Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Evropská politika mládne. Věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let. „Mladíci“ vládnou v Rakousku, Řecku, Francii nebo ve Španělsku. Nová krev v politice ale často budí rozruch nejen věkem. Část z mladých nováčků uspěla s protisystémovou rétorikou.

Zatímco během krize mnozí experti očekávali posílení tradičního politického uspořádání, evropská politika mezi tím začala být prostředím mladých mužů bojujících proti establishmentu. Předvojem bylo již v roce 2015 zvolení tehdy 40letého Alexise Tsiprase řeckým premiérem.

V poslední době je mladých evropských lídrů daleko více. Ve Francii uspěl 40letý Emmanuel Macron, v Irsku 39letý Leo Varadkar, v Rakousku sice v barvách tradiční strany, avšak s odlišnou rétorikou 31letý Sebatian Kurz a ve Španělsku se nyní k moci dostal další „mladík“ 46letý Pedro Sánchez.

Tím přehlídka nekončí. Teprve 31letý Luigi di Maio a 45letý Mateo Salvini v Itálii a 40letý Marjan Šarec, který bodoval ve slovinských volbách ilustrují omlazení a hledání nových cest v evropské politice. Mimochodem, průměrný věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let.

Naopak se nedaří prosazovat protisystémově založeným ženám. Frauke Petryová odešla z čela Alternativy pro Německo a Marine Le Penová neuspěla ve volbách. Hlavními ženskými tvářemi v politice tak zůstávají německá kancléřka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.