Články odjinud

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Přejmenování Národní fronty na Národní sdružení mělo stranu, kterou vede politička a neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová, distancovat od její antisemitské a rasistické minulosti. Zároveň mělo nově označení přilákat další stoupence a spojence na politické scéně. Nic takového se ale podle bruselského serveru Politico nestalo a možná ani nestane. Důvodem je jednak spor o práva na nový název, ale především samotné jméno Le Pen, které i nadále ve Francouzích vyvolává asociace spojené s protižidovskou, rasistickou a xenofobní rétorikou. Lámat chleba se bude před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, ve kterých chce bývalá Národní fronta uspět a vrátit francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi porážku z druhého kola prezidentských voleb.

„Když se ve Francii řekne „Le Pen“, tak všem na mysli vytane především Jean-Marie a pak Marine. Jean-Marie má dlouhou politickou kariéru a tento provokativní politik se do politické scény ve Francii nesmazatelně otiskl,“ uvedla pro Politico francouzská historička a odbornice na krajní pravici Valérie Igounetová.

Jean-Marie Le Pen stranu Národní fronta (tehdy jako Národní fronta za francouzskou jednotu) založil už v roce 1972 a šéfoval ji více než čtyři desítky let. Po tu dobu se partaj vymezovala vůči evropské integraci a ostře kritizovala imigraci. Le Pen navíc proslul antisemitskými výrazy. V čele strany ho v roce 2011 vystřídala jeho dcera Marine.

Le Penová, která loni složila mandát europoslankyně a stala se poslankyní francouzského Národního shromáždění, se pokusila udělat za minulostí partaje silnou čáru a veřejně se distancovala od otcova rasismu. Strana začala pod její vedením hlásat politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a má je chránit před globalizací a „islamizací“ Evropy. Na začátku června Národní fronta i proto změnila název na Národní sdružení, a jak novinářům vysvětlila sama Le Penová, cílem je pokusit se stranu přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Jak ale poukazuje Politico, rozloučit se s odkazem otce nebude nic snadného. Tím spíš, že to strana chce stihnout ještě před volbami do Evropského parlamentu, které budou na jaře příštího roku a ve kterých bude bývalá Národní fronta obhajovat 24 křesel (zhruba třetina ze 74 mandátů určených pro Francii). Podle mnohých za svého největšího soupeře považuje hnutí En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterému bude chtít oplatit porážku Le Penové ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017.

„Staré jméno bylo překážkou pro normalizaci strany,“ říká k tomu analytik Jean-Yves Camus. „Staré označení evokuje osobnost Jean-Marie Le Pena – jeho skandální výroky a způsob vyjadřování. Marine si myslela, že změna názvu otočí list a udělá ze strany moderní partaj, která se bude zaměřovat na to, co dnešní voliče opravdu trápí,“ uvedl.

To potvrzuje i úzký spolupracovník s Le Penovou a člen Národní fronty Wallerand de Saint-Just. „Určitě jsme se snažili s reputací, kterou pro některé Národní fronta má, vypořádat,“ řekl. „Marine se chce trochu distancovat od otce tím, že jsme změnili jméno, ale my jsme se v každém případě změnili celkově,“ zdůrazňuje. Zda to přinese kýžené výsledky ve zmiňovaných volbách do Evropského parlamentu nebo ve francouzských komunálních volbách, které shodně proběhnou příští rok, se ale neodvažuje předpovídat.

Národní fronta loni utrpěla porážku v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest mandátů polepšila.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,“ napsala tehdy Le Penová na svém twitterovém účtu.

Národní sdružení navíc v poslední době zasáhlo několik skandálů spojených s nelegálním financováním strany. Naposledy se tak stalo na začátku července, kdy audit za poslední dva roky ukázal, že europoslanci zvolení za Národní frontu neoprávněně do služebních nákladů zahrnuli výdaje za honosné hostiny za skoro 480 tisíc eur. O rok později byla celková řádně nedoložená útrata po začínajícím šetření hospodaření krajní pravice podstatně nižší - už „jen“ 66 tisíc eur.

Evropský parlament už dříve podle ČTK odhadl, že mu bývalá Národní fronta způsobila celkovou škodu v posledních pěti letech za zhruba pět milionů eur (téměř 131 milionů Kč). Největší podíl tvoří neoprávněně vyúčtované odměny na neexistující asistenty jednotlivých europoslanců.

V polovině června soud Evropské unie potvrdil rozhodnutí Evropského parlamentu, v němž se šéfce francouzských nacionalistů Le Penové ukládá, aby vrátila částku ve výši téměř 300 tisíc eur (7,7 milionu Kč), která jí byla vyplacena na pokrytí nákladů za zaměstnávání parlamentní asistentky.

Jak dále připomíná Politico, jména Le Pen se zbavila i neteř Marine Le Penové Marion Maréchal-Le Pen, která dlouhou dobu vystupovala jako možná následovnice své tety v čele strany. Z politiky ale v roce 2017 odešla a nyní se věnuje vlastním projektům, jako je založení školy politických a ekonomických věd. „Není to odmítnutí,“ uvedla Maréchalová letos v květnu, kdy jméno Le Pen, které převzala po své matce, odstranila i ze svých sociálních sítí. „Vždy jsem byla na své jméno pyšná a vždy jsem se k němu hlásila,“ dodala. Jean-Marie Le Pen měl tehdy podle Public Sénat krok své vnučky okomentovat slovy, že „jeho jméno bylo příliš těžké, než aby ho jeho vnučka nosila“.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818