Europoslance znepokojuje, že se kolem vraždy Kuciaka nic moc neděje. Případ mají pod lupou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslance znepokojuje, že se kolem vraždy Kuciaka nic moc neděje. Případ mají pod lupou

Europoslance znepokojuje, že se kolem vraždy Kuciaka nic moc neděje. Případ mají pod lupou

Evropský parlament zřídil poslaneckou skupinu, která bude monitorovat vyšetřování vražd slovenského novináře Jána Kuciaka a maltské reportérky Daphne Caruanové Galiziové. Ve skupině budou zástupci všech parlamentních politických uskupení, informovala agentura Reuters.

Parlamentní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci dnes zároveň v prohlášení uvedl, že je "znepokojen nedostatkem pokroku" v národním vyšetřování obou kauz, zprávami o zastrašování novinářů a přetrvávajícími obviněními z korupce a podvodů. Podobně se podle Reuters vyjádřila také unijní policejní agentura Europol.

Maltská investigativní reportérka Caruanová Galiziová byla zavražděna loni v říjnu. Pod jejím autem vybuchla nálož, strůjce činu dosud nebyl dopaden. Maltská policie v souvislosti s vraždou Galiziové drží ve vazbě tři osoby, které jsou obviněny z nastražení a odpálení bomby. Prokurátoři ani policie o motivu vraždy žádná veřejná prohlášení neučinili. Spekuluje se o napojení vrahů na nejvyšší maltské politiky.

Europoslanci, kteří Maltu navštívili, minulý týden konstatovali, že vyšetřování je "vážně ohroženo". Upozornili, že prokurátor pověřený případem dostal nabídku na vyšší pozici, a ve vyšetřování by tak v podstatě nemohl pokračovat.

Dopadeni nebyli ani vrahové Kuciaka a jeho snoubenky. Dvojice byla zastřelena v únoru ve svém domě nedaleko Trnavy. Vedení policie jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označilo Kuciakovu investigativní práci. Slovenská policie již krátce po vraždě čelila kritice odborníků za to, že k ohledání těl nepřizvala soudního lékaře, ale patologa, který přednáší histologii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.