Kauza Cambridge Analytica v Česku: Během voleb mohlo být ovlivněno až 50 tisíc obyvatel, tvrdí Jourová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kauza Cambridge Analytica v Česku: Během voleb mohlo být ovlivněno až 50 tisíc obyvatel, tvrdí Jourová

Kauza Cambridge Analytica v Česku: Během voleb mohlo být ovlivněno až 50 tisíc obyvatel, tvrdí Jourová

Nedávný skandál kolem úniku osobních dat uživatelů sociální sítě Facebook do americké společnosti Cambridge Analytica může v Česku ještě silně rezonovat – podle eurokomisařky Věry Jourové se totiž problém dotkl 30 až 50 tisíc Čechů, kteří mohli být ovlivněni během „blíže neurčených“ voleb.

„Určitě jste zaznamenali poslední skandál Facebooku s vazbou na Cambridge Analytica, kde podle mého názoru došlo ke zneužití osobních dat lidí pro účely cíleně zaměřeného marketingu. Možná kolem toho bude i v Čechách husto, protože podle našich odhadů se to týká 30 až 50 tisíc Čechů a blíže neurčených voleb v České republice, které mohly být ovlivněny touto moderní technologií,“ řekla během dnešní akce Institutu pro politiku a společnost česká eurokomisařka Věra Jourová, která je podle svých slov nedávným skandálem zděšená.

„Je to ohrožení demokratického pluralismu a toho, že se lidé budou moci svobodně rozhodnout, kdo jim bude vládnout, aniž by byli vystaveni nějakému výplachu mozků, o kterém nebudou mít tušení a který se vplíží přes online prostor na základě znalostí jejich nejintimnějších osobních údajů a dat a všech možných obav. Mě osobně to šokovalo, jaká všechna data měla Cambridge Analytica o lidech – jestli čtou horoskopy, jestli podléhají špionským teoriím nebo jestli mají rádi zbraně,“ dodala Jourová.

Skandál kolem firmy Cambridge Analytica odstartoval v polovině března, kdy vyšlo najevo, že firma zneužila soukromé informace desítek milionů facebookových uživatelů. Data jí sloužily při vývoji počítačového programu na podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Podle britské televize Channel 4 působila například také v Česku, ale i v Nigérii, Keni, Indii či Argentině.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.