Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

Přejmenování Národní fronty na Národní sdružení mělo stranu, kterou vede politička a neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová, distancovat od její antisemitské a rasistické minulosti. Zároveň mělo nově označení přilákat další stoupence a spojence na politické scéně. Nic takového se ale podle bruselského serveru Politico nestalo a možná ani nestane. Důvodem je jednak spor o práva na nový název, ale především samotné jméno Le Pen, které i nadále ve Francouzích vyvolává asociace spojené s protižidovskou, rasistickou a xenofobní rétorikou. Lámat chleba se bude před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, ve kterých chce bývalá Národní fronta uspět a vrátit francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi porážku z druhého kola prezidentských voleb.

„Když se ve Francii řekne „Le Pen“, tak všem na mysli vytane především Jean-Marie a pak Marine. Jean-Marie má dlouhou politickou kariéru a tento provokativní politik se do politické scény ve Francii nesmazatelně otiskl,“ uvedla pro Politico francouzská historička a odbornice na krajní pravici Valérie Igounetová.

Jean-Marie Le Pen stranu Národní fronta (tehdy jako Národní fronta za francouzskou jednotu) založil už v roce 1972 a šéfoval ji více než čtyři desítky let. Po tu dobu se partaj vymezovala vůči evropské integraci a ostře kritizovala imigraci. Le Pen navíc proslul antisemitskými výrazy. V čele strany ho v roce 2011 vystřídala jeho dcera Marine.

Le Penová, která loni složila mandát europoslankyně a stala se poslankyní francouzského Národního shromáždění, se pokusila udělat za minulostí partaje silnou čáru a veřejně se distancovala od otcova rasismu. Strana začala pod její vedením hlásat politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a má je chránit před globalizací a „islamizací“ Evropy. Na začátku června Národní fronta i proto změnila název na Národní sdružení, a jak novinářům vysvětlila sama Le Penová, cílem je pokusit se stranu přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Jak ale poukazuje Politico, rozloučit se s odkazem otce nebude nic snadného. Tím spíš, že to strana chce stihnout ještě před volbami do Evropského parlamentu, které budou na jaře příštího roku a ve kterých bude bývalá Národní fronta obhajovat 24 křesel (zhruba třetina ze 74 mandátů určených pro Francii). Podle mnohých za svého největšího soupeře považuje hnutí En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterému bude chtít oplatit porážku Le Penové ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017.

„Staré jméno bylo překážkou pro normalizaci strany,“ říká k tomu analytik Jean-Yves Camus. „Staré označení evokuje osobnost Jean-Marie Le Pena – jeho skandální výroky a způsob vyjadřování. Marine si myslela, že změna názvu otočí list a udělá ze strany moderní partaj, která se bude zaměřovat na to, co dnešní voliče opravdu trápí,“ uvedl.

To potvrzuje i úzký spolupracovník s Le Penovou a člen Národní fronty Wallerand de Saint-Just. „Určitě jsme se snažili s reputací, kterou pro některé Národní fronta má, vypořádat,“ řekl. „Marine se chce trochu distancovat od otce tím, že jsme změnili jméno, ale my jsme se v každém případě změnili celkově,“ zdůrazňuje. Zda to přinese kýžené výsledky ve zmiňovaných volbách do Evropského parlamentu nebo ve francouzských komunálních volbách, které shodně proběhnou příští rok, se ale neodvažuje předpovídat.

Národní fronta loni utrpěla porážku v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest mandátů polepšila.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,“ napsala tehdy Le Penová na svém twitterovém účtu.

Národní sdružení navíc v poslední době zasáhlo několik skandálů spojených s nelegálním financováním strany. Naposledy se tak stalo na začátku července, kdy audit za poslední dva roky ukázal, že europoslanci zvolení za Národní frontu neoprávněně do služebních nákladů zahrnuli výdaje za honosné hostiny za skoro 480 tisíc eur. O rok později byla celková řádně nedoložená útrata po začínajícím šetření hospodaření krajní pravice podstatně nižší - už „jen“ 66 tisíc eur.

Evropský parlament už dříve podle ČTK odhadl, že mu bývalá Národní fronta způsobila celkovou škodu v posledních pěti letech za zhruba pět milionů eur (téměř 131 milionů Kč). Největší podíl tvoří neoprávněně vyúčtované odměny na neexistující asistenty jednotlivých europoslanců.

V polovině června soud Evropské unie potvrdil rozhodnutí Evropského parlamentu, v němž se šéfce francouzských nacionalistů Le Penové ukládá, aby vrátila částku ve výši téměř 300 tisíc eur (7,7 milionu Kč), která jí byla vyplacena na pokrytí nákladů za zaměstnávání parlamentní asistentky.

Jak dále připomíná Politico, jména Le Pen se zbavila i neteř Marine Le Penové Marion Maréchal-Le Pen, která dlouhou dobu vystupovala jako možná následovnice své tety v čele strany. Z politiky ale v roce 2017 odešla a nyní se věnuje vlastním projektům, jako je založení školy politických a ekonomických věd. „Není to odmítnutí,“ uvedla Maréchalová letos v květnu, kdy jméno Le Pen, které převzala po své matce, odstranila i ze svých sociálních sítí. „Vždy jsem byla na své jméno pyšná a vždy jsem se k němu hlásila,“ dodala. Jean-Marie Le Pen měl tehdy podle Public Sénat krok své vnučky okomentovat slovy, že „jeho jméno bylo příliš těžké, než aby ho jeho vnučka nosila“.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.