Krok k omezení dvojí kvality potravin: EK nabídla jednotnou metodiku k porovnávání složení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krok k omezení dvojí kvality potravin: EK nabídla jednotnou metodiku k porovnávání složení

Krok k omezení dvojí kvality potravin: EK nabídla jednotnou metodiku k porovnávání složení

Evropská komise dnes nabídla orgánům členských zemí jednotnou metodiku k porovnávání složení a vlastností potravy prodávaných v různých zemích EU v podobných obalech. Je to krok k omezení praxe takzvané dvojí kvality potravin, na kterou si stěžovala ČR i další země ze středu a východu unie.

„Všichni občané EU musí mít pocit, že se s nimi zachází stejným způsobem a že jim jsou poskytovány poctivé a jasné informace o výrobcích, které kupují. Nesmí být klamáni podobnými obaly,“ poznamenala dnes komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová.

Jednotná metodika doplňuje v dubnu představený návrh směrnice o nekalých obchodních praktikách, který dvojí kvalitu potravin jednoznačně zakazuje. Už loni v září státům komise připomněla, jaké existující evropské právní předpisy mohou pro řešení věci používat.

Na praxi, kdy firmy v zemích ve střední a východní části EU prodávají stejně vypadající, ale méně kvalitní zejména potravinářské či drogistické výrobky, Česká republika i další státy upozorňovaly a stěžovaly si několik let, dlouhou dobu marně. Až v prosinci 2016 se členské země společně obrátily na Evropskou komisi, aby věc řešila prostřednictvím úpravy unijního práva.

Nyní představená zkušební metodika má pomoci národním orgánům určit, zda jsou potravinářské výrobky uváděny na trh v souladu s právními předpisy EU. Založena je na zásadách jako je transparentnost, srovnatelnost, výběr vzorků podobných výrobků a testování.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.