Články odjinud

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Italská vláda začala konat. Ministr vnitra zavřel přístavy pro lodě s uprchlíky, čekají na moři

Záchranářská loď, která má na palubě 629 migrantů uvízla uprostřed Středozemního moře. Nový italský ministr vnitra plavidlu odmítl vydat povolení k přistání u břehů Itálie. Ministrem není nikdo jiný než lídr Ligy severu, který před volbami varoval, že jeho strana bude vůči migrantům postupovat mnohem tvrději než dosavadní vlády. Vyjma lodi Aquarius čeká u italských břehů i plavidlo Sea Watch 3, které má na palubě nespecifikovatelný počet migrantů a pluje pod nizozemskou vlajkou. 

Loď Aquarius patří podle zpravodajského webu BBC News německé neziskové organizaci SOS Méditerranée. Salvini tvrdí, že by migranty měla přijmout Malta, která to ovšem odmítá a tvrdí, že uprchlíci byli vyzvednuti ve vodách Libye, tudíž spadají pod italskou jurisdikci. SOS Méditerranée dostala od Italů instrukce, aby její loď zůstala stát na současné pozici, tedy 35 námořních mil od Itálie a 27 námořních mil od Malty.

Více než šest stovek migrantů „neziskovka“ údajně zachránila při šesti různých operacích. „Naším cílem je zajistit bezpečné vylodění všech 629 lidí. Někteří z nich byli zachráněni včera v noci ve velmi složitých podmínkách,“ řekla mluvčí organizace Mathilde Auvillain. Organizace OSN pro uprchlíky už vyzvala všechny strany, aby urychleně našli řešení.

Na palubě lodi Aquarius skončili i uprchlíci, které z moře vytáhla loď italského námořnictva, italské pobřežní stráže a také jedné z obchodních lodí. Mezi zachráněnými je celkem 123 mladých chlapců bez doprovodu rodičů, 11 malých dětí a sedm těhotných žen. Mladým chlapcům je mezi 13 a 17 lety a pochází především z Eritrey, Ghany, Nigérie a Súdánu. „Lidi, které jsme zachránili včera večer byli ve velmi složité situaci. Nejméně 50 z nich hrozilo utonutí,“ uvedl pro italskou televizi Sky TG24 člen posádky Aquariusu Alessandro Porto.

Salvini loď neziskové organizace zatím pustit nehodlá a zlobí se na okolní státy. „Malta nikoho nepřijímá, Francie vozí lidi zpět na hranici a Španělé brání vlastní hranici zbraněmi. Není možné, aby Malta na každou žádost o pomoc odpovídala ne. Bůh Maltu umístil k Africe blíže než Sicílii,“ uvedl.