Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci se pustili do migrační dohody: Je vágní, nic moc nemění

Europoslanci se pustili do migrační dohody: Je vágní, nic moc nemění

Evropští poslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku kritizovali nedávnou migrační dohodu šéfů států a vlád zemí Evropské unie. Zástupci jednotlivých frakcí s výjimkou lidovecké se shodli na tom, že závěry unijního summitu z minulého týdne jsou příliš nekonkrétní. Evropští lídři se na něm vyslovili mimo jiné pro efektivnější kontrolu vnějších hranic, zřizování záchytných středisek mimo EU a na základě dobrovolnosti i v členských zemích.

"Máme tendenci oslavovat vítězství, která přitom nepřinesla mnoho pokroku, a poslední summit na tom moc nezměnil," prohlásil zástupce sociálnědemokratické frakce Udo Bullmann. Evropa potřebuje progresivní vedení, ale tím současná Evropská rada není, řekl europoslanec ve svém projevu, jemuž v parlamentu naslouchal předseda rady neboli unijních summitů Donald Tusk.

Místopředseda konzervativní frakce Fitto Raffaele konstatoval, že se sice nezměnilo nic, ale "alespoň nenastal úplný rozkol". Kritizoval skutečnost, že přijímací centra na území EU mají být dobrovolná. Migrační dohoda je podle něj příliš obecná a Evropská rada pouze "přichází s deklaracemi". "Unie nemá odvahu ani vůli situaci zvládnout, národní státy jsou příliš egoistické," dodal.

S plamenným proslovem tradičně přišel předseda liberální frakce Guy Verhofstadt, podle nějž Evropská rada nepracuje, jak by měla. "Summit za summitem nejste schopni přijmout odvážné reformy a rozhodnutí, které tak zoufale potřebujeme," prohlásil směrem k Tuskovi Verhofstadt, který sám v letech 1999 až 2008 jako belgický premiér v Evropské radě zasedal. Zdůraznil, že vzhledem k poklesu počtu migrantů už nelze hovořit o migrační, ale o politické krizi. Slibované peníze na posílení vnější ochrany hranic podle něj nebudou uvolněny ještě dlouho a v dohledu není ani reforma unijního azylového systému.

Verhofstadt varoval také před možným dominovaným efektem a koncem systému volného pohybu osob, který by podle něj mohl spustit pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera. Dohoda počítá s tranzitními centry u rakouských hranic. "Rakousko už zvažuje uzavření Brennerského průsmyku," uvedl Verhofstadt.

Před poslanci dopoledne vystoupil také rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země nyní unii předsedá. Řekl, že Rakousko se zaměří na "ty cíle, kde je možné dosáhnout kompromisu". Zopakoval, že jednou z priorit rakouského předsednictví bude bezpečnost a migrace. Evropa podle něj musí svou migrační politiku zcela přehodnotit. "Musíme se zaměřit na zabezpečení našich vnějších hranic, je to nezbytná podmínka společné Evropy bez vnitřních hranic," uvedl Kurz.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker na to reagoval, že EK představila své návrhy na lepší ochranu vnějších hranic už někdy v roce 2008, ale že její návrh "někteří německy mluvící" politici odmítli. To byla podle serveru Politico jasná narážka na Rakousko.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1