Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Evropská politika mládne. Věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let. „Mladíci“ vládnou v Rakousku, Řecku, Francii nebo ve Španělsku. Nová krev v politice ale často budí rozruch nejen věkem. Část z mladých nováčků uspěla s protisystémovou rétorikou.

Zatímco během krize mnozí experti očekávali posílení tradičního politického uspořádání, evropská politika mezi tím začala být prostředím mladých mužů bojujících proti establishmentu. Předvojem bylo již v roce 2015 zvolení tehdy 40letého Alexise Tsiprase řeckým premiérem.

V poslední době je mladých evropských lídrů daleko více. Ve Francii uspěl 40letý Emmanuel Macron, v Irsku 39letý Leo Varadkar, v Rakousku sice v barvách tradiční strany, avšak s odlišnou rétorikou 31letý Sebatian Kurz a ve Španělsku se nyní k moci dostal další „mladík“ 46letý Pedro Sánchez.

Tím přehlídka nekončí. Teprve 31letý Luigi di Maio a 45letý Mateo Salvini v Itálii a 40letý Marjan Šarec, který bodoval ve slovinských volbách ilustrují omlazení a hledání nových cest v evropské politice. Mimochodem, průměrný věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let.

Naopak se nedaří prosazovat protisystémově založeným ženám. Frauke Petryová odešla z čela Alternativy pro Německo a Marine Le Penová neuspěla ve volbách. Hlavními ženskými tvářemi v politice tak zůstávají německá kancléřka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1