Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italové zatkli „přítele uprchlíků“. Starosta, který se proslavil integrací tisíců běženců, čelí vážnému obvinění

Italové zatkli „přítele uprchlíků“. Starosta, který se proslavil integrací tisíců běženců, čelí vážnému obvinění

Je to případ, který vyvolal rozruch nejen v Itálii. Domenico Lucano, který vede jihoitalské městečko Riace, byl takřka světovou mediální hvězdou a symbolem úspěšné integrace cizinců. V roce 2016 ho dokonce americký časopis Fortune zařadil mezi 50 nejvlivnějších lidí světa. Teď dění kolem něj nabralo značně dramatičtější spád.

Lucano dokázal oživit skomírající zhruba dvoutisícové italské městečko Riace, z něhož dlouhodobě odcházeli obyvatelé na sever, právě pomocí uprchlíků. Jak připomíná BBC, starosta spustil v roce 1998 program integrace. V obci tak našlo ubytování a často i práci postupně asi 1500 běženců utíkajících před válkou, násilím a útlakem. Radnice pro ně zajistila ubytování v opuštěných domech nebo novostavbách a dokázala jim v mnoha případech i zajistit práci v zemědělství, dílnách a turistickém ruchu.

Starosta spolu se svou družkou dlouhodobě usilovali o sblížení migrantů s místními obyvateli. Domenico Lucano se tak stal celosvětovou celebritou, která představovala příklad toho, že migrace nemusí přinášet jen samá negativa, ale může naopak pomoci k oživení a rozvoji evropských regionů postižených stárnutím.

Už v loňském roce se ale starosta dostal do problémů. Kalábrijská finanční policie nařídila v jeho městečku kontrolu hospodaření radnice a inspekce údajně zjistila nesrovnalosti mimo jiné při využívání veřejných prostředků.

Prokurátor následně zahájil vyšetřování, které vedlo k tomu, že byl Domenico Lucano dnes ráno zatčen a umístěn prozatím do domácího vězení. Jak uvádí BBC, politik čelí mimo jiné podezření, že zprostředkovával účelové fingované sňatky migrantů s cílem obejít imigrační pravidla a zajistit jim povolení k pobytu. Prokuratura se opírá i o odposlechy jeho telefonu.

BBC také dodává, že závažnější obvinění ze zpronevěry veřejných peněz, které stálo na začátku vyšetřování, nakonec bylo staženo.

Zatčení starosty přesto vyvolalo pozdvižení zejména mezi italskými opozičními politiky. Šéf levicové strany Sinistra Italiana Nicola Fratoianni nařkl policii, že zatkla starostu na politickou objednávku.

Nová italská vláda, složená ze zástupců pravicové Ligy a populistického Hnutí pěti hvězd, totiž vesměs razí tvrdou protiimigrační politiku. „Chtějí kriminalizovat všechny, kteří pomáhají migrantům a vyjadřují jim solidaritu,“ prohlásil v této souvislosti Fratoianni.

Kauza vyvolala vlnu pobouření i na sociálních sítích. Levicově zaměřený mediální matador Gad Lerner napsal, že se Itálie "fašizuje". Za Lucana se postavili mimo jiné i největší ocelářské odbory. Vyzvaly k celonárodní mobilizaci proti rasismu, na podporu kalábrijského starosty a za právo migrantů žít v Itálii.

Sám Lucano se ke svému zatčení v prvních hodinách nevyjádřil.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1