Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron zvítězil nad Východoevropany. Vyslat zaměstnance do jiné členské země EU bude těžší a dražší

Macron zvítězil nad Východoevropany. Vyslat zaměstnance do jiné členské země EU bude těžší a dražší

Evropská unie dosáhla tento týden po dvou letech kompromisu ohledně nových pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí. Vyjet za hranice budou moci na kratší dobu a zaměstnavatel jim bude muset platit stejnou mzdu, jako „domácím“ zaměstnancům v dané zemi. Například ve Francii už tak nebudou levní polští instalatéři, kterými kdysi strašili tamní odpůrci další integrace EU. Co jedni oceňují, druzí kritizují, což byl dlouhodobě případ tuzemských dopravců. Ti nakonec získali výjimku.

Jde o jedno z řídkých vítězství francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v prosazování změn uvnitř Evropské unie. Právě Macron tvrdil, že pracovníci z chudších zemí Evropské unie pracující za nižší mzdu snižují platy v bohatších zemích, a označoval to za „sociální dumping,“ připomíná list Financial Times. Macron prosazoval zpřísnění pravidel pro pracovníky ze zahraničí a převzal tak část argumentace pravice, které kdysi strašila Francouze levnými polskými instalatéry.

Macron se svou snahou ale narazil na odpor zejména členských zemí ze střední a východní Evropy, které si nepřály zpřísnění těchto podmínek. Argumentovaly tím, že firmy nemohou dávat svým zaměstnancům na služebních cestách v bohatších zemích tamní platy a sociální výhody – nemají na to zkrátka prostředky. A omezení délky vyslání pracovníka do zahraničí by je limitovalo v jejich práci, například pokud vysílají do zahraničí montéry pro montáž jimi dodávaných strojů a zařízení. Proti zpřísnění pravidel bylo zejména Polsko – v jiných členských zemích pracuje půl milionu Poláků – Maďarsko a znatelně také Česká republika, která si dokázala vyhádat výjimky.

Tento týden po dvou letech dohadování nakonec dosáhly zástupci členských zemí a Evropského parlamentu nakonec kompromisu. Pracovníky bude možné vyslat do jiné země na 12 měsíců místo dosavadních 24. Těchto 12 měsíců bude možno prodloužit ještě o dalších šest měsíců. Zároveň ale musí zaměstnavatelé dodržet pracovní standardy země, ve které je práce prováděna, včetně placení tamního zdravotního pojistného a dovolené. Nová pravidla musí ještě formálně schválit Evropský parlament a pak budou mít jednotlivé členské země dva roky na jejich zavedení do praxe.

Kompromis podpořila i Česká republika. Souhlasila s přísnějšími pravidly výměnou za to, že z nich vypadly některé profese, zejména řidiči kamionů. Ti argumentovali mimo jiné tím, že jsou co chvíli v jiném státě a je tak komplikované přizpůsobovat se stále novým místním podmínkám a platům. Nová pravidla pro ně budou dohodnuta do roku 2019.

Proti tomu, že budou mít speciální pravidla protestovala organizace European Transport Workers' Federation. Podle jejího představitele Eduardo Chagase by měli mít i řidiči stejné platy jako jejich kolegové v bohatších zemích. Například sdružení českých dopravců ČESMAD Bohemia ale tvrdí, že tlak z bohatších zemí na vyšší platy by mohl připravit dopravce z chudších států o jejich konkurenceschopnost.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1