Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministryně jede projednávat služební zákon do Bruselu. Běžné to není, chce si předcházet Komisi, říkají experti

Ministryně jede projednávat služební zákon do Bruselu. Běžné to není, chce si předcházet Komisi, říkají experti

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová se chystá kvůli navrhovaným změnám ve služebním zákonu do Bruselu. Jak potvrdila v rozhovoru pro INFO.CZ, plánujete se sejít hned se dvěma eurokomisaři. Podle expertů se nejedná o úplně běžný krok – a to i z toho důvodu, že na kritizovaném návrhu novelizace se zatím neshodla ani samotná vláda. Cílem Dostálové může být „zatáhnout“ Komisi do diskuze hned od začátku. 

Podle informací INFO.CZ se členka kabinetu Andreje Babiše setká se zástupci Evropské komise příští týden, zřejmě ve středu nebo ve čtvrtek. Do té doby vláda odložila projednávání novely na domácí půdě. „My jsme se na vládě bavili, když jsme projednávali služební zákon, že mantinely, na kterých jsme se shodli, by bylo dobré projednat s komisí. A pan premiér k tomu jednání pověřil mě. Takže jsme oslovili Evropskou komisi se zájmem jednat, oni řekli: „Ano, super, ale potřebujeme ten materiál dopředu, abychom to mohli nastudovat“. A že budu očekávaná příští týden,“ popsala Dostálová v rozhovoru.

Instituce EU vývoj kolem služebního zákona sledují už z toho důvodu, že právě na tuto legislativu je navázáno čerpání eurofondů. Bez normy by k nim Česko nemělo přístup. Na druhou stranu ale není podle odborníků obvyklé, aby člen české vlády projednával návrh zákona – navíc v této fázi – s Evropskou komisí.

Záleží na pozici Evropské komise

„Obecně projednávání zákonů s Evropskou komisí opravdu běžné není, zvlášť, když jde o zákony čistě domácího charakteru,“ vysvětluje Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. V případě služebního zákona, na který je navázáno čerpání eurofondů ale tento krok podle něj logiku dává.

Nestandardní je podle něj ovšem fakt, že tak vláda dělá v době, kdy se ještě sama na návrhu novelizace nedohodla. A jak navíc přiznává sama ministryně Dostálová, ani nepřichází s nějakými výraznými změnami.

„To běžné úplně není, tedy alespoň neznám případy, kdy by se tak běžně dělo. Podle mne však není vůbec jisté, že zásadní změny nenavrhují. Logičtější by asi bylo konzultovat návrh novely zákona po jejím schválení vládou. V každém případě není nutným krokem projednat návrh novely s Komisí, ačkoliv přijetí novely v podobě, se kterou by Komise nesouhlasila, by mohlo mít závažné dopady pro ČR a čerpání financí z fondů. Je tedy logické konzultovat s Komisí a já bych tak na místě člena vlády činil již z důvodů ukázání Komisi, že ji transparentně se snažím 'zatáhnout' do hry již od počátku,“ dodává Kovář.

Služební zákon jako podmínka pro eurofondy

„Opravdu není standardní, aby vláda členské země projednávala s Evropskou komisí předem nějaký návrh zákona nebo novelizaci existujícího prvního předpisu. Není to však také vyloučeno, pokud se vláda snaží předejít případným problémům, které by vyplývaly z nesouladu zákona s evropským právem. V případě služebního zákona, který je podmínkou pro čerpání eurofondů, je tento postup vlády pochopitelný a vcelku rozumný,“ domnívá se ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic.

Podobně se vyjadřuje i zdroj INFO.CZ z Bruselu, který říká, že s Evropskou komisí přijíždějí jednat i ministři z jiných zemí EU – často navíc o méně důležitých záležitostech. Stejný zdroj dodává, že navíc ani není jisté, jestli se schůzka se zástupci Komise a ministryní Dostálovou vůbec uskuteční. Bude totiž záležet především na tom, jak se k návrhu zákona postaví Evropská komise. Pokud nebude potřeba technického vysvětlení nebo politického jednání, tak se schůzka konat nemusí.

Samotný služební zákon má za cíl odpolitizovat státní správu, aby nebyla tolik závislá na rozložení politických sil, střídání ministrů a vlád, což je také podmínkou pro čerpání fondů. Pro jeho přijetí hlasovalo před několika lety i hnutí ANO. Premiér v demisi Andrej Babiš dnes ale tvrdí, že jsou posty příliš „zabetonované“ a je potřeba je otevřít odborníkům zvenku. Usiluje také o zjednodušení personálních změn. Postup kabinetu v demisi ovšem vyvolává i kritiku, že se Babiš snaží dostat klíčová místa státní správy a jejich obsazení pod svoji kontrolu.

Potíže se služebním zákonem
Vláda v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem připravila návrh novelizace zákona o státní službě. V meziresortním řízení se setkal s řadou zásadních připomínek od jednotlivých resortů, státních firem nebo třeba odborů. Jak už INFO.CZ popsalo, jeden z problematických bodů představovaly změny v hodnocení úředníků. Tyto měly probíhat ne jednou ročně jako doposud, ale nahodileji v mnohem kratších, nebo naopak delších intervalech. Vláda se nad služebním zákonem neshodla ani na svém jednání minulý týden, kdy ho bez výsledku projednávala několik hodin. Podle slov ministryně Dostálové má kabinet v rukou upravenou verzi zákona, která by dle jejího mínění neměla v Evropské komisi narazit. Služební zákon je potřebnou součástí legislativy, bez něj by Česko nemohlo čerpat eurofondy. Potíže provázely už jeho samotný vznik. Pro zákon tehdy hlasovalo i ANO.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1