Články odjinud

Je stále pravděpodobnější, že britský parlament odmítne dohodu o brexitu. Co bude pak?

Je stále pravděpodobnější, že britský parlament odmítne dohodu o brexitu. Co bude pak?

Podpořte dohodu, která je na stole, nic lepšího nedostanete – to je hlavní vzkaz, který do Británie vyslal včerejší summit unijních lídrů v Bruselu, kde byla schválena dohoda o brexitu vyjednaná mezi Londýnem a zbytkem unie. Vzkaz byl nasměrován v první řadě britským poslancům, kvůli kterým by rok a půl dlouhé snažení mohlo spadnout pod stůl. Velká část z nich totiž hrozí, že dohodu nepodpoří, premiérce Therese Mayové proto začínají dva perné týdny, kdy se je bude snažit o opaku. Co čekat dál?

„Tohle je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti. Toto je nejlepší řešení pro Spojené království, nejlepší pro Evropu. Je to jediná možná dohoda,“ prohlásil po odsouhlasení dohody unijními lídry předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle kterého je nerealistické, aby se v případě odmítnutí dohody britským parlamentem podařilo Londýnu vyjednat lepší podobu smlouvy.

K podobnému prohlášení se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová, podle které je současná podoba vyjednané smlouvy „mistrovské dílo diplomacie“ nebo irský premiér Leo Varadkar, který prohlásil, že „jakákoliv jiná dohoda existuje pouze v představách“.

Šéf Komise sice dodal, že on ani unijní vyjednavač Michel Barnier nebo šéf Evropské rady Donald Tusk nemohou britským poslancům říkat, co mají dělat – rozhodnout se musí oni sami – vzkaz, který vyslali dolní komoře britského parlamentu, byl ale jasný: nic lepšího nedostanete.

Je dohoda skutečně to nejlepší, co Británie může s Bruselem vyjednat, nebo jde pouze o nátlak, kterým chtějí unijní lídři donutit britskou stranu k přijetí brexitové smlouvy a dát jim najevo, že renegociace není možná? Podle odborníka na vztah EU s anglofonními zeměmi z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštofa Kruliše je to mix obojího.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

„Pozice Evropské unie se rodila těžko a vyžadovala držení jednotného postoje unijních lídrů i intenzivní práci Evropské komise vůči členským státům. A zdá se, že jednota drží i při obhajobě vyjednaného textu. Sedmadvacítka chce ukázat, že za textem stojí, a zároveň vytvořit tlak na Británii, aby dohodu také přijala,“ říká pro INFO.CZ. Podle něj však v unii nepanuje jen obava z toho, aby britští poslanci dohodu neshodili ze stolu, ale také z rizika, aby v případě renegociace dohody Evropa o vzácnou jednotu nepřišla.

„Samozřejmě je logické, že v této fázi, poté co probíhala dlouhá jednání a dospělo se ke konečné podobě textu, sedmadvacítka nebude říkat nic jiného, než že prostor pro další úpravy dohody není – jak z hlediska času, tak také proto, že by to znamenalo rozklížení výsledku vyjednávání a členské státy – například Francie ve vztahu k rybolovu – by mohly požadovat další ústupky. To by ve finále znamenalo, že by se dohoda mohla vyjednávat donekonečna,“ vysvětluje odborník.

Atmosféra mezi britskými poslanci je totiž mimořádně napjatá a jeví se jako čím dál pravděpodobnější, že parlament – včetně části Konzervativní strany Theresy Mayové i severoirských unionistů (DUP) – dohodu neschválí. „Hroutí se nám to. Opozice je zjevně tak silná, že Theresa bude muset opravdu bojovat, aby to teď zvrátila,“ citoval dnes bulvární deník Sun jednoho z britských ministrů.

Poslanci tak dohodu napoprvé zřejmě neschválí – ve hře je však možnost, že by o podmínkách brexitu mohla dolní komora parlamentu hlasovat znovu. „V době před konáním případného druhého hlasování britského parlamentu se dá čekat, že bude čas věnován dalším politickým debatám a může nastat cokoliv. Theresa Mayová může rezignovat, a pokud její Konzervativní strana a severoirští unionisté dohodu nepodpoří, může se sama vmanévrovat do něčeho, co sama nechce, a to jsou předčasné volby,“ míní Kruliš.

Mezitím by se tak britská strana zřejmě snažila v Bruselu domoct dalších ústupků, i kdyby měly být jen kosmetické. Podle odborníka AMO by se mohly týkat jen politické deklarace, která vymezuje mantinely pro další jednání o budoucích vztazích Británie s EU po skončení přechodného období. Parlament by tak získal dodatečná ujištění například v otázce takzvaného záložního plánu pro severoirskou hranici, které se řada Konzervativní strany a DUP obávají.

„Slabinou takového procesu je ale to, že politická deklarace není právně závazná a bude záviset až na dalším jednání během přechodného období, jak dohoda bude nakonec vypadat. Politická deklarace tedy nemá právní váhu jako zbytek dohody, a dá se říct, že v tomto ohledu by Evropská unie mohla být ochotnější jít do většího detailu a nějaké ústupky udělat – pokud by to bylo potřeba, aby britský parlament dohodu schválil a bylo tak možné vyhnout se odchodu Spojeného království bez dohody,“ vysvětluje Kruliš.

Právě na možnosti vyjednat s Bruselem další ústupky vsází většina britských poslanců, kteří jsou odhodláni hlasovat proti dohodě. Je otázka, jak by se k takovému požadavku Evropa postavila – zda by alespoň nějaké ústupky udělala, a zvrátila by tak černý scénář odchodu bez dohody. Brusel má ale podle Kruliše obavy, že pokud by na otevření smlouvy a další vyjednávání došlo, mohly by členské státy o dosavadní jednotu přijít – některé země by se totiž mohly začít snažit prosadit do textu vlastní priority.

„Jednotlivé ekonomické postoje členských zemí by mohly vést k tomu, že by politici mohli začít podobu brexitu vnímat odlišně a jednota by tak mohla být oslabena. Lídři se budou zdráhat toto riziko otevřeně připustit, už z toho důvodu, že by s tím mohli britští politici kalkulovat a dohodu by nakonec skutečně odmítli s tím, že požadují další ústupky. Takže čím víc by se tato nejednota navenek ukazovala, tím víc ústupků by britská politická scéna mohla chtít. Určitě se tedy EU bude i nadále snažit vystupovat jako jeden muž, stejně jako jsme to viděli na včerejším summitu,“ míní expert.

Pokud by však reálně hrozilo, že Británie v březnu skutečně odejde bez dohody, je podle Kruliše otázkou, jestli bude vůbec možné jednotný postoj EU udržet. V případě takzvaného divokého brexitu by všechny dohody spadly pod stůl a Evropu i Británii by zachvátila nejistota. Řada občanů a firem postižených tvrdým brexitem by se ocitla v nesnázích a oprávněně by se ptali, kdo je za krach jednání zodpovědný. Rozhořčení by se pak mohlo obrátit proti evropským politikům, tvrdí odborník. „Ti by mohli Evropské unii vyčíst, že Británii nekývli na další ústupky. Každý politik v Evropě bude tuto vysokou politickou hru zvažovat,“ dodává.

Druhé hlasování v britském parlamentu zmiňuje jako pravděpodobný scénář také ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic, podle kterého může dojít i na další scénář, který Theresa Mayové striktně odmítá – druhé referendum, ve kterém by se Britové měli možnost vyjádřit nejen k vyjednanému obsahu dohody, alemožná i k tomu, zda si odchod z EU skutečně přejí.

Jak dnes napsal The Sun, britští poslanci však uvažují také o další možnosti pro případ, že by na zamítnutí dohody parlamentem skutečně došlo – připojení Británie k Evropskému sdružení volného obchodu (EFTA). To Spojené království pomáhalo před víc jak 50 lety založit, aby tak utvořilo protiváhu k Evropskému hospodářskému společenství, tedy předchůdci Evropské unie. V roce 1972 však Británie z EFTA vystoupila a přidala se k EHS, kterému se tehdy dařilo.

Pokud by se Londýn k takovému kroku odhodlal, doplnil by jen úzkou skupinku zemí – Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island, které jsou členy EFTA. Podle britských poslanců by si tak Británie na několik let udržela hospodářskou stabilitu a mezitím by Londýn mohl jednat o dohodě o volném obchodu ze silnější pozice.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818