Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Záchranářská loď, která má na palubě 629 migrantů uvízla uprostřed Středozemního moře. Nový italský ministr vnitra plavidlu odmítl vydat povolení k přistání u břehů Itálie. Ministrem není nikdo jiný než lídr Ligy severu, který před volbami varoval, že jeho strana bude vůči migrantům postupovat mnohem tvrději než dosavadní vlády. Vyjma lodi Aquarius čeká u italských břehů i plavidlo Sea Watch 3, které má na palubě nespecifikovatelný počet migrantů a pluje pod nizozemskou vlajkou. 

Loď Aquarius patří podle zpravodajského webu BBC News německé neziskové organizaci SOS Méditerranée. Salvini tvrdí, že by migranty měla přijmout Malta, která to ovšem odmítá a tvrdí, že uprchlíci byli vyzvednuti ve vodách Libye, tudíž spadají pod italskou jurisdikci. SOS Méditerranée dostala od Italů instrukce, aby její loď zůstala stát na současné pozici, tedy 35 námořních mil od Itálie a 27 námořních mil od Malty.

Více než šest stovek migrantů „neziskovka“ údajně zachránila při šesti různých operacích. „Naším cílem je zajistit bezpečné vylodění všech 629 lidí. Někteří z nich byli zachráněni včera v noci ve velmi složitých podmínkách,“ řekla mluvčí organizace Mathilde Auvillain. Organizace OSN pro uprchlíky už vyzvala všechny strany, aby urychleně našli řešení.

Na palubě lodi Aquarius skončili i uprchlíci, které z moře vytáhla loď italského námořnictva, italské pobřežní stráže a také jedné z obchodních lodí. Mezi zachráněnými je celkem 123 mladých chlapců bez doprovodu rodičů, 11 malých dětí a sedm těhotných žen. Mladým chlapcům je mezi 13 a 17 lety a pochází především z Eritrey, Ghany, Nigérie a Súdánu. „Lidi, které jsme zachránili včera večer byli ve velmi složité situaci. Nejméně 50 z nich hrozilo utonutí,“ uvedl pro italskou televizi Sky TG24 člen posádky Aquariusu Alessandro Porto.

Salvini loď neziskové organizace zatím pustit nehodlá a zlobí se na okolní státy. „Malta nikoho nepřijímá, Francie vozí lidi zpět na hranici a Španělé brání vlastní hranici zbraněmi. Není možné, aby Malta na každou žádost o pomoc odpovídala ne. Bůh Maltu umístil k Africe blíže než Sicílii,“ uvedl.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.