Články odjinud

Macronovi se rozpadá vláda. V krátké době překvapivě odešel už druhý oblíbený ministr

Macronovi se rozpadá vláda. V krátké době překvapivě odešel už druhý oblíbený ministr

Francouzská ministryně sportu Laura Flesselová dnes překvapivě oznámila demisi. Po ministrovi životního prostředí Nicolasi Hulotovi tak za poslední týden končí další z populárních členů kabinetu, píšou francouzská média. Elysejský palác poté oznámil, že Flesselovou nahradí bývalá závodní plavkyně s rumunskými kořeny Roxana Maracineanuová a Hulota dosavadní předseda dolní komory parlamentu François de Rugy.

Bývalá olympijská šampionka v šermu Flesselová vládu na rozdíl od Hulota nekritizovala a jako příčinu rezignace uvedla osobní důvody. Podle rádia RMC Sport ale hrálo roli také plánované snížení rozpočtu jejího resortu.

Zdroje z okolí Flesselové ale podle agentury AFP nevidí spojitost mezi demisí a rozpočtovými otázkami. RMC Sport však tvrdí, že ministryně údajně odmítla přijmout návrh na šestiprocentní snížení rozpočtu ministerstva sportu. Už o rok dříve byly prostředky na sport zredukovány o pět procent.

Po Hulotovi přišla vláda o dalšího poměrně oblíbeného člena. Podle srpnového průzkumu Flesselovou vnímalo pozitivně 46 procent Francouzů, napsal web televize BFM-TV.

Personální změny v kabinetu zahájila nečekaná Hulotova demise z minulého týdne. Známý aktivista oznámil odchod z vlády v rozhlasovém rozhovoru, přičemž o svém kroku předtím neinformoval prezidenta Emmanuela Macrona ani premiéra Édouarda Philippea. Hulot uvedl, že se ve vládě cítil osamocený a k rozhodnutí jej dohnala řada zklamání. Na jeho místo nastoupí bývalý zákonodárce francouzských zelených de Rugy, který je nyní členem Macronovy strany Republika v pohybu (LREM). Od června 2017 je 44letý de Rugy ve funkci předsedy Národního shromáždění, dolní komory parlamentu.

Flesselovou v čele resortu sportu nahradí mistryně světa a olympijská medailistka v plavání Maracineanuová. Web televize franceinfo uvádí, že 43letá bývalá sportovkyně byla členkou regionálního zastupitelství v pařížské oblasti Île-de-France.

Macronova popularita naopak v létě spadla na minimum od nástupu do úřadu v květnu 2017. V průzkumu agentury Ifop, jehož výsledky dnes publikoval časopis Paris Match, vyjádřilo na konci srpna souhlas s kroky prezidenta 31 procent z 1015 respondentů. To bylo o deset procent méně než při šetření provedeném o měsíc dříve. O procento lépe si ve stejné fázi svého mandátu v roce 2013 vedl i prezident François Hollande, napsal Paris Match.

 

Články odjinud