Články odjinud

Europoslance znepokojuje, že se kolem vraždy Kuciaka nic moc neděje. Případ mají pod lupou

Europoslance znepokojuje, že se kolem vraždy Kuciaka nic moc neděje. Případ mají pod lupou

Evropský parlament zřídil poslaneckou skupinu, která bude monitorovat vyšetřování vražd slovenského novináře Jána Kuciaka a maltské reportérky Daphne Caruanové Galiziové. Ve skupině budou zástupci všech parlamentních politických uskupení, informovala agentura Reuters.

Parlamentní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci dnes zároveň v prohlášení uvedl, že je "znepokojen nedostatkem pokroku" v národním vyšetřování obou kauz, zprávami o zastrašování novinářů a přetrvávajícími obviněními z korupce a podvodů. Podobně se podle Reuters vyjádřila také unijní policejní agentura Europol.

Maltská investigativní reportérka Caruanová Galiziová byla zavražděna loni v říjnu. Pod jejím autem vybuchla nálož, strůjce činu dosud nebyl dopaden. Maltská policie v souvislosti s vraždou Galiziové drží ve vazbě tři osoby, které jsou obviněny z nastražení a odpálení bomby. Prokurátoři ani policie o motivu vraždy žádná veřejná prohlášení neučinili. Spekuluje se o napojení vrahů na nejvyšší maltské politiky.

Europoslanci, kteří Maltu navštívili, minulý týden konstatovali, že vyšetřování je "vážně ohroženo". Upozornili, že prokurátor pověřený případem dostal nabídku na vyšší pozici, a ve vyšetřování by tak v podstatě nemohl pokračovat.

Dopadeni nebyli ani vrahové Kuciaka a jeho snoubenky. Dvojice byla zastřelena v únoru ve svém domě nedaleko Trnavy. Vedení policie jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označilo Kuciakovu investigativní práci. Slovenská policie již krátce po vraždě čelila kritice odborníků za to, že k ohledání těl nepřizvala soudního lékaře, ale patologa, který přednáší histologii.

 

Články odjinud