Italové zatkli „přítele uprchlíků“. Starosta, který se proslavil integrací tisíců běženců, čelí vážnému obvinění | info.cz

Články odjinud

Italové zatkli „přítele uprchlíků“. Starosta, který se proslavil integrací tisíců běženců, čelí vážnému obvinění

Je to případ, který vyvolal rozruch nejen v Itálii. Domenico Lucano, který vede jihoitalské městečko Riace, byl takřka světovou mediální hvězdou a symbolem úspěšné integrace cizinců. V roce 2016 ho dokonce americký časopis Fortune zařadil mezi 50 nejvlivnějších lidí světa. Teď dění kolem něj nabralo značně dramatičtější spád.

Lucano dokázal oživit skomírající zhruba dvoutisícové italské městečko Riace, z něhož dlouhodobě odcházeli obyvatelé na sever, právě pomocí uprchlíků. Jak připomíná BBC, starosta spustil v roce 1998 program integrace. V obci tak našlo ubytování a často i práci postupně asi 1500 běženců utíkajících před válkou, násilím a útlakem. Radnice pro ně zajistila ubytování v opuštěných domech nebo novostavbách a dokázala jim v mnoha případech i zajistit práci v zemědělství, dílnách a turistickém ruchu.

Starosta spolu se svou družkou dlouhodobě usilovali o sblížení migrantů s místními obyvateli. Domenico Lucano se tak stal celosvětovou celebritou, která představovala příklad toho, že migrace nemusí přinášet jen samá negativa, ale může naopak pomoci k oživení a rozvoji evropských regionů postižených stárnutím.

Už v loňském roce se ale starosta dostal do problémů. Kalábrijská finanční policie nařídila v jeho městečku kontrolu hospodaření radnice a inspekce údajně zjistila nesrovnalosti mimo jiné při využívání veřejných prostředků.

Prokurátor následně zahájil vyšetřování, které vedlo k tomu, že byl Domenico Lucano dnes ráno zatčen a umístěn prozatím do domácího vězení. Jak uvádí BBC, politik čelí mimo jiné podezření, že zprostředkovával účelové fingované sňatky migrantů s cílem obejít imigrační pravidla a zajistit jim povolení k pobytu. Prokuratura se opírá i o odposlechy jeho telefonu.

BBC také dodává, že závažnější obvinění ze zpronevěry veřejných peněz, které stálo na začátku vyšetřování, nakonec bylo staženo.

Zatčení starosty přesto vyvolalo pozdvižení zejména mezi italskými opozičními politiky. Šéf levicové strany Sinistra Italiana Nicola Fratoianni nařkl policii, že zatkla starostu na politickou objednávku.

Nová italská vláda, složená ze zástupců pravicové Ligy a populistického Hnutí pěti hvězd, totiž vesměs razí tvrdou protiimigrační politiku. „Chtějí kriminalizovat všechny, kteří pomáhají migrantům a vyjadřují jim solidaritu,“ prohlásil v této souvislosti Fratoianni.

Kauza vyvolala vlnu pobouření i na sociálních sítích. Levicově zaměřený mediální matador Gad Lerner napsal, že se Itálie "fašizuje". Za Lucana se postavili mimo jiné i největší ocelářské odbory. Vyzvaly k celonárodní mobilizaci proti rasismu, na podporu kalábrijského starosty a za právo migrantů žít v Itálii.

Sám Lucano se ke svému zatčení v prvních hodinách nevyjádřil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud