Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci chtějí zatočit s dvojí kvalitou potravin. Změnu v regálech zajistí zákon, slibují

Europoslanci chtějí zatočit s dvojí kvalitou potravin. Změnu v regálech zajistí zákon, slibují

Stejné logo, stejný obal, ale pod ním naprosto odlišná kvalita výrobku v závislosti na tom, v jaké zemi EU zákazníci nakupují. To je realita, se kterou se v posledních měsících snaží intenzivněji bojovat unijní instituce. Podle Evropského parlamentu není jiné cesty, než podobné praktiky zkrátka zakázat evropskou legislativou. Jinak by šlo o klamání o spotřebitele, říkají.

„Dvojí kvalita lidem vadí a podrývá jejich důvěru ve férové fungování vnitřního trhu a v EU jako celek. Musíme skoncovat s dvojími standardy nejen u potravin, ale i drogistického či spotřebního zboží,“ říká česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která se problematikou dlouhodobě zabývá. Europoslanci ve výboru pro vnitřní trh (IMCO) podpořili koncem tohoto týdne její zprávu s několika opatřeními, která mají zabránit setrvalému klamání spotřebitelů v některých evropských zemích.

V první řadě je v materiálu obsažen požadavek na společný přístup k testování produktů, aby se zjistil skutečný rozsah problému. Dále je podle europoslanců potřeba, aby lépe spolupracovaly národní spotřebitelské organizace a dozorové orgány a také aby výrobci měli možnost použít na balení svých produktů logo, které by označovalo, že kvalita produktu je stejná ve všech zemích EU.

Evropská komise nedávno představila jednotnou metodiku pro porovnávání složení a vlastností potravin prodávaných v různých zemích EU v podobných obalech a přišla také s návrhem, aby došlo k legislativní změně směrnice o nekalých obchodních praktikách. To je podle Sehnalové a většiny jejích kolegů správné, ale zároveň je potřeba jít ještě dál a návrh, který nyní instituce EU projednávají, v řadě oblastí zpřesnit. „Pokud se značkový výrobek liší v závislosti na tom, kde si jej spotřebitel kupuje, a změna není na první pohled jasná, mělo by se nově jednat o nekalou praktiku tak, jak určuje evropská legislativa, včetně možnosti ji účinně postihovat dozorovými orgány,“ vysvětluje česká europoslankyně.

Výrobci často argumentují tím, že své výrobky přizpůsobují chutím, preferencím a peněženkám svých zákazníků v jednotlivých státech a zdůrazňují, že složení výrobků uvádějí na obalech. Rozdíly v chuti potravin mohou podle nich vznikat třeba proto, že místní továrna používá místní suroviny, případně jejich levnější varianty, pokud je v zemi menší kupní síla. To je sice v EU legální, problém ale může nastat v momentě, kdy lidé kupují méně kvalitní výrobky za stejně vysokou cenu a nevědí o tom.

Problematické jsou podle Sehnalové navíc i zmiňované místní chuťové preference spotřebitelů. „Jestliže chtějí výrobci své zboží z jakéhokoliv důvodu měnit a prodávat jej pod jednou značkou, spotřebitel musí o rozdílech v každém konkrétním případě vědět, aby nebyl klamán. Nemůžeme mávnout rukou nad nahrazováním hlavní suroviny lacinější variantou s tím, že si to zákazník vlastně přeje,“ upozorňuje. Poslankyně dodává, že jejím cílem není unifikace výrobků, ale to, aby měl spotřebitel základní právo na informace a možnost bránit se nekalému jednání.

Méně masa v rybích prstech, koncentrát místo džusu a málo křupavé sušenky

„Snad každý dnes už uznává, že se jedná o závažný problém, že je to problém jednotného trhu, nikoli pouze o záležitost pár zemí unie,“ říká k tomu další česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která se na zprávě pracovala za frakci evropských liberálů (ALDE). Jak sama dodává, její postoj k problematice je jiný, než který zastává Evropská komise. „Lišíme se v pohledu na řešení. Osobně se přikláním k tomu, abychom hledali cesty nejmenšího odporu, které umožní co nejrychlejší kroky k nápravě. Chci změnu, kterou uvidíme v regálech obchodů co nejdříve.“

Řešení podle Charanzové spočívá ve využití stávající legislativy. „Nemyslím si, že by tvorba zcela nové robustní legislativy ke kýženému cíli vedla lépe. Na konkrétní výsledky bychom navíc museli čekat ne měsíce, ale jistě roky. Tato prodleva by řešení odsunula,“ řekla novinářům. „Vítám tedy návrh, který máme dnes na stole a který zavádí termín dvojí kvality do již existující legislativy. Myslím, že je nyní příhodná doba, kdy je zřejmý i tlak na samotné výrobce či dodavatele a věci se dávají do pohybu přirozenou cestou, výběrem a poptávkou spotřebitele,“ dodala.

O zprávě výboru IMCO se nyní bude hlasovat na plenárním zasedání ve Štrasburku, které bude v září. Materiál se odkazuje na řadu studií, které testovaly limonády, maso, rybí a mléčné výrobky, čaje i sladkosti v různých zemích EU. Ukázalo se například, že rybí prsty na Slovensku obsahovaly o 7 % méně rybího masa než ten samý výrobek v Rakousku. V Německu bylo v pomerančových nápojích 3 % pomerančového koncentrátu, zatímco v Česku a na Slovensku žádný. Dále se přišlo na to, že 71 z 96 maďarských produktů se lišilo od jejich italských a rakouských verzí. Kromě potravin se rozdíly objevily i v kosmetice, čisticích prostředcích a krmivech pro domácí mazlíčky.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1