Mayová pojede z Bruselu s nepořízenou. Dohoda o brexitu se znovu otevírat nebude | info.cz

Články odjinud

Mayová pojede z Bruselu s nepořízenou. Dohoda o brexitu se znovu otevírat nebude

Mayová pojede z Bruselu s nepořízenou. Dohoda o brexitu se znovu otevírat nebude
 

Britská premiérka Theresa Mayová v Bruselu schytala další ránu. Na schůzce se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem si poslechla očekávatelný verdikt: Brusel už dojednanou brexitovou dohodu nebude znovu otevírat. Nic na tom nemění ani diplomaticky jemné prohlášení, že vzájemný rozhovor byl „konstruktivní“. V pondělí se znovu sejdou vyjednavači obou stran, prostor pro kompromis je ale minimální. Mayová mezitím manévruje na domácí půdě, kde pro svoji dohodu stále hledá podporu parlamentu.

Slove šéfa Evropské komise Junckera nejsou překvapením. Zopakoval, že Evropská unie nebude měnit podmínky brexitové dohody, je ale ochotná upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace.

„Oba lídři se shodli, že jejich týmy by měly debatovat o tom, zda je možné najít cestu, která by zajistila co nejširší podporu v britském parlamentu a která by byla ve shodě se zásadami dohodnutými Evropskou radou,“ uvedl k jednání Junckera a Mayové mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

Těžkosti na domácí půdě

Britský list The Daily Telegraph před bruselskou schůzkou uvedl, že Mayová chce odložit druhé parlamentní hlasování o brexitové dohodě, původně plánované na příští týden, až na konec února. Podle deníku nestihne do příštího týdne vyjednat změny ohledně klíčové irské pojistky. Při prvním hlasování byla její představa o brexitu odmítnuta, a to mimořádně drtivou většinou.

Hlavní vyjednávač Mayové v Dolní sněmovně Julian Smith podle listu přinesl informaci o odkladu hlasování na úterní jednání vlády. Mayová přitom slibovala předložit upravenou verzi do středy 13. února. Nový plán podle konzervativního listu počítá s tím, že poslanci budou hlasovat v týdnu po 25. únoru. To bude do plánovaného data brexitu zbývat pouhý měsíc.

Mayová chce pojistku, která má v případě nedohody na jiné úpravě zajistit, že mezi Irskem a britským Severním Irskem nevznikne po brexitu tvrdá hranice, nahradit alternativními ujednáními. Představitelé EU však vytrvale opakují, že dohodu, s níž loni souhlasila i britská ministerská předsedkyně, nehodlají znovu otevírat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud