Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU potopila brexitový návrh Mayové. Přišla o auru nepostradatelné, lepší plán ale není, říká expert

EU potopila brexitový návrh Mayové. Přišla o auru nepostradatelné, lepší plán ale není, říká expert

Takový scénář britská premiérka Theresa Mayová nečekala, o to je ale její rozhořčení silnější. Její takzvaný plán z Chequers ohledně nastavení postbrexitových obchodních vztahů mezi Londýnem a EU, pro který Mayová už tři měsíce shání podporu, byl evropskými lídry ve čtvrtek v Salcburku doslova rozcupován. Zatímco britská média píší o jejím hlubokém ponížení, premiérka si láme hlavu, co dál, a její už tak křehká pozice v čele Konzervativců i celé vlády se znovu otřásá. „Mayová se svým způsobem udržela v čele Konzervativní strany zdáním, že ona má plán, který bude Evropskou unií nakonec akceptovaný, protože je v kontaktu s evropskými státníky a má to předjednané. To jí dávalo jakousi auru nepostradatelnosti. Ale to, co se stalo v Salcburku, ji tuto gloriolu hrozně pošramotilo, až téměř vymazalo,“ říká pro INFO.CZ expert Kryštof Kruliš.

Mayová doufala, že její plán evropští lídři na neformálním summitu v Salcburku podpoří. Namísto toho ji ale čekala ledová sprcha – zatímco předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že takzvaný plán z Chequers „nebude fungovat“, francouzský prezident Emmanuel Macron ho označil za „nepřijatelný“. Rozčilená Mayová pak postoje evropských lídrů označila za „vyjednávací taktiku“, která ji má hodit přes palubu.

Shození plánu Mayové považuje za nečekané i expert na vztahy Evropské unie s anglofonními zeměmi Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vrací se přitom do doby, kdy se o plánu začalo jednat – tedy na začátek letošního léta. Mayová se tehdy sešla s ministry v sídle premiérů v Chequers, kde je „dotlačila“ k tomu, že její návrh je pro Británii jediná možná varianta, jak zachovat úzké obchodní vazby s Evropskou unií a nebýt přitom součástí celní unie. Premiérka tak navrhla zachovat zónu volného obchodu s EU, avšak jen pro průmyslové a zemědělské výrobky.

„V době, kdy se připravoval Chequers plán, se kterým Mayová do jednání v posledních měsících šla a který nyní Evropská unie v Salcburku potopila, britská média spekulovala o tom, že plán Mayové musí mít takovou podobu, protože už to tak je předjednáno s Berlínem a Paříží. Mayová tedy sice připustila diskusi, ale ne zásadnější změny tohoto plánu, který pak také vláda přijala. Během tří měsíců, kdy se o tom jednalo, unijní vyjednavač Michel Barnier sice pozvolna avizoval, že mu to přijde nerealizovatelné. Pořád se však mluvilo o tom, že to je varianta, která je už skrze diplomatické kanály dojednaná s evropskými státníky,“ popisuje Kruliš pro INFO.CZ.

Salcburk však tento týden ukázal, že to tak úplně není. Mayová navíc pro svůj plán neměla plnou podporu vlastní Konzervativní strany, ani parlamentu. „Čekalo se tedy, že až se uskuteční summit evropských lídrů, kde se britské diplomacii podaří dostat některé státníky EU na svou stranu a lídři se shodnou, že je třeba udělat nějaké ústupky, změnit vyjednávací mandát Barnierovi a podaří se najít cestu, jak plán protlačit. To, co se stalo v Salcburku, však ukázalo, že Barnier po celou dobu skutečně tlumočil pozici hlav států. Nikdo z evropských lídrů změnu mandátu Barniera nenavrhnul – naopak se tam projevila ostrá rétorika, podle které je její plán nerealizovatelný,“ dodává expert.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Evropská unie totiž po celou dobu Mayové vyčítá to, že si ze čtyř svobod volného trhu vybrala jen jednu – a to zboží – a volný pohyb služeb, kapitálu a lidí nechala mimo. Podle evropských lídrů jsou totiž tyto čtyři svobody nedělitelné. Mayová dlouho doufala, že se jí podaří unijní lídry přesvědčit, a v létě proto sama vyrazila na turné po Evropě, v rámci kterého se setkávala s evropskými státníky, aby je dostala na svou stranu. V ohrožení je totiž i její pozice doma – na začátek října je naplánován kongres Konzervativní strany, pro který Mayová potřebuje posílit vlastní pozici.

Dnes je však jasné, že se evropská sedmadvacítka přesvědčit nenechala. „Došlo k pravému opaku – její plán byl rozcupovaný nejen na britské politické scéně, ale i na úrovni Evropské unie,“ říká odborník AMO s tím, že Mayová čekala podporu Evropy v Salcburku marně. Podle Kruliše je otázkou, zda Mayová příslib evropských lídrů ohledně podpory jejího plánu před jednáním v Chequers vůbec měla.

„Je možné, že Mayová ten plán vlastně nikdy předjednaný neměla a jen blufovala, aby ho prosadila v rámci své vlády. Další varianta je, že státníci EU z nějakého důvodu změnili názor, anebo dospěli k tomu, že dnes ještě není na podporu plánu čas, protože mohou Británii donutit ještě k větším ústupkům – dostanou ji do pozice, kdy s ní bude jednodušší jednat a rozlousknou tak některé sporné body víc v evropský prospěch,“ uvažuje Kruliš nad tím, co se v Salcburku vlastně odehrálo.

Macron a Tusk – gangsteři unie?

Kvůli – pro Londýn – nečekanému obratu evropských státníků je nyní Británie na nohou. Slov Donalda Tuska a Emmanuela Macrona, podle kterých je plán Mayové nepřijatelný, se okamžitě chytila britská média. Dnešní The Guardian nebo Times píší o ponížení Mayové a bulvární deník The Sun jde ještě dál – na titulní straně označuje Macrona s Tuskem dokonce za „evropské gangstery, kteří napadli Mayovou ze zálohy“ a píše o „špinavých krysách Evropské unie“.

Britská premiérka však musí co nejrychleji vymyslet, co dál. Na dohodu s Evropskou unií totiž nezbývá mnoho času – prezidenti a premiéři se v Salcburku shodli, že rozhovory musí v průběhu října výrazně pokročit, aby bylo možné dohodu uzavřít nejpozději na mimořádném summitu v listopadu. V opačném případě hrozí, že Británie opustí unii bez dohody, což si ani jedna ze stran nepřeje. Unie tak po Londýnu požaduje, aby byl plán, zejména co se týče otázky irské hranice, přepracován.

Obě strany se totiž snaží zabránit vzniku standardní, pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Není však jasné, jak přesně to udělat za situace, kdy Británie hodlá vystoupit z unijního jednotného trhu a zároveň trvá na vlastní celní a obchodní politice. Brusel proto navrhuje jakousi pojistku pro případ, že Mayová s ničím jiným nepřijde – to by však v podstatě znamenalo, že by Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie zůstalo členem jednotného evropského trhu, což Londýn odmítá.

Podle Kruliše tak Mayová může vymyslet „lepší“ návrh jen stěží. „Plán z Chequers má spoustu podbodů, kde vznikají třecí plochy, ale co se týče celkového celního aranžmá, je to koncipováno tak, aby se otázka irské hranice vyřešila komplexně. A Evropská unie ani Británie zatím jiné řešení, než je Chequers plán, nenašla,“ vysvětluje odborník. Přesto plán v Británii velkou podporu nemá. Každá ze stran – ať už podporovatelé tvrdého, nebo měkkého brexitu – totiž premiérčin návrh kritizuje ze zcela odlišných důvodů.

„Nechtějí to lidi, kteří jsou pro tvrdý brexit, protože v tom vidí až koloniální závislost na regulatorní úpravě EU, kterou budou Britové automaticky přebírat, aniž by do ní mohli mluvit. Výhrady však mají i zastánci měkkého brexitu a například Labour party chce zůstat v celní unii. Každému se tedy něco nelíbí, ale nikdo nemá jasnou představu, jak to udělat jinak,“ říká Kruliš s tím, že i návrh labouristů by se dostal pod palbu kritických připomínek ze strany Barniera, protože ani ten není ideálním řešením irské otázky.

„Všechny plány, které se v Británii objevují, jsou spíš polovičatá přání a nic není tak komplexního jako plán z Chequers. A ani to nevypadá tak, že by v dohledné době někdo přišel s alternativou, jak brexit provést. Mayová je tedy v komplikované situaci. Už loňský sjezd Konzervativní strany pro ni byl fiasko – Mayová po většinu doby nemohla kvůli problémům s hlasivkami mluvit, až s ní člověk musel soucítit. To ale bylo ještě v době, kdy ji chtěli podržet. Nyní se čeká, že kritika namířená proti Mayové bude obrovská a bude to mít mnohem těžší,“ popisuje zdánlivě bezvýchodnou situaci Kruliš.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITU

Rozhořčená Mayová

Během včerejšího jednání v Salcburku navíc někteří evropští politici včetně premiéra Andreje Babiše otevřeli otázku druhého referenda o brexitu – tomu se však Mayová brání zuby nehty. „Otázka druhého referenda zazněla na summitu v Salcburku jako přání maltského premiéra a později se k tomu přidal i Andrej Babiš, když řekl, že by bylo nejlepší, pokud by o brexitu, anebo o tom, co Británie s EU dojedná, Britové měli možnost nakonec hlasovat,“ říká odborník.

Právě výroky o druhém referendu Mayovou vytočily natolik, že se k nim dnes musela vyjádřit během tikové konference. Premiérka uvedla, že nedovolí, aby se její země rozpadla a ani to, aby nebyla respektována vůle lidu vyjádřená v referendu v roce 2016. „Nikdo nechce dobrou dohodu více než já, ale Evropské unii by mělo být jasné: Nezvrátím výsledek referenda, ani nerozdělím svou zemi,“ prohlásila dnes odpoledne. Podle Mayové zároveň není přijatelné, aby unie odmítala návrhy Británie, aniž by předkládala alternativy.

Přestože se Mayová zdála během dnešního projevu směřovanému unii tvrdá, je si dobře vědomá toho, že její čas na výsluní britské politiky je nyní v ohrožení. „Mayová se svým způsobem udržela v čele Konzervativní strany zdáním, že ona má plán, který bude Evropskou unií nakonec akceptovaný, protože je v kontaktu s evropskými státníky a má to předjednané. To jí dávalo jakousi auru nepostradatelnosti. Ale to, co se stalo v Salcburku, ji tuto gloriolu hrozně pošramotilo, až téměř vymazalo,“ míní Kruliš.

V evropských kuloárech se mezitím hovoří o tom, že tvrdý postoj evropských lídrů vůči Londýnu je možná plánovaná strategie. Na jaře totiž budou volby do Evropského parlamentu – a čím horší a složitější brexit pro Londýn bude, tím větší je šance, že před klíčovými volbami klesnou preference euroskeptickým populistům. To však Kruliš považuje za spekulaci.

„Pokud by to byla pravda, bylo by to podle mě bylo až moc morbidní. Chce se mi proto věřit tomu, že to tak není,“ říká s tím, že vyloučit to samozřejmě nelze. „Bylo by riskování vztahů s nanejvýš důležitou zemí – ať už z hlediska lidí, kteří v Británii žijí, nebo Britů, kteří žijí na kontinentu a kterým na vztazích mezi Londýnem a Bruselem skutečně záleží. Zahrávat si s tím jen kvůli politické kalkulaci před volbami do instituce, která má stále ještě omezenou roli, to by se mi zdálo nepřiměřené,“ uzavírá Kruliš.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1