Junckera chce nahradit i místopředseda komise Timmermans. Sklízí podporu mezi socialisty | info.cz

Články odjinud

Junckera chce nahradit i místopředseda komise Timmermans. Sklízí podporu mezi socialisty

První místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans je blízko tomu, aby se po slovenském eurokomisaři Maroši Šefčovičovi stal druhým uchazečem o post lídra evropských socialistů pro květnové volby do Evropského parlamentu (EP). Timmermanse podle serveru Politico podpořilo vedení německé sociální demokracie (SPD) a jeho kandidaturu chtějí prosadit i další národní členové socialistické frakce (S&D).

"Jsem přesvědčena, že Frans Timmermans sjednotí a posílí naši evropskou stranickou rodinu a povede nás k dobrému společnému výsledku ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce," napsala předsedkyně SPD Andrea Nahlesová v dopise adresovaném vedení evropských socialistů, který server Politico zveřejnil na svém webu.

Členovi nizozemské sociální demokracie vyjádřili po nečekaném odstoupení svého kandidáta a bývalého kancléře Christiana Kerna podporu i rakouští sociální demokraté. Podle nejmenovaných činitelů EP má již dostatečnou podporu a brzy oznámí svou kandidaturu, uvedl server. Podle vnitrostranických pravidel musí získat podporu své národní strany a dalších osmi evropských stran.

Timmermans, který se k věci zatím veřejně nevyjádřil, je jako možný uchazeč o post šéfa Evropské komise zmiňován již dlouho. Pokud kandidtaturu skutečně oznámí, utká se o post socialistického volebního lídra se Slovákem Šefčovičem, který má podporu mimo jiné české či slovenské sociální demokracie.

Květnové volby stejně jako ty předchozí se budou konat s využitím principu takzvaných spitzenkandidátů, tedy předem oznámených aspirantů na post předsedy EK. Toho po volbách vybírá summit EU, tedy prezidenti a premiéři členských zemí, a předkládá ho europarlamentu ke schválení. Po minulých volbách daly velké frakce šéfům států a vlád najevo, že jejich podporu na plénu parlamentu nezíská nikdo jiný, než kandidát vítězné frakce. Tím byl tehdy nynější předseda komise Jean-Claude Juncker.

Socialistická frakce by měla o lídrovi definitivně rozhodnout na kongresu počátkem prosince v Lisabonu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud