Ještě více německá EU? Merkelová možná bude usilovat o post šéfa Evropské komise | info.cz

Články odjinud

Ještě více německá EU? Merkelová možná bude usilovat o post šéfa Evropské komise

Německá kancléřka Angela Merkelová zvažuje, že vyšle svého kandidáta do souboje o post předsedy Evropské komise. Informuje o tom zpravodajský web Politico. Pokud by se tak skutečně stalo, šlo by o poměrně překvapivý tah. Dosud se totiž počítalo s tím, že Němci budou usilovat o post šéfa Evropské centrální banky. Ten má sice velký vliv na ekonomiku eurozóny, ale šéf Evropské komise je z politického hlediska nepochybně mocnější figurou. Oba posty se uvolní příští rok.

„Je určitě možné, že Německo bude mít zájem, protože posledním Němcem v čele Evropské komise byl Walter Hallstein v roce 1967,“ řekl Politico německý europoslanec Elmar Brok, který je rovněž členem německé CDU, tedy strany, jíž kancléřka předsedá.

Berlín v současnosti nejspíš zkoumá, zda najde pro případného kandidáta dostatečnou podporu. Ve čtvrtek vyšel v deníku Handelsblatt článek, který tuto ideu nastínil. Dá se očekávat, že Merkelová by na funkci šéfa komise nominovala šedesátiletého německého ministra hospodářství Petera Altmaiera. Ten pro kancléřku pracuje řadu let, pracoval i v Evropské komise a mluví několika jazyky. V úvahu ovšem připadá i nominace současné ministryně obrany Ursuly von der Leyen, která se narodila a vyrůstala v Bruselu.

Snaha navrhnout vlastního kandidáta se Merkelové zřejmě zrodila v hlavě ve chvíli, kdy se setkala s odporem, když zvažovala nominovat na post šéfa ECB současného prvního muže Bundesbank Jense Weidmanna. Ten je považovaný za měnového „jestřába“ a staví se kriticky ke krokům, které ECB v minulosti přijala, aby odvrátila krizi v eurozóně.

Politico ovšem varuje, že by případný šéf Evropské komise vyvolal otázky, zda dominance Němců v Evropské unii ještě neposílila. Nejvýše postaveným úředníkem v Evropské komisi je totiž v současnosti další Němec Martin Selmayr, které je nepříliš oblíbenou ale vlivnou „pravou rukou“ současného šéfa komise Jeana-Clauda Junckera.

Pokud se Němci budou chtít o post šéfa komise ucházet, dozvíme se to pravděpodobně 9. nebo 10. září, kdy se uskuteční setkání šéfů německé CDU a její sesterské CSU.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud