Články odjinud

EU potopila brexitový návrh Mayové. Přišla o auru nepostradatelné, lepší plán ale není, říká expert

EU potopila brexitový návrh Mayové. Přišla o auru nepostradatelné, lepší plán ale není, říká expert

Takový scénář britská premiérka Theresa Mayová nečekala, o to je ale její rozhořčení silnější. Její takzvaný plán z Chequers ohledně nastavení postbrexitových obchodních vztahů mezi Londýnem a EU, pro který Mayová už tři měsíce shání podporu, byl evropskými lídry ve čtvrtek v Salcburku doslova rozcupován. Zatímco britská média píší o jejím hlubokém ponížení, premiérka si láme hlavu, co dál, a její už tak křehká pozice v čele Konzervativců i celé vlády se znovu otřásá. „Mayová se svým způsobem udržela v čele Konzervativní strany zdáním, že ona má plán, který bude Evropskou unií nakonec akceptovaný, protože je v kontaktu s evropskými státníky a má to předjednané. To jí dávalo jakousi auru nepostradatelnosti. Ale to, co se stalo v Salcburku, ji tuto gloriolu hrozně pošramotilo, až téměř vymazalo,“ říká pro INFO.CZ expert Kryštof Kruliš.

Mayová doufala, že její plán evropští lídři na neformálním summitu v Salcburku podpoří. Namísto toho ji ale čekala ledová sprcha – zatímco předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že takzvaný plán z Chequers „nebude fungovat“, francouzský prezident Emmanuel Macron ho označil za „nepřijatelný“. Rozčilená Mayová pak postoje evropských lídrů označila za „vyjednávací taktiku“, která ji má hodit přes palubu.

Shození plánu Mayové považuje za nečekané i expert na vztahy Evropské unie s anglofonními zeměmi Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vrací se přitom do doby, kdy se o plánu začalo jednat – tedy na začátek letošního léta. Mayová se tehdy sešla s ministry v sídle premiérů v Chequers, kde je „dotlačila“ k tomu, že její návrh je pro Británii jediná možná varianta, jak zachovat úzké obchodní vazby s Evropskou unií a nebýt přitom součástí celní unie. Premiérka tak navrhla zachovat zónu volného obchodu s EU, avšak jen pro průmyslové a zemědělské výrobky.

„V době, kdy se připravoval Chequers plán, se kterým Mayová do jednání v posledních měsících šla a který nyní Evropská unie v Salcburku potopila, britská média spekulovala o tom, že plán Mayové musí mít takovou podobu, protože už to tak je předjednáno s Berlínem a Paříží. Mayová tedy sice připustila diskusi, ale ne zásadnější změny tohoto plánu, který pak také vláda přijala. Během tří měsíců, kdy se o tom jednalo, unijní vyjednavač Michel Barnier sice pozvolna avizoval, že mu to přijde nerealizovatelné. Pořád se však mluvilo o tom, že to je varianta, která je už skrze diplomatické kanály dojednaná s evropskými státníky,“ popisuje Kruliš pro INFO.CZ.

Salcburk však tento týden ukázal, že to tak úplně není. Mayová navíc pro svůj plán neměla plnou podporu vlastní Konzervativní strany, ani parlamentu. „Čekalo se tedy, že až se uskuteční summit evropských lídrů, kde se britské diplomacii podaří dostat některé státníky EU na svou stranu a lídři se shodnou, že je třeba udělat nějaké ústupky, změnit vyjednávací mandát Barnierovi a podaří se najít cestu, jak plán protlačit. To, co se stalo v Salcburku, však ukázalo, že Barnier po celou dobu skutečně tlumočil pozici hlav států. Nikdo z evropských lídrů změnu mandátu Barniera nenavrhnul – naopak se tam projevila ostrá rétorika, podle které je její plán nerealizovatelný,“ dodává expert.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Evropská unie totiž po celou dobu Mayové vyčítá to, že si ze čtyř svobod volného trhu vybrala jen jednu – a to zboží – a volný pohyb služeb, kapitálu a lidí nechala mimo. Podle evropských lídrů jsou totiž tyto čtyři svobody nedělitelné. Mayová dlouho doufala, že se jí podaří unijní lídry přesvědčit, a v létě proto sama vyrazila na turné po Evropě, v rámci kterého se setkávala s evropskými státníky, aby je dostala na svou stranu. V ohrožení je totiž i její pozice doma – na začátek října je naplánován kongres Konzervativní strany, pro který Mayová potřebuje posílit vlastní pozici.

Dnes je však jasné, že se evropská sedmadvacítka přesvědčit nenechala. „Došlo k pravému opaku – její plán byl rozcupovaný nejen na britské politické scéně, ale i na úrovni Evropské unie,“ říká odborník AMO s tím, že Mayová čekala podporu Evropy v Salcburku marně. Podle Kruliše je otázkou, zda Mayová příslib evropských lídrů ohledně podpory jejího plánu před jednáním v Chequers vůbec měla.

„Je možné, že Mayová ten plán vlastně nikdy předjednaný neměla a jen blufovala, aby ho prosadila v rámci své vlády. Další varianta je, že státníci EU z nějakého důvodu změnili názor, anebo dospěli k tomu, že dnes ještě není na podporu plánu čas, protože mohou Británii donutit ještě k větším ústupkům – dostanou ji do pozice, kdy s ní bude jednodušší jednat a rozlousknou tak některé sporné body víc v evropský prospěch,“ uvažuje Kruliš nad tím, co se v Salcburku vlastně odehrálo.

Macron a Tusk – gangsteři unie?

Kvůli – pro Londýn – nečekanému obratu evropských státníků je nyní Británie na nohou. Slov Donalda Tuska a Emmanuela Macrona, podle kterých je plán Mayové nepřijatelný, se okamžitě chytila britská média. Dnešní The Guardian nebo Times píší o ponížení Mayové a bulvární deník The Sun jde ještě dál – na titulní straně označuje Macrona s Tuskem dokonce za „evropské gangstery, kteří napadli Mayovou ze zálohy“ a píše o „špinavých krysách Evropské unie“.

Britská premiérka však musí co nejrychleji vymyslet, co dál. Na dohodu s Evropskou unií totiž nezbývá mnoho času – prezidenti a premiéři se v Salcburku shodli, že rozhovory musí v průběhu října výrazně pokročit, aby bylo možné dohodu uzavřít nejpozději na mimořádném summitu v listopadu. V opačném případě hrozí, že Británie opustí unii bez dohody, což si ani jedna ze stran nepřeje. Unie tak po Londýnu požaduje, aby byl plán, zejména co se týče otázky irské hranice, přepracován.

Obě strany se totiž snaží zabránit vzniku standardní, pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Není však jasné, jak přesně to udělat za situace, kdy Británie hodlá vystoupit z unijního jednotného trhu a zároveň trvá na vlastní celní a obchodní politice. Brusel proto navrhuje jakousi pojistku pro případ, že Mayová s ničím jiným nepřijde – to by však v podstatě znamenalo, že by Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie zůstalo členem jednotného evropského trhu, což Londýn odmítá.

Podle Kruliše tak Mayová může vymyslet „lepší“ návrh jen stěží. „Plán z Chequers má spoustu podbodů, kde vznikají třecí plochy, ale co se týče celkového celního aranžmá, je to koncipováno tak, aby se otázka irské hranice vyřešila komplexně. A Evropská unie ani Británie zatím jiné řešení, než je Chequers plán, nenašla,“ vysvětluje odborník. Přesto plán v Británii velkou podporu nemá. Každá ze stran – ať už podporovatelé tvrdého, nebo měkkého brexitu – totiž premiérčin návrh kritizuje ze zcela odlišných důvodů.

„Nechtějí to lidi, kteří jsou pro tvrdý brexit, protože v tom vidí až koloniální závislost na regulatorní úpravě EU, kterou budou Britové automaticky přebírat, aniž by do ní mohli mluvit. Výhrady však mají i zastánci měkkého brexitu a například Labour party chce zůstat v celní unii. Každému se tedy něco nelíbí, ale nikdo nemá jasnou představu, jak to udělat jinak,“ říká Kruliš s tím, že i návrh labouristů by se dostal pod palbu kritických připomínek ze strany Barniera, protože ani ten není ideálním řešením irské otázky.

„Všechny plány, které se v Británii objevují, jsou spíš polovičatá přání a nic není tak komplexního jako plán z Chequers. A ani to nevypadá tak, že by v dohledné době někdo přišel s alternativou, jak brexit provést. Mayová je tedy v komplikované situaci. Už loňský sjezd Konzervativní strany pro ni byl fiasko – Mayová po většinu doby nemohla kvůli problémům s hlasivkami mluvit, až s ní člověk musel soucítit. To ale bylo ještě v době, kdy ji chtěli podržet. Nyní se čeká, že kritika namířená proti Mayové bude obrovská a bude to mít mnohem těžší,“ popisuje zdánlivě bezvýchodnou situaci Kruliš.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITU

Rozhořčená Mayová

Během včerejšího jednání v Salcburku navíc někteří evropští politici včetně premiéra Andreje Babiše otevřeli otázku druhého referenda o brexitu – tomu se však Mayová brání zuby nehty. „Otázka druhého referenda zazněla na summitu v Salcburku jako přání maltského premiéra a později se k tomu přidal i Andrej Babiš, když řekl, že by bylo nejlepší, pokud by o brexitu, anebo o tom, co Británie s EU dojedná, Britové měli možnost nakonec hlasovat,“ říká odborník.

Právě výroky o druhém referendu Mayovou vytočily natolik, že se k nim dnes musela vyjádřit během tikové konference. Premiérka uvedla, že nedovolí, aby se její země rozpadla a ani to, aby nebyla respektována vůle lidu vyjádřená v referendu v roce 2016. „Nikdo nechce dobrou dohodu více než já, ale Evropské unii by mělo být jasné: Nezvrátím výsledek referenda, ani nerozdělím svou zemi,“ prohlásila dnes odpoledne. Podle Mayové zároveň není přijatelné, aby unie odmítala návrhy Británie, aniž by předkládala alternativy.

Přestože se Mayová zdála během dnešního projevu směřovanému unii tvrdá, je si dobře vědomá toho, že její čas na výsluní britské politiky je nyní v ohrožení. „Mayová se svým způsobem udržela v čele Konzervativní strany zdáním, že ona má plán, který bude Evropskou unií nakonec akceptovaný, protože je v kontaktu s evropskými státníky a má to předjednané. To jí dávalo jakousi auru nepostradatelnosti. Ale to, co se stalo v Salcburku, ji tuto gloriolu hrozně pošramotilo, až téměř vymazalo,“ míní Kruliš.

V evropských kuloárech se mezitím hovoří o tom, že tvrdý postoj evropských lídrů vůči Londýnu je možná plánovaná strategie. Na jaře totiž budou volby do Evropského parlamentu – a čím horší a složitější brexit pro Londýn bude, tím větší je šance, že před klíčovými volbami klesnou preference euroskeptickým populistům. To však Kruliš považuje za spekulaci.

„Pokud by to byla pravda, bylo by to podle mě bylo až moc morbidní. Chce se mi proto věřit tomu, že to tak není,“ říká s tím, že vyloučit to samozřejmě nelze. „Bylo by riskování vztahů s nanejvýš důležitou zemí – ať už z hlediska lidí, kteří v Británii žijí, nebo Britů, kteří žijí na kontinentu a kterým na vztazích mezi Londýnem a Bruselem skutečně záleží. Zahrávat si s tím jen kvůli politické kalkulaci před volbami do instituce, která má stále ještě omezenou roli, to by se mi zdálo nepřiměřené,“ uzavírá Kruliš.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818