Dusno u macronovců v EP. Jejich jednička se opřela do kolegů, kontroverzní článek rychle zmizel | info.cz

Články odjinud

Dusno u macronovců v EP. Jejich jednička se opřela do kolegů, kontroverzní článek rychle zmizel

Dusno u macronovců v EP. Jejich jednička se opřela do kolegů, kontroverzní článek rychle zmizel
 

Macronovo „renesanční“ liberální hnutí musí řešit kontroverze ve vlastních řadách. Jeho lídryně pro nedávné evropské volby, Nathalie Loiseauová, se podle jednoho belgického novináře pustila do kritiky frakce ALDE, v jejíchž řadách v Evropském parlamentu spolu s kolegy sama usedne. Článek ale z webu rychle zmizel.

Celý poprask vyvolal sloupek na stránkách belgického deníku Le Soir. Jeho autor podle serveru Politico, který na celou situaci upozorňuje, o Loiseauové napsal, že se vyjádřila v tom smyslu, že ALDE potřebuje „nové metody“ a „méně severské vedení“. Lze to vykládat jako výpad proti dosavadnímu lídrovi frakce Guyi Verhofstadtovi. A jako signál, že se nově příchozí europoslanci hlásí o slovo ve vedení frakce.

Verhofstadt minulý týden jménem ALDE podepsal prohlášení lídrů proevropských skupin týkající se jejich společné agendy, přestože za ALDE byli do koaličních rozhovorů zvoleni dva vyjednavači – kromě Verhofstadta právě i Loiseauová.

Předsedu lidovecké frakce EPP Manfreda Webera pak Loiseauová ve zmíněném textu měla přirovnat k „ektoplazmě“.

Loiseauová ve snaze minimalizovat škodu způsobenou článkem v Le Soir poslala svým kolegům z Evropského parlamentu vyjádření, ve kterém informace belgického deníku popřela. Le Soir svůj článek rychle stáhl, jeho anglický překlad přesto v kuloárech EP dál koloval a Politico jej má údajně k dispozici.

Autor textu v Le Soir, kterým je renomovaný novinář Jurek Kuczkiewicz, Loiseauovou ve sloupku kritizoval za „nedostatek politického taktu“. Le Soir článek stáhl po nátlaku francouzských novinářů, kterým prý vadilo, že citovaná prohlášení zazněla na briefingu, který měl zůstat „mimo záznam“ a kterého se Kuczkiewicz nezúčastnil. Novinář si za svým textem stojí, i když připouští, že vyvolal rozruch. „Emoce francouzských novinářů byly takové, že jsme se rozhodli to stáhnout,“ vysvětluje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud