EU má nejpřísnější systém povolování pesticidů na světě. Zvláštní výbor pro jejich schvalování nyní končí | info.cz

Články odjinud

EU má nejpřísnější systém povolování pesticidů na světě. Zvláštní výbor pro jejich schvalování nyní končí

Evropský parlament přijal závěrečnou zprávu svého zvláštního výboru pro otázky schvalování pesticidů, jejíž součástí jsou doporučení, jak povolovací systém v zájmu ochrany zdraví lidí i ochrany přírody zlepšit. Evropská unie má už teď nejpřísnější systém povolování pesticidů na světě, na čemž se europoslanci shodli během pondělní plenární debaty.

„Výbor po skoro roční činnosti končí. To ale neznamená, že končí i naše práce. Na stole máme úctyhodné množství doporučení, která mohou zlepšit evropský autorizační systém. Aby bylo dostatečně chráněno naše zdraví a životní prostředí a zároveň zajištěno dobré fungování trhu, potřebujeme tyto návrhy uvést do praxe,“ komentuje výsledek práce výboru europoslanec za ČSSD Pavel Poc, který se jako koordinátor socialistické frakce v europarlamentu na vzniku zprávy podílel.

Kritici závěrečné zprávy tvrdí, že současná opatření jsou dostatečná, takže není nutné přistupovat k dalším pojistkám. To ale zastánci dokumentu odmítají. Cílem je podle nich ochrana zdraví těch nejzranitelnějších skupin, jako jsou děti nebo těhotné ženy.

Europoslanci ve svém souboru doporučení chtějí, aby veřejnost měla přístup ke všem vědeckým studiím, které výrobci pesticidů v žádosti o licence předkládají. Podle Pavla Poce „žít v nevědomí může být sice pro občany příjemnější než realita, nemůžeme ale dopustit, aby se v tichosti hazardovalo s jejich zdravím. Všichni máme právo znát i stinné stránky látek, se kterými jsme denně v kontaktu a všichni si zasloužíme žít v netoxickém prostředí“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud