Články odjinud

Konec Merkelové se blíží. Kdo po ní převezme otěže? V CDU se už rýsují možní nástupci

Konec Merkelové se blíží. Kdo po ní převezme otěže? V CDU se už rýsují možní nástupci

Pozice německé kancléřky Angely Merkelové se tento týden znovu otřásla – důvodem se stalo zvolení Ralpha Brinkhause do čela poslanecké frakce CDU/CSU, který kandidoval navzdory přání kancléřky. Merkelová chtěla ve funkci udržet svého blízkého spojence Volkera Kaudera, který funkci zastával posledních 13 let. K jeho podpoře vyzvala i své poslance, ti však poprvé neposlechli a rozhodli se pro čerstvý vítr v podobě Brinkhause. Kauza se stala posledním a zřejmě nejzávažnějším znamením, že se konec éry Merkelové blíží. Kdo by ji mohl nahradit?

„Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,“ komentoval porážku kancléřčina spojence a Merkelové samotné list Freie Presse. V Německu tak znovu vystává otázka, kdo by mohl „Mutti“ v čele Křesťanskodemokratické unie i celého Německa nahradit.

Vhodný nástupce pro političku, která vede nejsilnější zemi Evropy už od roku 2005, se však hledá jen stěží. Podle analytiků tak Merkelová zatím ve straně stále nemá alternativu, o některých možných nástupcích se však přeci jen hovoří už dnes. Okruh nejpravděpodobnějších kandidátů na žezlo po Merkelové se prozatím zužuje na tři výrazné tváře CDU, tou nejvýraznější osobou je však stále Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Šestapadesátiletá politička se k pomyslnému nástupnictví po Merkelové přiblížila letos v únoru. Tehdy byla ještě jako premiérka malinké spolkové země Sársko za bouřlivého potlesku navržena do funkce generální tajemnice CDU. Chopení se celostátní stranické funkce tak byl pro řadu analytiků signál, že s ní Merkelová jako s možnou nástupkyní skutečně počítá. A jako nejsilnější možná kandidátka se jeví dodnes.

„Stále je to nejvíc zmiňovaná osoba, co se týče nástupnictví po Merkelové. Právě proto ji Merkelová na tuto dráhu pomalu připravuje,“ říká pro INFO.CZ odborník na německou politiku FSV UK Vladimír Handl. „Je však otázka, jestli jí to za situace oslabení Angely Merkelové pomůže, nebo ne – jestli to perspektivy Karrenbauerové nakonec spíš nezatíží,“ dodává.

Zákazy zahalování v EvropěZákazy zahalování v Evropěautor: Info.cz

Annegret Krampová-Karrenbauerová, německými médii přezdívaná jako „AKK“ nebo „mini-Merkelová“, totiž má k současné kancléřce skutečně velmi blízko a i jejich politická dráha začínala velmi podobně. Než se stala předsedkyní CDU, i Angela Merkelová působila na pozici generální tajemnice strany jako dnes AKK. Krampová-Karrenbauerová navíc Merkelovou podpořila například při řešení migrační krize, za kterou byla německá kancléřka doma i v zahraničí mnohými kritizována.

„AKK zastupuje hodně podobný styl politiky, jako má Angela Merkelová. Ideologicky se neprofiluje nijak výrazně, ale je to pragmatická politička, která je klidná, věcná a schopná vyjednávat. V rámci CDU je přijatelná pro různé frakce. Je chápaná jako zástupkyně středového kurzu, tedy stejně jako Merkelová,“ komentoval před časem pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Jakub Eberle.

Pokud by tak otěže po Merkelové skutečně převzala Krampová-Karrenbauerová, velké změny v německé politice by se zřejmě čekat nedaly. AKK je totiž stejně proevropská politička jako Merkelová a velmi podobným směrem by vedla i CDU. „S Krampovou-Karrenbauerovou by byla CDU centristická, umírněná, společensky progresivní strana ve středovém proudu – to je ten směr, kterým by se strana měla podle Merkelové po jejím odchodu ubírat,“ řekl už dříve pro INFO.CZ německý politolog a šéf berlínského think-tanku Das Progressive Zentrum Tobias Dürr.

Zatímco v případě AKK by se změny v porovnání s politikou Merkelové daly čekat jen stěží, neplatí to pro 38letého Jense Spahna, který je další z možných kandidátů. Současný ministr zdravotnictví se totiž nebojí jít do opozice vůči Merkelové a média o něm často hovoří jako o nejsilnějším kritikovi kancléřky v rámci CDU.

„To je člověk, který Merkelovou skutečně vyzývá. Není to úplně opozičník, je to však kritik Merkelové a jejích politických postupů. V současnosti je však ministrem zdravotnictví, což je ve všech vládách velice horké křeslo. Se svým rezortem má tedy dost práce a není ve stranické politice moc vidět,“ bilancuje Spahnovu současnou pozici Handl.

Pokud by se strana dostala pod jeho vedení, je zjevné, že by se současný kurz CDU reprezentovaný Merkelovou změnil. Mnozí včetně jeho totiž kancléřce vyčítají, že stranu příliš táhne nalevo od středu, on by však stranu chtěl vést zpět ke konzervativním hodnotám a na rozdíl od Merkelové také pravicovým směrem – to se ukázalo už v minulosti, kdy kritizoval kancléřčinu migrační politiku a tvrdě bojoval také za zákaz nošení burek v Německu.

Vedle Spahna se však v CDU další mužský vyzyvatel, který by mohl Merkelovou nahradit. „Dalším kandidátem je Armin Laschet – šéf vlády v Severním Porýní-Vestfálsku. O tom se také hodně mluví jako o rostoucí politické figuře, která by se mohla o tuto práci ucházet,“ říká Handl o 57letém místopředsedovi křesťanských demokratů.

Na rozdíl od Spahna patří Laschet mezi členy CDU loajální vůči Angele Merkelové – často vystupuje jako obránce její politiky a stál za ní i během migrační krize. Podle magazínu Foreign Policy je však rodákovi z Cách mnohdy vyčítáno, že není dostatečně silný a charismatický.

Jako nejpravděpodobnější nástupkyní Merkelové se tak prozatím jeví Krampová-Karrenbauerová. „Toto jsou tři možní nástupci, o kterých se nejčastěji hovoří. Ale AKK je zatím jako tajemnice strany tou nejvýraznější,“ uzavírá Handl.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818