Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Merkelové se blíží. Kdo po ní převezme otěže? V CDU se už rýsují možní nástupci

Konec Merkelové se blíží. Kdo po ní převezme otěže? V CDU se už rýsují možní nástupci

Pozice německé kancléřky Angely Merkelové se tento týden znovu otřásla – důvodem se stalo zvolení Ralpha Brinkhause do čela poslanecké frakce CDU/CSU, který kandidoval navzdory přání kancléřky. Merkelová chtěla ve funkci udržet svého blízkého spojence Volkera Kaudera, který funkci zastával posledních 13 let. K jeho podpoře vyzvala i své poslance, ti však poprvé neposlechli a rozhodli se pro čerstvý vítr v podobě Brinkhause. Kauza se stala posledním a zřejmě nejzávažnějším znamením, že se konec éry Merkelové blíží. Kdo by ji mohl nahradit?

„Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,“ komentoval porážku kancléřčina spojence a Merkelové samotné list Freie Presse. V Německu tak znovu vystává otázka, kdo by mohl „Mutti“ v čele Křesťanskodemokratické unie i celého Německa nahradit.

Vhodný nástupce pro političku, která vede nejsilnější zemi Evropy už od roku 2005, se však hledá jen stěží. Podle analytiků tak Merkelová zatím ve straně stále nemá alternativu, o některých možných nástupcích se však přeci jen hovoří už dnes. Okruh nejpravděpodobnějších kandidátů na žezlo po Merkelové se prozatím zužuje na tři výrazné tváře CDU, tou nejvýraznější osobou je však stále Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Šestapadesátiletá politička se k pomyslnému nástupnictví po Merkelové přiblížila letos v únoru. Tehdy byla ještě jako premiérka malinké spolkové země Sársko za bouřlivého potlesku navržena do funkce generální tajemnice CDU. Chopení se celostátní stranické funkce tak byl pro řadu analytiků signál, že s ní Merkelová jako s možnou nástupkyní skutečně počítá. A jako nejsilnější možná kandidátka se jeví dodnes.

„Stále je to nejvíc zmiňovaná osoba, co se týče nástupnictví po Merkelové. Právě proto ji Merkelová na tuto dráhu pomalu připravuje,“ říká pro INFO.CZ odborník na německou politiku FSV UK Vladimír Handl. „Je však otázka, jestli jí to za situace oslabení Angely Merkelové pomůže, nebo ne – jestli to perspektivy Karrenbauerové nakonec spíš nezatíží,“ dodává.

Zákazy zahalování v EvropěZákazy zahalování v Evropěautor: Info.cz

Annegret Krampová-Karrenbauerová, německými médii přezdívaná jako „AKK“ nebo „mini-Merkelová“, totiž má k současné kancléřce skutečně velmi blízko a i jejich politická dráha začínala velmi podobně. Než se stala předsedkyní CDU, i Angela Merkelová působila na pozici generální tajemnice strany jako dnes AKK. Krampová-Karrenbauerová navíc Merkelovou podpořila například při řešení migrační krize, za kterou byla německá kancléřka doma i v zahraničí mnohými kritizována.

„AKK zastupuje hodně podobný styl politiky, jako má Angela Merkelová. Ideologicky se neprofiluje nijak výrazně, ale je to pragmatická politička, která je klidná, věcná a schopná vyjednávat. V rámci CDU je přijatelná pro různé frakce. Je chápaná jako zástupkyně středového kurzu, tedy stejně jako Merkelová,“ komentoval před časem pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Jakub Eberle.

Pokud by tak otěže po Merkelové skutečně převzala Krampová-Karrenbauerová, velké změny v německé politice by se zřejmě čekat nedaly. AKK je totiž stejně proevropská politička jako Merkelová a velmi podobným směrem by vedla i CDU. „S Krampovou-Karrenbauerovou by byla CDU centristická, umírněná, společensky progresivní strana ve středovém proudu – to je ten směr, kterým by se strana měla podle Merkelové po jejím odchodu ubírat,“ řekl už dříve pro INFO.CZ německý politolog a šéf berlínského think-tanku Das Progressive Zentrum Tobias Dürr.

Zatímco v případě AKK by se změny v porovnání s politikou Merkelové daly čekat jen stěží, neplatí to pro 38letého Jense Spahna, který je další z možných kandidátů. Současný ministr zdravotnictví se totiž nebojí jít do opozice vůči Merkelové a média o něm často hovoří jako o nejsilnějším kritikovi kancléřky v rámci CDU.

„To je člověk, který Merkelovou skutečně vyzývá. Není to úplně opozičník, je to však kritik Merkelové a jejích politických postupů. V současnosti je však ministrem zdravotnictví, což je ve všech vládách velice horké křeslo. Se svým rezortem má tedy dost práce a není ve stranické politice moc vidět,“ bilancuje Spahnovu současnou pozici Handl.

Pokud by se strana dostala pod jeho vedení, je zjevné, že by se současný kurz CDU reprezentovaný Merkelovou změnil. Mnozí včetně jeho totiž kancléřce vyčítají, že stranu příliš táhne nalevo od středu, on by však stranu chtěl vést zpět ke konzervativním hodnotám a na rozdíl od Merkelové také pravicovým směrem – to se ukázalo už v minulosti, kdy kritizoval kancléřčinu migrační politiku a tvrdě bojoval také za zákaz nošení burek v Německu.

Vedle Spahna se však v CDU další mužský vyzyvatel, který by mohl Merkelovou nahradit. „Dalším kandidátem je Armin Laschet – šéf vlády v Severním Porýní-Vestfálsku. O tom se také hodně mluví jako o rostoucí politické figuře, která by se mohla o tuto práci ucházet,“ říká Handl o 57letém místopředsedovi křesťanských demokratů.

Na rozdíl od Spahna patří Laschet mezi členy CDU loajální vůči Angele Merkelové – často vystupuje jako obránce její politiky a stál za ní i během migrační krize. Podle magazínu Foreign Policy je však rodákovi z Cách mnohdy vyčítáno, že není dostatečně silný a charismatický.

Jako nejpravděpodobnější nástupkyní Merkelové se tak prozatím jeví Krampová-Karrenbauerová. „Toto jsou tři možní nástupci, o kterých se nejčastěji hovoří. Ale AKK je zatím jako tajemnice strany tou nejvýraznější,“ uzavírá Handl.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1