Macron zvítězil nad Východoevropany. Vyslat zaměstnance do jiné členské země EU bude těžší a dražší | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron zvítězil nad Východoevropany. Vyslat zaměstnance do jiné členské země EU bude těžší a dražší

Macron zvítězil nad Východoevropany. Vyslat zaměstnance do jiné členské země EU bude těžší a dražší

Evropská unie dosáhla tento týden po dvou letech kompromisu ohledně nových pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí. Vyjet za hranice budou moci na kratší dobu a zaměstnavatel jim bude muset platit stejnou mzdu, jako „domácím“ zaměstnancům v dané zemi. Například ve Francii už tak nebudou levní polští instalatéři, kterými kdysi strašili tamní odpůrci další integrace EU. Co jedni oceňují, druzí kritizují, což byl dlouhodobě případ tuzemských dopravců. Ti nakonec získali výjimku.

Jde o jedno z řídkých vítězství francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v prosazování změn uvnitř Evropské unie. Právě Macron tvrdil, že pracovníci z chudších zemí Evropské unie pracující za nižší mzdu snižují platy v bohatších zemích, a označoval to za „sociální dumping,“ připomíná list Financial Times. Macron prosazoval zpřísnění pravidel pro pracovníky ze zahraničí a převzal tak část argumentace pravice, které kdysi strašila Francouze levnými polskými instalatéry.

Macron se svou snahou ale narazil na odpor zejména členských zemí ze střední a východní Evropy, které si nepřály zpřísnění těchto podmínek. Argumentovaly tím, že firmy nemohou dávat svým zaměstnancům na služebních cestách v bohatších zemích tamní platy a sociální výhody – nemají na to zkrátka prostředky. A omezení délky vyslání pracovníka do zahraničí by je limitovalo v jejich práci, například pokud vysílají do zahraničí montéry pro montáž jimi dodávaných strojů a zařízení. Proti zpřísnění pravidel bylo zejména Polsko – v jiných členských zemích pracuje půl milionu Poláků – Maďarsko a znatelně také Česká republika, která si dokázala vyhádat výjimky.

Tento týden po dvou letech dohadování nakonec dosáhly zástupci členských zemí a Evropského parlamentu nakonec kompromisu. Pracovníky bude možné vyslat do jiné země na 12 měsíců místo dosavadních 24. Těchto 12 měsíců bude možno prodloužit ještě o dalších šest měsíců. Zároveň ale musí zaměstnavatelé dodržet pracovní standardy země, ve které je práce prováděna, včetně placení tamního zdravotního pojistného a dovolené. Nová pravidla musí ještě formálně schválit Evropský parlament a pak budou mít jednotlivé členské země dva roky na jejich zavedení do praxe.

Kompromis podpořila i Česká republika. Souhlasila s přísnějšími pravidly výměnou za to, že z nich vypadly některé profese, zejména řidiči kamionů. Ti argumentovali mimo jiné tím, že jsou co chvíli v jiném státě a je tak komplikované přizpůsobovat se stále novým místním podmínkám a platům. Nová pravidla pro ně budou dohodnuta do roku 2019.

Proti tomu, že budou mít speciální pravidla protestovala organizace European Transport Workers' Federation. Podle jejího představitele Eduardo Chagase by měli mít i řidiči stejné platy jako jejich kolegové v bohatších zemích. Například sdružení českých dopravců ČESMAD Bohemia ale tvrdí, že tlak z bohatších zemí na vyšší platy by mohl připravit dopravce z chudších států o jejich konkurenceschopnost.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.