Europoslanci se pustili do migrační dohody: Je vágní, nic moc nemění | info.cz

Články odjinud

Europoslanci se pustili do migrační dohody: Je vágní, nic moc nemění

Evropští poslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku kritizovali nedávnou migrační dohodu šéfů států a vlád zemí Evropské unie. Zástupci jednotlivých frakcí s výjimkou lidovecké se shodli na tom, že závěry unijního summitu z minulého týdne jsou příliš nekonkrétní. Evropští lídři se na něm vyslovili mimo jiné pro efektivnější kontrolu vnějších hranic, zřizování záchytných středisek mimo EU a na základě dobrovolnosti i v členských zemích.

"Máme tendenci oslavovat vítězství, která přitom nepřinesla mnoho pokroku, a poslední summit na tom moc nezměnil," prohlásil zástupce sociálnědemokratické frakce Udo Bullmann. Evropa potřebuje progresivní vedení, ale tím současná Evropská rada není, řekl europoslanec ve svém projevu, jemuž v parlamentu naslouchal předseda rady neboli unijních summitů Donald Tusk.

Místopředseda konzervativní frakce Fitto Raffaele konstatoval, že se sice nezměnilo nic, ale "alespoň nenastal úplný rozkol". Kritizoval skutečnost, že přijímací centra na území EU mají být dobrovolná. Migrační dohoda je podle něj příliš obecná a Evropská rada pouze "přichází s deklaracemi". "Unie nemá odvahu ani vůli situaci zvládnout, národní státy jsou příliš egoistické," dodal.

S plamenným proslovem tradičně přišel předseda liberální frakce Guy Verhofstadt, podle nějž Evropská rada nepracuje, jak by měla. "Summit za summitem nejste schopni přijmout odvážné reformy a rozhodnutí, které tak zoufale potřebujeme," prohlásil směrem k Tuskovi Verhofstadt, který sám v letech 1999 až 2008 jako belgický premiér v Evropské radě zasedal. Zdůraznil, že vzhledem k poklesu počtu migrantů už nelze hovořit o migrační, ale o politické krizi. Slibované peníze na posílení vnější ochrany hranic podle něj nebudou uvolněny ještě dlouho a v dohledu není ani reforma unijního azylového systému.

Verhofstadt varoval také před možným dominovaným efektem a koncem systému volného pohybu osob, který by podle něj mohl spustit pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera. Dohoda počítá s tranzitními centry u rakouských hranic. "Rakousko už zvažuje uzavření Brennerského průsmyku," uvedl Verhofstadt.

Před poslanci dopoledne vystoupil také rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země nyní unii předsedá. Řekl, že Rakousko se zaměří na "ty cíle, kde je možné dosáhnout kompromisu". Zopakoval, že jednou z priorit rakouského předsednictví bude bezpečnost a migrace. Evropa podle něj musí svou migrační politiku zcela přehodnotit. "Musíme se zaměřit na zabezpečení našich vnějších hranic, je to nezbytná podmínka společné Evropy bez vnitřních hranic," uvedl Kurz.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker na to reagoval, že EK představila své návrhy na lepší ochranu vnějších hranic už někdy v roce 2008, ale že její návrh "někteří německy mluvící" politici odmítli. To byla podle serveru Politico jasná narážka na Rakousko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud