Články odjinud

Itálie v krizi. Spor o ministra byl jen záminkou, nové volby protiimigrační Ligu posílí, tvrdí expert

Itálie v krizi. Spor o ministra byl jen záminkou, nové volby protiimigrační Ligu posílí, tvrdí expert

Itálie zůstává v hluboké politické krizi. Vláda protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) s protiimigrační Ligou o víkendu zkrachovala kvůli neshodám s prezidentem. Právě tato varianta přitom byla považovaná za jedinou cestu, jak se vyhnout předčasným volbám. Prakticky bezvýchodná situace už se podepisuje na akciových trzích jedné z největších ekonomik eurozóny, ale i za hranicemi, kde má podobu znatelného propadu eura. Jaký tedy bude další vývoj? Bude záležet na tom, kdy italští voliči k urnám půjdou a jestli se stihne prosadit nový volební zákon, říká pro INFO.CZ expert na italskou politiku Martin Mejstřík.

Přes veškeré naděje na sestavení nové vlády pod taktovkou Hnutí pěti hvězd a Ligy si voliči neoddychnou a za pár měsíců opět zamíří k volebním urnám. Sestavování kabinetu se o víkendu sesypalo kvůli stopce, kterou od prezidenta Mattarelly dostal kandidát na post ministra financí a tvrdý kritik společné měny euro Paolo Savona. K předčasným volbám zemi dovede úřednická vláda ekonoma Carla Cottarelliho, který dnes jednal s prezidentem, členy kabinetu ale oproti očekávání neoznámil. Itálie se tak ocitla uprostřed politické krize, ze které ale budou její „spoluautoři“ – Liga i Hnutí pěti hvězd – významně těžit.

Podle italského novináře serveru BuzzFeed Alberta Nardelliho byla kauza kolem Savony dokonce záminkou šéfa Ligy Mattea Salviniho, aby na předčasné volby skutečně došlo. Takový kalkul považuje za „vysoce pravděpodobný“ také odborník na italskou politiku Martin Mejstřík.

Ekonomické dopady krize
Euro v úterý zrychlovalo propad, podle společnosti Thomson Reuters by mohlo zaznamenat největší měsíční pokles za více než tři roky. Je nejníže od července 2017, dolar se vůči němu vyšplhal na své desetiměsíční maximum. Trh je znepokojen vyhlídkami na nové parlamentní volby, které řada investorů vnímá jako referendum o postavení Itálie v Evropské unii a jejím členství v eurozóně, kde země platí za třetí největší ekonomiku.

„Prezident dlouhodobě deklaroval, že má s tímto člověkem problém a že když jmenují kohokoliv jiného, bude to v pořádku. Liga na něm ale trvala bez jakékoliv možnosti vyjednávání. Důvodem mohlo být právě to, že si Salvini spočítal, že než být ve vládě s Hnutím pěti hvězd, která by stejně musela skončit, získá čas, během kterého bude moct kritizovat prezidenta za to, že jednal proti vůli občanů, a může tak v předčasných volbách dosáhnout ještě lepšího výsledku. Dává tedy smysl, že by to udělali záměrně,“ vysvětluje Mejstřík.

Právě Liga tak na současné situaci a vyhrocených sporech s prezidentem zřejmě vydělá nejvíc. Naznačuje to i aktuální průzkum italské televize La7, podle které se popularita Ligy ještě minulé pondělí pohybovala kolem 24,5 procenta, zatímco po týdnu to bylo už 27,5 procenta. Naopak Hnutí pěti hvězd přišlo v porovnání s minulým pondělkem o 1,6 procent voličů.

„Volby budou až někdy po létu, až se lidé vrátí z dovolených, situace tedy může být trochu odlišná. Nicméně se dá kalkulovat s tím a počítají s tím i ty dvě strany, které teď měly vládnout, že jim současná krize nahraje. Vzhledem k jejich neústupnosti a trvání na jménu Savony jako ministrovi – zejména ze strany Ligy – se to dá částečně brát tak, že s tím tak trochu počítaly, že vláda nebude, místo ní vznikne vláda úřednická a oni budou moct zase získat nějaké politické body. Takže se dá předpokládat, že pokud se nestane něco nečekaného, ve volbách může Liga určitě posílit,“ říká Mejstřík.

Podle odborníka na italskou politiku tak M5S a Liga teď ve skutečnosti možná ani společně vládnout nechtěly, ačkoli se tak tvářily. „Lze to sledovat i na programovém prohlášení, kde jsou vidět velmi odlišné postoje v ekonomických otázkách. Znovu se utkat ve volbách je tak pro obě strany výhodný krok, kdy budou samy sobě navzájem soupeři a budou se snažit urvat mnohem větší volební výsledek tak, aby mohly utvořit vládu s nějakou pro ně příjemnější, menší stranou – například pro Ligu by to byl někdo z původní pravicové koalice, protože s nimi by se samozřejmě dohodli mnohem snáze než s Hnutím pěti hvězd,“ dodává Mejstřík.

V rámci pravicové koalice šla Liga do březnových parlamentních voleb se stranou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Vzhůru, Itálie a euroskeptickou stranou Bratři Itálie. Berlusconi se už nechal slyšet, že vidí jako jediné řešení to, aby do předčasných voleb opět šla jeho strana s Ligou. Italská média však vzhledem k pokusu sestavit společnou vládu spekulují také o tom, že by Liga mohla utvořit předvolební koalici s M5S.

To je ale podle Mejstříka nepravděpodobné. „To si nedovedu vůbec představit, protože jejich programy jsou skutečně odlišné. Liga má ekonomický program zaměřený spíš na podporu střední a vyšší střední třídy na severu země, daňové úlevy, škrty, úlevy pro podniky a tak dále. Naopak Hnutí pěti hvězd má spíš podporu na jihu země a slibuje nepodmíněný příjem pro ty nejchudší. Tohle byl i ten zásadní střet ve vládě a nedovedu si představit, že by se tyto dvě strany dokázaly domluvit na koalici, i když možné je všechno,“ říká pro INFO.CZ.

Dojde v Itálii na změnu volebního zákona?

S předvolební kampaní jako by Salvini začal už dnes. Nejenže spolu s šéfem M5S Luigim Di Maiem vyzývají k odstoupení prezidenta, nacházející předčasné volby navíc předseda Ligy označuje za „referendum mezi těmi, kteří chtějí, aby byla Itálie svobodná, a těmi, podle kterých má být servilní a zotročenou zemí“. „Itálie dnes není svobodná, je finančně okupována Němci, Francouzi a eurokraty,“ dodal Matteo Salvini podle Washington Post.

Ještě před konáním voleb by však Salvini rád změnil volební zákon – podle jeho slov je to první věc, kterou by parlament měl udělat. Současný volební systém totiž preferuje spíš uzavírání předvolebních koalic. To se ale Lize ani Hnutí pěti hvězd příliš nelíbí, protože jsou takovým systémem oslabovány.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítě

Zákon by podle Mattea Salviniho měl být změněn tak, aby vítěz obdržel automatickou většinu v parlamentu. Jakkoli to zní radikálně, stejného názoru je víc italských politiků. „Pokud půjdeme k urnám se stejným volebním zákonem, budeme mít ty samé problémy jako dnes,“ tvrdí italská politička za stranu Vzhůru, Itálie a předsedkyně italského senátu Elisabetta Caselattiová podle serveru The Local.

Zda se podaří nový volební zákon prosadit ještě před novým hlasováním, bude záležet na tom, kdy volby budou. „Jsou tu dvě možnosti. Buď budou předčasné volby chtít hned – to znamená někdy v září, ale do té doby se změna zákona pravděpodobně nestihne, protože zde máte letní přestávku, která v italské politice trvá přes měsíc. Druhou variantou je pak to, že by Liga a M5S nechaly volby na jaro, a mezitím si díky parlamentní většině udělat volební zákon na míru,“ říká Mejstřík.

Odvolání Mattarelly je nesmysl

Zatímco se spekuluje o datu vypsání předčasných voleb, Liga a Hnutí pěti hvězd pokračují ve výpadech proti prezidentovi. Ostře kritizují jeho rozhodnutí nejmenovat Savonu ministrem financí, což prezident Mattarella ale obhajuje s tím, že se všemi ostatními kandidáty souhlasil. Savona podle něj byl postavou, která by kvůli svým výrokům mohla vyvolat poplach na finančních trzích. Mattarellovi začali lidé na sociálních sítích i vyhrožovat smrtí a Hnutí pěti hvězd varuje, že v parlamentu může iniciovat proces jeho sesazení.

Kroky vedoucího k odstoupení prezidenta už kritizoval bývalý italský premiér Matteo Renzi. „Měli vládnout, místo toho ale utíkají před zodpovědností: buď nejsou schopni, nebo se bojí,“ napsal Renzi o Hnutí pěti hvězd a Lize na facebooku. „V minulých týdnech rozházeli miliardy úspor Italů – zmatečnými prohlášeními o euru, o našem dluhu, o naší budoucnosti. A dnes, namísto rychlého rozběhu vlády, zaútočili na prezidenta republiky a vyzývají k jeho impeachmentu,“ dodal bývalý premiér.

O tom, zda byl krok Mattarelly ústavní, nebo se, se dohaduje i obyvatelstvo Itálie – podle ankety SWG si 35 procent Italů myslí, že bylo jeho počínání chybné, 24 % lidí zase tvrdí, že prezident jednal v souladu s ústavou, ale vzhledem k situaci měl návrh na jmenování Savony akceptovat a podle 26 % Italů bylo jeho rozhodnutí správné.

Migrace

Postavení prezidenta je podle Mejstříka podobné jako v Česku, kde se také často spekuluje o prezidentských kompetencích, případná snaha o sesazení Mattarelly je ale podle něj „úplně mimo“. „Můžeme se dohadovat, jestli byl krok Mattarelly ústavní, nebo ne, ale že by měl někdo někoho odvolávat, to si vůbec nedovedu představit, a strany pro to nemají ani ústavní většinu. Budou tím ale určitě rétoricky vyhrožovat – starostové Ligy například chtějí sundávat obrazy Mattarelly ve svých pracovnách a podobně. Takže to budou spíš takovéto ostentativní gesta pro veřejnost, než že by skutečně přistoupili k nějakému odvolávání,“ uzavírá Mejstřík s tím, že Mattarella dřív působil jako soudce ústavního soudu, dá se tedy předpokládat, že „v rámci ústavy ví, co dělá“.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818