Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Možný teroristický útok v Londýně: Tři lidé jsou zranění, řidič s policií nespolupracuje

Možný teroristický útok v Londýně: Tři lidé jsou zranění, řidič s policií nespolupracuje

Automobil dnes v centru Londýna u budovy britského parlamentu narazil velkou rychlostí na bezpečnostní zátaras a také do chodců a cyklistů. Zraněni byli tři lidé, policie řidiče auta zadržela. Incident vyšetřuje protiteroristická jednotka jako teroristický čin a řidiče vzala do vazby s podezřením ze spáchání terorismu. Při loňském podobném útoku v blízkosti parlamentu zemřelo pět lidí. Od té doby jsou na místě zvýšená bezpečnostní opatření.

Velitel protiteroristického oddělení Neil Basu řekl, že zadržený zatím nespolupracuje. Stanice BBC zjistila ze svých zdrojů, že možná byl muž policii znám z minulosti.

Záchranná služba oznámila, že dva zraněné bylo potřeba převézt do nemocnice, třetí byl ošetřen na místě. BBC hlásí, že jedna zraněná žena je stále v nemocnici s vážným zraněním, jež ale neohrožuje její život.

Auto najelo do skupiny cyklistů čekajících na semaforu o půl osmé ráno místního času (o půl deváté SELČ), pak zrychlilo a najelo ve velké rychlosti do zátarasu. Svědci se shodli, že šlo o záměrný čin.

Policie byla na místě velmi rychle, muže v poutech odvedla a místo ohraničila. Auto bylo prohledáno, ale nenašly se žádné zbraně. Uzavřena byla blízká stanice metra Westminster, autobusové linky byly odkloněny na jinou trasu.

Incident se stal podle Sky News v ohrazené jízdní dráze, kterou používají taxi a další automobily mířící ke vchodu do Sněmovny lordů. Auto do zátarasu narazilo v rychlosti, protože podle Sky News je patrné, že na místě řidiče byl aktivován airbag.

Basu řekl, že nic nenaznačuje, že Londýňanům hrozí další nebezpečí. "Naší prioritou je formálně podezřelého identifikovat, zjistit motiv jeho činu. Zatím nespolupracuje. Protože to byl zřejmě úmyslný čin a vzhledem k místu, to považujeme za terorismus," dodal. Podle BBC policie nezvýšila stupeň bezpečnostních opatření, jež jsou nyní na druhém nejvyšším.

Na twitteru na situaci reagovali politici včetně premiérky Theresy Mayové, šéfa opozice Jeremyho Corbyna, bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona i londýnského starosty Sadiqa Khana. Americký prezident Donald Trump na twitteru o pachateli hovořil jako o zvířeti. "Jsou to šílená zvířata, s nimiž je třeba jednat rozhodně a silou," uvedl.

Na odpoledne je svolán výbor pro krizové situace COBRA. Náměstek ministra obrany Tobias Ellwood řekl, že se zdá, že šlo o "úmyslný útok na parlament".

Loni v březnu najel Khalid Masood autem do chodců na Westminsterském mostě v blízkosti parlamentu a pak u budovy ubodal policistu. Celkem si atentát vyžádal pět obětí. Politik Ellwood byl loni u Masoodova útoku a snažil se poskytnout první pomoc zraněnému policistovi, který ale později svým zraněním podlehl. Masooda policie zastřelila. U parlamentu chtěl na policisty, vojáky nebo poslance útočit také Brit Khalid Ali, který v minulosti působil pět let v Afghánistánu. Letos byl odsouzen k doživotí.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1