Články odjinud

Kam se podělo těch 50 zpronevěřených milionů? Spisovatel oprášil skandál italské vládní strany

Kam se podělo těch 50 zpronevěřených milionů? Spisovatel oprášil skandál italské vládní strany

Padesát milionů eur ze státních příspěvků na volební náklady, které italská Liga severu zpronevěřila v letech 2008 až 2010 a měla vrátit do státní kasy, strana za deset let utratila. Rozhlasové stanici Radio Capital to řekl nynější šéf Ligy a současně ministr vnitra Matteo Salvini.

„Peníze, o nichž tvrdí, že jsme je zpronevěřili? Těch 50 milionů už nemáme, (deník La) Repubblica je hledá ve Švýcarsku, v Lucembursku (...). Zabývejte se skutečnými problémy a neztrácejte čas,“ řekl v rozhlase Salvini. „Ty peníze už nemáme, byly utraceny za posledních deset let,“ dodal.

Janovský soud loni v červenci odsoudil zakladatele někdejší separatistické Ligy severu, nynější protiimigrační Ligy, Umberta Bossiho ke dvěma a půl letům vězení za zpronevěru více než 56 milionů eur (přibližně 1,46 miliard Kč). Soudce zároveň nařídil zabavit 48 milionů eur (asi 1,25 miliard Kč) z rozpočtu strany. Peněz se soud dosud nedopátral.

Odsouzen byl loni i stranický pokladník Francesco Belsito. Oba obžalovaní podle soudu v letech 2008 a 2010 falšovali dokumenty potřebné k získání státních náhrad za volební výdaje. Peníze pak použili k osobnímu užitku.

Kauzu zpronevěřených peněz minulý týden oprášil italský spisovatel Roberto Saviano, který Salviniho vytrvale kritizuje. Spisovatel je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra. Ministr vnitra minulý čtvrtek naznačil, že by Saviano mohl o ochranku přijít - prý tráví příliš času v zahraničí a příslušný úřad posoudí, jak se v tomto případě zachází s penězi italských daňových poplatníků.

„Najednou Salvini mluví o penězích. Italové by prý měli vědět, jak se s jejich penězi nakládá. Salvini nám ale neřekl, kam se podělo těch 50 milionů státních příspěvků na volební náklady, které Liga severu zpronevěřila. Ať nejprve Salviniho Liga tyto peníze vrátí, a teprve pak může ministr mluvit o tom, že Italové mají vědět, jak se s jejich penězi zachází,“ reagoval Saviano.

Liga severu, dříve marginální strana, původně usilovala o odtržení Padánie, tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie, od zbytku Itálie. Nový předseda strany, nynější ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini, který vedení přezal na konci roku 2013, vypustil z názvu slovo „sever“ a volební úspěch založil na vyhrocené protiimigrační rétorice. V březnových volbách odevzdalo krajně pravicové Lize hlas 17 procent voličů. Podle průzkumu Swg z minulého týdne by nyní Ligu volilo přes 29 procent voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud