Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová to na sjezdu rozbalila jako Dancing Queen, ale hrozbu pádu neodvrátila. Co ji čeká dál?

Mayová to na sjezdu rozbalila jako Dancing Queen, ale hrozbu pádu neodvrátila. Co ji čeká dál?

Britská premiérka Theresa Mayová svým dnešním projevem ukončila třídenní sjezd Konzervativní strany, který měl podle pozorovatelů naznačit, jaký bude osud premiérky i jejího často kritizovaného plánu pro brexit. Největší očekávání se přikládalo právě projevu Mayové, ve kterém však nezaznělo nic nového. Jejím hlavním poselstvím se tak stalo hlavně volání po tom, aby byla strana ohledně brexitu jednotná. Uplynulý sjezd však ukázal pravý opak.

Sjezd konzervativců měl být pro pozici britské premiérky klíčový. Mayová se kvůli kritice jejího brexitového plánu z Chequers, který označují jako neprůchodný jak někteří členové její vlastní strany, tak lídři Evropské unie, dostává pod obrovský tlak. Právě nervozita z nejisté budoucnosti je možná důvodem, proč se Mayová rozhodla za doprovodu písničky Dancing Queen od švédské skupiny ABBA na podium doslova přitancovat.

Strojové taneční kreace vyvolaly v sále smích, na sociálních sítích posměch, podle analytika výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Ondřeje Mocka však možná chtěla svou osobu v očích veřejnosti víc polidštit. „Možná to je snaha ukázat, že má nějakou lidskou tvář – že není druhá ‚železná lady‘, ale je víc lidská,“ říká Mocek.

Ať už měl netradiční příchod k řečnickému pultíku znamenat cokoliv, během projevu se Británie nic nového nedozvěděla. Mayová stranu v první řadě důrazně vyzvala, aby byla jednotná, jinak podle ní hrozí, že „žádný brexit nebude“.

Strana je totiž kvůli protichůdným názorům na podobu odchodu z EU hluboce rozdělená a Mayová musí neustále lavírovat mezi zastánci tvrdého a měkkého brexitu. Svým stranickým kolegům i Bruselu však dala jasně najevo, že z takzvaného plánu z Chequers ustupovat nehodlá. Premiérka členy Konzervativní strany rovněž ujistila, že nikdo nechce dohodu s Bruselem víc, než ona, zároveň ale prohlásila, že nebude-li jiného zbytí, nebojí se z unie odejít bez dohody.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová tak projevem zakončila třídenní sjezd, který rozdělenost strany jen potvrdil. Zatímco jedna část vyzývala k podpoře premiérky a jejího plánu pro odchod z EU, druhý tábor v čele s bývalým ministrem zahraničí a ostrým kritikem Mayové Borisem Johnsonem pilně pracovali na tom, aby premiérčinu vizi brexitu shodili ze stolu. „Nyní nastala ta chvíle, kdy je třeba zavrhnout Chequers,“ prohlásil včera Johnson, který za svůj projev sklidil ovace ve stoje.  

„Nemyslím si, že sjezd mohl reálně něco změnit. Očekávalo se, že to bude kritika na konto Mayové, ale nebylo jasné, jak moc bude tvrdá. Kritické křídlo v Konzervativní straně bylo slyšet už před sjezdem – koneckonců odstoupení dvou ministrů Davise a Johnsona bylo signálem, že se ve straně respektive ve vládě něco děje,“ říká pro INFO.CZ Mocek s tím, že je nyní otázkou, jestli bude Mayová schopná výtky vyřčené během sjezdu zpracovat a zda bude schopná stranu výhledově stmelit. Jak ale ukázalo zjištění deníku The Telegraph, působení Mayové v čele Británie může skončit dřív, než si mnozí myslí a podle některých britských ministrů je sesazení premiérky jen otázkou času.

Zatímco někteří členové jejího kabinetu si údajně přejí, aby Mayová odstoupila ihned po brexitu, tedy v březnu příštího roku, jiní jsou „ochotní“ jí dát čas do roku 2020 – avšak za podmínky, že na příštím sjezdu Konzervativní strany oznámí datum svého odstoupení. „Shodují se v tom, že katastrofální výsledek Mayové v loňských volbách znamená, že nemůže dostat možnost vést stranu ve volbách v roce 2022,“ píše Telegraph.

Zda by Mayová mohla být po brexitu skutečně sesazena, je podle odborníka AMO těžké odhadovat. „Pozice Mayové do budoucna rozhodně silná není. Když se stala premiérkou, tak moc dobře věděla, že tento a příští rok pro ni budou krizové. Proto ostatně vyvolala předčasné volby, které měly být původně v roce 2019, bylo ale jasné, že by to konzervativci schytali. Nicméně je otázka, co s tím konzervativci udělají a co Mayová reálně vyjedná. Bude také záležet na tom, jak se jí to, co vyjedná, podaří prodat, a jak to obhájí před svými voliči,“ míní Mocek.

„Na jednu stranu si dokážu představit, že pokud to bude špatná dohoda, tak ji jednoduše pohřbí a obětují ve prospěch preferencí Konzervativní strany. Na druhou stranu nevím, jestli přeci jen nebude schopná oslovit širší skupinu konzervativních voličů s tím, že se snažila s Bruselem něco vyjednat a nenechala Británii jen tak,“ dodává analytik.

Je však otázka, kdo by měl Mayovou nahradit. Podle britských médií by to mohl být Boris Johnson, který z pozice ministra zahraničí v létě odešel právě kvůli brexitovému plánu Mayové. Jeho projev totiž média interpretují jako snahu získat podporu pro převzetí premiérské funkce. Podle Mocka však Johnson není ta správná osobnost, která by byla vhodným náhradníkem za Mayovou.

„Já ho beru spíš jako maskota, než někoho, kdo by byl schopný stranu sjednotit a konsolidovat. Úplně si to tedy představit nedokážu. Myslím si, že jsou v Konzervativní straně méně exponované figury, protože Johnson začal být poměrně kontroverzní tím, jaké měl výroky jako ministr zahraničí a jak moc namíchnul spojence v Evropě. Protože ty jeho výroky byly spíš jakási hra směrem dovnitř, ale jako ministr zahraničí nebyl žádná hvězda, která by byla schopná něco reálně dojednat,“ uzavírá odborník.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1