Články odjinud

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Mladí a protisystémoví. Evropskou politiku ovládla nová krev, průměrný věk lídrů klesl pod 50 let

Evropská politika mládne. Věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let. „Mladíci“ vládnou v Rakousku, Řecku, Francii nebo ve Španělsku. Nová krev v politice ale často budí rozruch nejen věkem. Část z mladých nováčků uspěla s protisystémovou rétorikou.

Zatímco během krize mnozí experti očekávali posílení tradičního politického uspořádání, evropská politika mezi tím začala být prostředím mladých mužů bojujících proti establishmentu. Předvojem bylo již v roce 2015 zvolení tehdy 40letého Alexise Tsiprase řeckým premiérem.

V poslední době je mladých evropských lídrů daleko více. Ve Francii uspěl 40letý Emmanuel Macron, v Irsku 39letý Leo Varadkar, v Rakousku sice v barvách tradiční strany, avšak s odlišnou rétorikou 31letý Sebatian Kurz a ve Španělsku se nyní k moci dostal další „mladík“ 46letý Pedro Sánchez.

Tím přehlídka nekončí. Teprve 31letý Luigi di Maio a 45letý Mateo Salvini v Itálii a 40letý Marjan Šarec, který bodoval ve slovinských volbách ilustrují omlazení a hledání nových cest v evropské politice. Mimochodem, průměrný věk lídrů zemí starého kontinentu spadl poprvé v historii pod 50 let.

Naopak se nedaří prosazovat protisystémově založeným ženám. Frauke Petryová odešla z čela Alternativy pro Německo a Marine Le Penová neuspěla ve volbách. Hlavními ženskými tvářemi v politice tak zůstávají německá kancléřka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud