Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie přestane být bezproblémovou, migrační politika přitvrdí, říká pro INFO.CZ Mejstřík

Itálie přestane být bezproblémovou, migrační politika přitvrdí, říká pro INFO.CZ Mejstřík

Dva měsíce po volbách směřují vítězné strany v Itálii k sestavení nové vlády. Ještě začátkem týdne to vypadalo, že se v zemi schyluje k předčasným volbám, teď se však začíná rýsovat nová vláda Hnutí pěti hvězd s protiimigrační Ligou. Otěže nad vedením třetí největší ekonomiky eurozóny tak zřejmě převezmou dvě antisystémové protestní strany, které razí silnou protievropskou rétoriku. „Itálie přestane být ‚bezproblémovou‘ zemí, která se s dalšími velkými zeměmi unie – s Francií nebo Německem – vždy nějak domluvila,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ odborník na italskou politiku Martin Mejstřík, podle kterého ale tamní vláda nebude mít dlouhého trvání.

V Itálii se začíná rýsovat vláda složená z protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy. Ještě před necelým měsícem rozhovory těchto stran ztroskotaly kvůli kontroverznímu expremiérovi Berlusconimu. Je podle vás překvapivé, že spolu jednají znovu?

Nic jiného jim nezbylo. Prezident Sergio Mattarella dal stranám ultimátum, že pokud se nedohodnou, jmenuje nějakou úřednickou vládu, případně zemi dovede k předčasným volbám. A pokud nechtěly něco takového připustit, nezbylo jim, než se dohodnout.

Mohou se jednání o koalici ještě na něčem zadrhnout, nebo to je poté, co Berlusconi tento týden ustoupil, „hotová věc“?

Je tam celá řada otázek, na kterých se to může zaseknout. Ale myslím si, že když se teď strany začaly domlouvat, v nějaké formě tu vládu sestaví. To, jakým způsobem pak bude fungovat, je věc druhá, ale myslím, že v blízkém časovém horizontu se asi domluví. Ani jedna z těchto dvou stran totiž nechce variantu, která by ohrozila jejich mocenský vliv.

Na čem konkrétně by se jednání mohla zaseknout?

V mnoha věcech se sice shodují, jsou tam ale i oblasti, kde se výrazně odlišují. Například v pohledu na ekonomiku. Liga severu je mnohem víc pravicově konzervativní, zatímco Hnutí pěti hvězd, které se snaží mimo jiné prosadit nepodmíněný příjem, je v těchto otázkách spíš levicově progresivní. Tam se dá čekat velký střet, což se ale dá vyřešit nějakým kompromisem. Vždy mohou říct: „Jsme v koalici a musíme se přizpůsobit“. Ekonomika tedy bude znamenat střet, o kterém se budou vést diskuse, ale nemyslím si, že by to bylo něco, co by nakonec sestavení vlády zabránilo.

A jaká úskalí může přinášet vláda Hnutí pěti hvězd a Ligy? Před nedávnem jste pro INFO.CZ zmiňoval jako problém fakt, že jsou to dva podobně velké subjekty, které budou chtít ve vládě hrát stejně velkou roli. Dají se tedy podle Vás očekávat vyostřené spory v rámci koalice?

Tady strašně záleží na tom, kdo bude premiér. Pravděpodobně to bude někdo třetí – někdo, kdo není velkým hráčem ani jedné z těchto dvou stran. Bude záležet také na tom, ke které straně bude mít tato osoba blíž, komu připadnou klíčová ministerstva nebo kdo se bude mediálně prezentovat jako ten důležitější hráč ve vládě. Určitě se bude jedna strana snažit zastínit druhou a tvrdit: „My jsme ti, kdo to tu řídí“. Dá se tak mezi nimi čekat velká přetlačovaná.

Jakou roli pak tedy budou ve vládě hrát lídři stran Luigi Di Maio a Matteo Salvini?

Je dost možné, že v té vládě nebudou vůbec. Záleží, na čem se domluví, ale určitě budou vše ovlivňovat zpoza rohu. Dá se očekávat spíš tlak ze strany Ligy severu, protože její šéf Matteo Salvini je hodně výraznou osobností s vyhraněnými názory a je otázkou, zda bude dodržovat dohody, na kterých se domluví s Hnutím pěti hvězd, nebo si bude dělat vlastní politiku.

Rozpočet EU 2021-2027

Obě strany jsou skeptické vůči Evropské unii a razí protiimigrační rétoriku. Jakou zprávou jejich vláda je pro EU? Nebyly by nakonec lepší předčasné volby?

Otázka je, co by se po takových volbách stalo. Proběhly by zřejmě podle nového volebního systému, ale výsledek by pravděpodobně nebyl příliš rozdílný. Jedna z těchto dvou stran by zřejmě dosáhla pozice, ze které by sice snáze sestavovala vládu, ale stejně by se určitě stala důležitou silou, takže by volby větší změny nepřinesly.

Ve vztahu k Evropské unii se nicméně bude jednat o velkou změnu, zejména po rétorické stránce. Itálie přestane být „bezproblémovou“ zemí, která se s dalšími velkými zeměmi unie – s Francií nebo Německem – vždy nějak domluvila. Nyní se dá čekat, že budou spíš odbojnější a že se vládní strany budou minimálně rétoricky snažit prosadit to, co měly před volbami v programu.

Před podkopáváním statusu země v rámci Evropské unie obě strany varoval i italský prezident. Hrozí nějaký odklon Itálie od proevropského směřování?

V praktické rovině si myslím, že ne, protože si obě strany samozřejmě uvědomují důležitost eurozóny, unie i evropské integrace. Že by se tedy snažily vypsat referendum nebo něco podobného, to podle mě nehrozí. Oni si spočítají, že by to nebylo možné vůbec provést. A naopak v tom, co nebudou moct provést prakticky, se o to víc budou snažit rétoricky – kritizovat Evropskou komisi a „Brusel“. Zároveň tam ale potom budou jezdit a budou se snažit s těmi politiky bavit, stejně jako to dělá řada dalších politiků, kteří doma říkají něco jiného než v zahraničí.

Kromě změny rétoriky se ale dá čekat, že se budou snažit přinášet nějaká nová témata, ale například snahy francouzského prezidenta Macrona o reformu EU rozhodně podporovat nebudou. Nicméně si nemyslím, že by to znamenalo nějaký zásadní odklon Itálie od Evropské unie.

Hnutí pěti hvězd v minulosti prosazovalo vystoupení země z eurozóny, Liga severu zase snížení plateb do unijního rozpočtu. Budou podobně radikální požadavky podle vás prosazovat i po sestavení vlády?

Obě strany protievropskou rétoriku před volbami velmi zmírnily – část jejich voličů na to sice slyší, ale pro druhou část byly tyto požadavky příliš radikální. Například Hnutí pěti hvězd má voliče proevropské i protievropské, a to je také důvod, proč nemají v programu úplně jasno. Takže si dokážu představit, že svou politiku ještě umírní a budou se snažit být trochu konstruktivnější. Že by tlačili na radikálnější změny v přístupu k Evropské unii, si tedy nemyslím.

Základem vládního programu má být migrace a problém vyloďování běženců v Itálii. Právě otázka migrace byla také hlavním tématem předvolební kampaně. Bude podle vás nová koaliční vláda nějakým způsobem měnit migrační politiku?

Myslím, že určitě dojde ke zpřísňování podmínek. Samozřejmě nejde naplnit prohlášení Salviniho, že bude Itálie posílat všechny migranty zpět – to není v silách země z ekonomického ani logistického hlediska. Určitě se ale můžeme dočkat zpřísňování podmínek pro udělování azylu a podobně. Je to podle mě jedna z věcí, kde se dá čekat nejzřetelnější změna, i když k určitému přitvrzování podmínek došlo už během minulé vlády a půjde tedy o pokračování tohoto trendu.

Migrace

Brzké sestavení italské vlády je důležité mimo jiné kvůli přípravě státního rozpočtu na příští rok, kvůli kterému je Itálie ve sporu s Evropskou unií. Itálie, která má vysokou míru veřejného dluhu, nesplňuje kritéria eurozóny, což Brusel tvrdě kritizuje. Dá se předpokládat, že tato vláda vytvoří takový rozpočet, který bude Bruselu vyhovovat?

Myslím, že ne. Bude záležet na tom, jak se strany domluví – Liga severu by si představovala asi trochu vyrovnanější rozpočet, na druhou stranu opatření, která chce prosadit Hnutí pěti hvězd, by tomu rozpočtu docela pustila žilou. Takže podoba rozpočtu bude záviset na tom, jak se stranám podaří skloubit jejich programy. Rozhodně si ale nemyslím, že přitom budou brát ohledy na to, co po nich chce Brusel.

Pokud se sestavení vlády podaří, jakou šanci dáváte tomu, že kabinet zůstane u moci až konce funkčního období?  

V Itálii je možné všechno. Před rokem by někdo mohl jen stěží předpovídat, že tu dnes budeme řešit vládu Ligy severu a Hnutí pěti hvězd. Nicméně tak, jak se to teď jeví, je téměř nemožné si představit, že by tato vláda mohla dlouhodobě fungovat. Strany sice mají podobný program, ale přístup k politice mají velice odlišný. Obě strany se opírají o protestní voličské hlasy a v minulosti získaly klasickou opoziční rétoriku, najednou ale budou mít vládní odpovědnost. Tyto antisystémové strany se navíc octnou v koalici, takže se dá při prvním zádrhelu čekat, že jedna strana začne obviňovat druhou.

Nevím tedy, jak dlouho může taková vláda fungovat. Navíc tam budou další elementy a strany, které například kandidovaly spolu s Ligou severu, a ty budou do rozhovorů časem chtít také promlouvat. Hnutí pěti hvězd má ten problém, že není jednotné a už v minulém funkčním období třetina jejích zákonodárců ze strany odešla. Něco takového možná nastane i teď. Rozhodně to tedy nebude tak, že by se tato vláda ustavila a dalších pět let v klidu a stabilně fungovala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1