Jak se Soudní dvůr EU (ne)vměšuje do záležitostí členských zemí. Komentář europoslance Zdechovského

Tomáš Zdechovský

Evropské instituce mají kromě mnoha dalších jeden veliký problém. Nejen v Česku se bohužel příliš neví, čím se která z nich zabývá a k čemu vlastně slouží. A je jedno, jestli se jedná o Radu, Evropský parlament, Komisi či Evropský soudní dvůr.

Už mnohokrát jsem musel lidem v diskusích vysvětlovat, co mají vlastně na starosti europoslanci, potažmo Evropský parlament. V tomto článku bych se rád věnoval poslední instituci jmenované v úvodu – Evropskému soudnímu dvoru. V médiích se o něm dočteme jen málokdy a nejspíše málokdo také ví, jakými případy se tento soud zabývá. Evropský soudní dvůr v Lucemburku si navíc lidé mohou plést se štrasburským Evropským soudem pro lidská práva (dále ESLP).

V obou případech nesou oba soudy název „evropský“, nicméně se ale jedná o naprosto odlišné instituce. Jaké případy tedy Evropský soudní dvůr vlastně řeší a čím se liší od ESLP? Jednoduše řečeno, Evropský soudní dvůr se vyjadřuje k zásadním otázkám týkajícím se dodržování evropského práva. Mj. rozhoduje o tom, jakým způsobem se mají vykládat evropské předpisy, které mohou mít nejednoznačné vyznění. Není také od věci zmínit, že na rozdíl od většiny evropských institucí má sídlo v Lucemburku. Naproti tomu ESLP řeší případy týkající se lidskoprávních otázek, konkrétně rozpory s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a hlavně, spadá pod organizaci Rada Evropy, která není součástí EU.

Zakážou nám JOGURT! a další bludy o EU britské provenience. Komentář Dity Charanzové

sinfin.digital