Europoslanci dali stopku dvojí kvalitě zboží. Vyhráno ale není, další bitva se povede mezi jednotlivými státy | info.cz

Články odjinud

Europoslanci dali stopku dvojí kvalitě zboží. Vyhráno ale není, další bitva se povede mezi jednotlivými státy

Evropský parlament se postavil proti tomu, aby se v Evropě prodávaly výrobky dvojí kvality – tedy aby výrobci plnili regály zbožím stejné značky, ale s různou kvalitou v závislosti na tom, o jakou část Evropy jde. Vyhráno ale zdaleka není, protože nyní do nových pravidel na ochranu spotřebitelů začnou mluvit členské státy. „Bude to oříšek,“ říkají pozorovatelé.

Výrobci rozdíly v kvalitě zboží často vysvětlují tím, že své výrobky přizpůsobují chutím, preferencím a peněženkám svých zákazníků v jednotlivých státech a zdůrazňují, že složení výrobků uvádějí na obalech.

Rozdíly v chuti potravin mohou podle nich vznikat třeba proto, že konkrétní továrna používá místní suroviny, případně jejich levnější varianty, pokud je v zemi menší kupní síla. To je sice v EU legální, problém ale může nastat v momentě, kdy lidé kupují méně kvalitní výrobky za stejně vysokou cenu a nevědí o tom.

„Státy, odkud pochází výrobci, spíše zohlední argumenty této strany,“ řekla pro INFO.CZ česká europoslankyně Olga Sehnalová (S&D), která se problematikou dvojí kvality potravin v Evropě dlouhodobě zabývá.

Evropský parlament minulý týden hlasoval o důležité zprávě, kterou iniciovala právě europoslankyně Sehnalová, a plénum ve Štrasburku ji schválilo. Poslanci v textu vybídli Evropskou komisi, aby zpřísnila legislativu, která by na vnitřním trhu měla zatočit s tzv. dvojí kvalitou totožných výrobků. Už by se podle nich nemělo stávat, že lidé na jedné straně Evropy budou nakupovat masné výrobky, ve kterých nebude tolik masa, čokoládu s nižším obsahem kakaa, pomerančové džusy nevyrobené ani z jednoho pomeranče nebo sirupy bez použití cukru.

Opatření, která podpořili europoslanci, mají zabránit tomu, co se považuje za klamání spotřebitelů v některých evropských zemích. Komise má podle nich takové praktiky přidat na seznam v příloze směrnice o nekalých obchodních praktikách. Ta v současné době prochází v EU revizí. „Není možné, aby v EU existovali spotřebitelé druhé kategorie, kterým jsou určeny méně kvalitní výrobky. Klíčové je konat, čas běží. Doufám, že přejdeme od slov k činům,“ řekla k tomu po rozpravě v Evropském parlamentu další česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE). „Všichni rozumíme, že stejný obal má obsahovat stejný výrobek, i když Komisi trvalo tolik let, než to pochopila,“ uvedla Michaela Šojdrová (EPP).

Zpráva obsahuje také požadavek na společný přístup k testování produktů, aby se zjistil skutečný rozsah problému. Dále je podle europoslanců potřeba, aby lépe spolupracovaly národní spotřebitelské organizace a dozorové orgány a také aby výrobci měli možnost použít na balení svých produktů logo, které by označovalo, že kvalita produktu je stejná ve všech zemích EU.

Důležité slovo ale budou mít nyní členské státy. Že ještě zdaleka není dobojováno, připouštějí i samotní poslanci. O nových pravidlech se bude v Evropském parlamentu hlasovat kolem Vánoc a následně se přejde k jednání s vládami. „Bude to oříšek,“ říkají někteří pozorovatelé. „Mezi členskými státy to určitě jednoduché nebude,“ uzavírá poslankyně Sehnalová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud