Farage si notuje s králem konspirátorů. Šířil bludy o globální vládě

Eliška Kubátová

07. 05. 2019 • 18:30
Nigel Farage – tvař kampaně za brexit a kontroverzní postava britské politiky – sedí v Evropském parlamentu už dvacet let. Na jeho protiunijní výroky si za tu dobu všichni zvykli. Jiné je to s konspiracemi o „novém světovém řádu“ a židovských finančnících, kteří chtějí ovládnout svět, jak Farage bez větší pozornosti hlásá. Od dalšího úspěchu v eurovolbách ho přitom dělí jen pár týdnů.

O bludech, kterak chtějí „globalisté“ svrhnout národní státy a nastolit světovládu, si Farage s gustem povídal s „králem konspirátorů“ ze serveru InfoWars Alexem Jonesem. Jak teď zmapoval britský deník The Guardian, Farage se za posledních deset let objevil v jeho talkshow nejméně šestkrát – poprvé v roce 2009, naposledy pak v dubnu loňského roku.

Během rozhovorů s Jonesem vůdce nově vzniklé Strany pro brexit, se kterou jde do květnových evropských voleb, otevřeně šířil ohrané konspirace, někdy s antisemitským podtónem, a vyprávěl o tom, že bohatí bankéři chtějí získat nadvládu nad světem. Jak upozorňuje Guardian, v debatách s Jonesem Farage běžně používá fráze jako „nový světový řád“ nebo tvrdí, že bankovní a politické systémy se snaží rozložit národní státy a příslušníci „elitní“ skupiny Bilderberg se na každoročním setkání připravují na převzetí globální vlády.

V posledním rozhovoru natočeném v dubnu loňského roku Farage například hovoří o tom, že Evropská unie je „prototypem nového světového řádu“ a „globalisté chtějí vytvořit nějakou formu konfliktu s Ruskem, který má být argumentem pro nás všechny, abychom se vzdali naší národní suverenity a předali ji na vyšší globální úroveň“. Podobných výroků se v rozhovorech Farage s Jonesem objevuje celá řada.

Protiunijní europoslanec však popírá, že by měl ke konspiračním teoriím blízko. „Vím, že je Jones obviňován ze šíření konspiračních teorií a možná je na tom něco pravdy. Já jsem ale nikdy nebyl konspiračním teoretikem,“ prohlásil dnes Farage podle britského listu Daily Mail, když se snažil tyto kontroverze vyžehlit. Evropské volby, na které se jen třese, se totiž neúprosně blíží.

Farage pod palbou kritiky

Farageovo vysvětlování je nutné brát s rezervou. Američan Jones nemá daleko ke statusu „zakázané celebrity“ a je díky tomu dobře známý. Patří k předním tvářím tzv. alt-right hnutí a konspirace šíří na webu i v desítkách filmů zcela programově. Obvykle si vybírá témata, jako jsou události z 11. září, terorismus nebo právě teorie o Novém světovém řádu. Poprask způsobilo i jeho popírání masakrů ve škole v Sandy Hook z roku 2012 a střelbě na střední škole v Parklandu na Floridě z roku 2018, které si podle něj přeživší a jejich blízcí vymysleli.

Za podobné lživé informace a šíření nenávistných projevů si Jones minulý týden vysloužil zákaz ze strany sociální sítě Facebook. Příznivců však Jones nemá zrovna málo – server InfoWars každý měsíc navštíví průměrně deset milionů lidí, čím se vyrovná i zavedeným zpravodajským serverům.

Pro Farage má celá epizoda ještě jeden rozměr – kvůli antisemitské povaze některých konspirací se dostává pod palbu britské židovské obce, která ho vyzývá, aby se od podobných myšlenek distancoval.

Kritika se ovšem snáší i z opačné strany – od Muslimské rady Velké Británie, podle které jeho opakovaná účast v Jonesově pořadu dokazuje omezený úsudek a „ochotu tolerovat islamofobii“. Když přitom loni opouštěl stranu UKIP, kterou před 25 lety sám pomáhal zakládat a dlouho vedl, argumentoval jejím příklonem k „antimuslimské rétorice“.

Začátkem letošního roku pak za podpory Farage vznikla nová Strana pro brexit. Do čela „Brexit party“ se přitom nepostavil sám Farage, ale bývalá členka UKIP Catherine Baiklocková, která nechvalně proslula svými výpady na adresu muslimů. Navzdory tomu partaj necelé tři týdny před evropskými volbami stále sílí a podle některých průzkumů by je mohla v Británii dokonce vyhrát.

V růstu preferencí jí pomáhá hlavně propad Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové, ale i strany UKIP, která naopak kvůli radikálním výrokům některých jejích členů přichází o voliče. Farage tak v nadcházejících eurovolbách míří k dalšímu volebnímu úspěchu. 73 britských europoslanců – včetně Nigela Farage – se ale v Evropském parlamentu příliš neohřeje. O svůj mandát přijdou, jen co Spojené království z Evropské unie vystoupí. Při pohledu na chaotické vyjednávání a rozdělenou Británii je ovšem otázkou, kdy se tak stane.

SDÍLET