Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Záchranářská loď, která má na palubě 629 migrantů uvízla uprostřed Středozemního moře. Nový italský ministr vnitra plavidlu odmítl vydat povolení k přistání u břehů Itálie. Ministrem není nikdo jiný než lídr Ligy severu, který před volbami varoval, že jeho strana bude vůči migrantům postupovat mnohem tvrději než dosavadní vlády. Vyjma lodi Aquarius čeká u italských břehů i plavidlo Sea Watch 3, které má na palubě nespecifikovatelný počet migrantů a pluje pod nizozemskou vlajkou. 

Loď Aquarius patří podle zpravodajského webu BBC News německé neziskové organizaci SOS Méditerranée. Salvini tvrdí, že by migranty měla přijmout Malta, která to ovšem odmítá a tvrdí, že uprchlíci byli vyzvednuti ve vodách Libye, tudíž spadají pod italskou jurisdikci. SOS Méditerranée dostala od Italů instrukce, aby její loď zůstala stát na současné pozici, tedy 35 námořních mil od Itálie a 27 námořních mil od Malty.

Více než šest stovek migrantů „neziskovka“ údajně zachránila při šesti různých operacích. „Naším cílem je zajistit bezpečné vylodění všech 629 lidí. Někteří z nich byli zachráněni včera v noci ve velmi složitých podmínkách,“ řekla mluvčí organizace Mathilde Auvillain. Organizace OSN pro uprchlíky už vyzvala všechny strany, aby urychleně našli řešení.

Na palubě lodi Aquarius skončili i uprchlíci, které z moře vytáhla loď italského námořnictva, italské pobřežní stráže a také jedné z obchodních lodí. Mezi zachráněnými je celkem 123 mladých chlapců bez doprovodu rodičů, 11 malých dětí a sedm těhotných žen. Mladým chlapcům je mezi 13 a 17 lety a pochází především z Eritrey, Ghany, Nigérie a Súdánu. „Lidi, které jsme zachránili včera večer byli ve velmi složité situaci. Nejméně 50 z nich hrozilo utonutí,“ uvedl pro italskou televizi Sky TG24 člen posádky Aquariusu Alessandro Porto.

Salvini loď neziskové organizace zatím pustit nehodlá a zlobí se na okolní státy. „Malta nikoho nepřijímá, Francie vozí lidi zpět na hranici a Španělé brání vlastní hranici zbraněmi. Není možné, aby Malta na každou žádost o pomoc odpovídala ne. Bůh Maltu umístil k Africe blíže než Sicílii,“ uvedl.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1