Články odjinud

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Přejmenování Národní fronty na Národní sdružení mělo stranu, kterou vede politička a neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová, distancovat od její antisemitské a rasistické minulosti. Zároveň mělo nově označení přilákat další stoupence a spojence na politické scéně. Nic takového se ale podle bruselského serveru Politico nestalo a možná ani nestane. Důvodem je jednak spor o práva na nový název, ale především samotné jméno Le Pen, které i nadále ve Francouzích vyvolává asociace spojené s protižidovskou, rasistickou a xenofobní rétorikou. Lámat chleba se bude před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, ve kterých chce bývalá Národní fronta uspět a vrátit francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi porážku z druhého kola prezidentských voleb.

„Když se ve Francii řekne „Le Pen“, tak všem na mysli vytane především Jean-Marie a pak Marine. Jean-Marie má dlouhou politickou kariéru a tento provokativní politik se do politické scény ve Francii nesmazatelně otiskl,“ uvedla pro Politico francouzská historička a odbornice na krajní pravici Valérie Igounetová.

Jean-Marie Le Pen stranu Národní fronta (tehdy jako Národní fronta za francouzskou jednotu) založil už v roce 1972 a šéfoval ji více než čtyři desítky let. Po tu dobu se partaj vymezovala vůči evropské integraci a ostře kritizovala imigraci. Le Pen navíc proslul antisemitskými výrazy. V čele strany ho v roce 2011 vystřídala jeho dcera Marine.

Le Penová, která loni složila mandát europoslankyně a stala se poslankyní francouzského Národního shromáždění, se pokusila udělat za minulostí partaje silnou čáru a veřejně se distancovala od otcova rasismu. Strana začala pod její vedením hlásat politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a má je chránit před globalizací a „islamizací“ Evropy. Na začátku června Národní fronta i proto změnila název na Národní sdružení, a jak novinářům vysvětlila sama Le Penová, cílem je pokusit se stranu přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Jak ale poukazuje Politico, rozloučit se s odkazem otce nebude nic snadného. Tím spíš, že to strana chce stihnout ještě před volbami do Evropského parlamentu, které budou na jaře příštího roku a ve kterých bude bývalá Národní fronta obhajovat 24 křesel (zhruba třetina ze 74 mandátů určených pro Francii). Podle mnohých za svého největšího soupeře považuje hnutí En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterému bude chtít oplatit porážku Le Penové ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017.

„Staré jméno bylo překážkou pro normalizaci strany,“ říká k tomu analytik Jean-Yves Camus. „Staré označení evokuje osobnost Jean-Marie Le Pena – jeho skandální výroky a způsob vyjadřování. Marine si myslela, že změna názvu otočí list a udělá ze strany moderní partaj, která se bude zaměřovat na to, co dnešní voliče opravdu trápí,“ uvedl.

To potvrzuje i úzký spolupracovník s Le Penovou a člen Národní fronty Wallerand de Saint-Just. „Určitě jsme se snažili s reputací, kterou pro některé Národní fronta má, vypořádat,“ řekl. „Marine se chce trochu distancovat od otce tím, že jsme změnili jméno, ale my jsme se v každém případě změnili celkově,“ zdůrazňuje. Zda to přinese kýžené výsledky ve zmiňovaných volbách do Evropského parlamentu nebo ve francouzských komunálních volbách, které shodně proběhnou příští rok, se ale neodvažuje předpovídat.

Národní fronta loni utrpěla porážku v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest mandátů polepšila.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,“ napsala tehdy Le Penová na svém twitterovém účtu.

Národní sdružení navíc v poslední době zasáhlo několik skandálů spojených s nelegálním financováním strany. Naposledy se tak stalo na začátku července, kdy audit za poslední dva roky ukázal, že europoslanci zvolení za Národní frontu neoprávněně do služebních nákladů zahrnuli výdaje za honosné hostiny za skoro 480 tisíc eur. O rok později byla celková řádně nedoložená útrata po začínajícím šetření hospodaření krajní pravice podstatně nižší - už „jen“ 66 tisíc eur.

Evropský parlament už dříve podle ČTK odhadl, že mu bývalá Národní fronta způsobila celkovou škodu v posledních pěti letech za zhruba pět milionů eur (téměř 131 milionů Kč). Největší podíl tvoří neoprávněně vyúčtované odměny na neexistující asistenty jednotlivých europoslanců.

V polovině června soud Evropské unie potvrdil rozhodnutí Evropského parlamentu, v němž se šéfce francouzských nacionalistů Le Penové ukládá, aby vrátila částku ve výši téměř 300 tisíc eur (7,7 milionu Kč), která jí byla vyplacena na pokrytí nákladů za zaměstnávání parlamentní asistentky.

Jak dále připomíná Politico, jména Le Pen se zbavila i neteř Marine Le Penové Marion Maréchal-Le Pen, která dlouhou dobu vystupovala jako možná následovnice své tety v čele strany. Z politiky ale v roce 2017 odešla a nyní se věnuje vlastním projektům, jako je založení školy politických a ekonomických věd. „Není to odmítnutí,“ uvedla Maréchalová letos v květnu, kdy jméno Le Pen, které převzala po své matce, odstranila i ze svých sociálních sítí. „Vždy jsem byla na své jméno pyšná a vždy jsem se k němu hlásila,“ dodala. Jean-Marie Le Pen měl tehdy podle Public Sénat krok své vnučky okomentovat slovy, že „jeho jméno bylo příliš těžké, než aby ho jeho vnučka nosila“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud