Mayová zažívá prohru za prohrou. Parlament může zastavit brexit, pokud zpřísní režim na hranici s Irskem | info.cz

Články odjinud

Mayová zažívá prohru za prohrou. Parlament může zastavit brexit, pokud zpřísní režim na hranici s Irskem

Britská premiérka Theresa Mayová dnes utrpěla v horní komoře parlamentu další ze série porážek v souvislosti s plánovaným odchodem země z Evropské unie. Sněmovna lordů schválila dodatek, který dává parlamentu pravomoc zastavit takzvaný brexit, pokud by vedl k zavedení přísného režimu na hranici s Irskem. Jaký bude osud dodatku, je ale nejisté. Dolní komora, ve které mají konzervativci premiérky Mayové těsnou většinu, může totiž rozhodnutí nevolené Sněmovny lordů přehlasovat.

Sněmovna lordů schválila dodatek poměrem 309 ku 242 hlasům. V uplynulých několika týdnech horní komora parlamentu podpořila již několik dodatků k zákonu o brexitu, který letos v lednu přijala Dolní sněmovna. Požaduje v nich například setrvání Spojeného království v celní unii s EU nebo zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů.

Severní Irsko, které je stejně jako Anglie, Skotsko a Wales součástí Spojeného království, bude po brexitu jediným regionem, který bude mít přímou hranici s EU. Otázka režimu, jaký na ní bude panovat, je jedním z hlavních sporných bodů při jednání o odchodu Británie z EU. Obě strany v minulosti vyjádřily přání, aby režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou byl co nejmírnější. Na konkrétní podobě řešení se EU s Británií ale zatím nedohodla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud