Články odjinud

Musíme být tvrdí na firmy, které sbírají data lidí, říká k pokutě pro Google eurokomisařka Jourová

Musíme být tvrdí na firmy, které sbírají data lidí, říká k pokutě pro Google eurokomisařka Jourová

Rekordní pokuta ve výši 5 miliard dolarů, kterou tento týden udělila americké společnosti Google Evropská komise za to, že firma zneužívá své dominantní postavení na evropském trhu, označila za dobrou zprávu. „Jsem komisařka, která chrání spotřebitele, a ti by měli plně využívat výhod férové hospodářské soutěže, která by měla vést k lepším cenám a většímu množství voleb,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ česká eurokomisařka Věra Jourová. Proti firmám, které masově sbírají data lidí, by se podle ní mělo postupovat tvrdě. „Musíme dávat pozor, aby se to dělo po právu,“ uvedla také Jourová. Kromě ochrany spotřebitelů a osobních dat v Evropě se v rozhovoru rozpovídala také o migraci, která se v současné době jeví jako evropský problém číslo jedna. Proč Evropu rozděluje a jak zahladit vykopané příkopy? Proč se Češi bojí migrantů, když v Česku žádní nejsou? A co říká lidem, kteří ji v doma zastaví na ulici, a chtějí vědět, v jakém stavu je Evropa a zda se řítí do záhuby? Čtěte dál.

EU a Japonsko se tento týden dohodly na vytvoření největšího prostoru bezpečného pohybu dat na světě. Co to konkrétně znamená pro firmy a lidi?

Pokud chce nějaká zahraniční společnost tahat data z Evropy do své domovské země, tak musí nejprve splnit právní požadavky na jejich vysokou ochranu. Nyní je to ve většině případů tak, že evropské firmy s těmito společnostmi podepisují poměrně tvrdé obchodní smlouvy. Pokud ale EU uzavře s danou zemí dohodu, jako se to nyní stalo s Japonskem, tak je to celé snazší. Vlastně tím uznáme, že v té dané zemi existuje legislativně ukotvená a vymáhaná srovnatelná úroveň ochrany dat, jako je v Evropě.

Jak probíhala jednání? Je Japonsko v ochraně osobních dat v něčem specifické?

Jednání byla složitá. V Japonsku je úplně jiný právní systém a jiná právní kultura než u nás v Evropě. Zarazilo mě, že pokud v Japonsku přijmou zákon, nebo jinou normu, tak se má za to, že platí a že ji budou všichni dodržovat. Neustále jsem se proto zajímala, co by se stalo, kdyby zákon nebyl dodržován a došlo ke zneužití dat Evropanů. Chtěla jsem vědět, kdo to bude kontrolovat, kdo to odhalí, kdo to potrestá a jaké budou možnosti Evropanů se případně bránit.

Ukázalo se ale, že tohle jsou otázky, které plynou z evropské právní kultury – my jsme zvyklí na to, že tu sice máme zákony, ale zároveň kolem toho je mašinérie, která to kontroluje a vymáhá. V Japonsku to tak nefunguje, mašinérie je tu slabší, protože se má za to, že se zákony dodržují.

Evropě to tedy takto stačilo? Nebo jste chtěli, aby Japonci provedli nějaké změny?

Nepožadovali jsme změnu zákona, ale aby japonská vláda přijala usnesení, které ochranu dat posílí, například právě v oblasti kontrol úřadem pro ochranu osobních dat. Byly to tvrdé požadavky, ale podařilo se.

Takže se dá říct, že Japonsko má nyní své vlastní nařízení o ochraně osobních údajů, které většina lidi zná pod zkratkou GDPR…

Ano, přesně tak. Celé to probíhalo tak, že jsme porovnávali naše GDPR a japonský zákon o ochraně dat. Ale není to tak, že by Japonci nařízení zkopírovali.

Kromě zmiňovaného Japonska má tzv. adekvátní míru ochrany dat pouze pár dalších zemí. Pracujete i na dalších dohodách? Jak jste sama říkala, pro celou řadu evropských firem neexistence dohody na úrovni EU s nějakou konkrétní zemí může představovat velkou bariéru pro vyvážení jejich dat do zahraničí.

Máme dohodu s USA, Novým Zélandem, Kanadou, Izraelem a dalšími zeměmi – bez Japonska jich je celkem 11. Zároveň jednáme s Jižní Koreou a budeme zahajovat jednání s Indií a pravděpodobně s Brazílií a Mexikem. Víte, ono to není jednoduché. S řadou zemí se na začátku jednání bavíme o zcela základních věcech a musíme vysvětlovat, co Evropa vlastně chce.

Vidím v tom ale pozitivní trend. Říká se, že vše špatné je i pro něco dobré. Vezměte si skandál Facebooku a Cambridge Analytica, který přiměl Marka Zuckerberga (šéfa Facebooku; pozn. red.), aby slíbil globální zavedení vysokých evropských standardů pro ochranu dat. Uvidíme samozřejmě, do jaké míry to byl pouze marketingový tah a jak svá slova myslel vážně. Ale trend ochrany osobních údajů tu je a experti z různých zemí mi potvrzují, že se nyní dívají na Evropu jako na vzor. V tuto chvíli už 108 zemí na světě má zákon o ochraně osobních dat a ten počet roste. Navíc se zvyšují standardy v rámci těchto zákonů. To všechno nám otevírá snazší cestu pro uzavírání podobných dohod o adekvátní ochraně osobních dat, jakou nyní máme s Japonskem.

Legalitu kampaně nelze založit na nelegalitě kampaně

Zmiňujete skandál kolem Facebooku a Cambridge Analytica. Šetření britského úřadu pro ochranu osobních údajů potvrdilo, že tyto společnosti zneužily data až 87 milionů uživatelů sociální sítě, včetně Čechů. Zatím se neví, zda a jak to ovlivnilo rozhodování voličů v kampani za brexit a také v dalších politických kampaních. Vy jste však na Twitteru uvedla, že nikdo nesmí vyhrát volby pomocí ukradených dat nebo zneužitých údajů. Znamená to, že se už připravujete na situaci, kdy se něco takového potvrdí? Jak vůbec můžete jako komisařka postupovat?

Já tvrdím, že legalitu voleb nemůžete založit na nelegalitě kampaně. Pokud je kampaň založena na zneužití soukromých dat, tak je to na pováženou. Je to ale věc, kterou musí řešit samy státy. EU v tomto nemá žádnou legislativní pravomoc. I přesto ale máme možnosti, které můžeme jako instituce s „nadnárodním“ nadhledem a přístupem k velkému množství dat a informací využít.

Na co se tedy chystáte?

Chtěla bych zpracovat analýzu nebezpečí pro budoucí volby, které budou probíhat v evropských státech, a předat je členským státům. To je maximum, co ze své pozice můžu udělat.

Na co konkrétně se budete v této analýze soustředit?

Zaměříme se na kybernetickou bezpečnost, tedy hackerské útoky na sítě, a také na zajištění volebních kampaní v on-line prostoru. To zatím nikdo neřešil. Budeme se věnovat také fake news, dezinformacím a propagandistické manipulaci.

Mluvíte o krocích a ochraně do budoucna, ale co zpětně – tedy pokud se prokáže, že zneužitá data skutečně ovlivnila volební chování lidí? Těžko si představit, že by někdo takové volby prohlásil za neplatné…

Vážný názor, že by se tak mělo stát, jsem neslyšela. Na druhou stranu v ČR máme případ z voleb v Krupce, kde rozhodoval ústavní soud. A to je práce přesně pro něj – tyto soudy mají říct, zda kampaň byla v mezích regulí. Pokud ale vím, tak k ilegalitě kampaně, která běžela v on-line prostoru, se ještě nikdo oficiálně nevyjádřil.

V minulých dnech Evropská komise udělila americké technologické společnosti Google rekordní pokutu ve výši 5 miliard dolarů (4,34 miliardy eur) za zneužití svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů. Jak to vnímáte z pozice komisařky zodpovědné za ochranu spotřebitelů v EU?

To, co dělá kolegyně v Evropské komisi v oblasti hospodářské soutěže (eurokomisařka Margaret Vestagerová; pozn. red.), vždycky vítám, protože mám na starost ochranu spotřebitelů. Ti by měli mít možnost využívat výhod férové hospodářské soutěže, která by měla vést k lepším cenám a k větší možnosti volby. Zároveň to celé kvituji s uspokojením z hlediska ochrany soukromí, protože jsme zaznamenali některé varovné signály. Chci tím říct, že musíme být tvrdí na firmy, které v masovém měřítku sbírají data Evropanů, a musíme dávat pozor, aby se to dělo po právu. Pro mě je to tedy rozhodně dobrá zpráva.

Migrace? Západ mluví o solidaritě a východ o bezpečnosti, nerozumíme si

V Evropě a také v Česku v poslední době hlasitěji rezonuje otázka migrace, a to i v souvislosti s postoji české vlády a jejího premiéra Andreje Babiše. Na červnovém summitu Evropské rady se dohodlo, že migranty už nebude tak snadné rozdělovat mezi státy EU podle povinného klíče, ale na základě dobrovolnosti. Pan premiér nicméně odmítl žádost o pomoc ze strany Itálie, kterou trápí příval migrantů přes Středozemní moře. Všímá si takových postojů Evropská komise? Co to může pro Česko znamenat do budoucna?

Dlouho jsme tuto otázku na společném zasedání Evropské komise (koná se každý týden; pozn. red.) neřešili, ale musím říct, že dlouhodobě tu je kolem toho cítit pachuť. Summit, který zmiňujete, to jasně ukázal. Všichni z něho odjeli domů spokojení, ale nikdo nedokázal přesně definovat, na čem se vlastně dohodli. Působilo to na mě jako dohoda o dohodě v rámci možností.

Já jsem se nikdy netajila tím, že mi připadá nesprávné nařizovat kvótou, že musí nějaký stát přijmout lidi, protože to není správné ani vůči těm lidem samotným. Pokud je to nyní opřeno o dobrovolnost, což je výsledek proběhlých jednání, tak se čeká, že státy udělají nějaké gesto.

Musím říct, že v této věci cítím stále větší příkop vzájemného nepochopení, kdy západ mluví o solidaritě a východ o bezpečnosti. To jsou naprosté mimoběžky.

Co se s tím dá dělat, abychom se v Evropě navzájem pochopili a tyto příkopy, o kterých mluvíte, co nejvíce zahladili?

Musíme začít realizovat řešení, která už jednou byla na stole a odsouhlasila se. A navíc všechna naráz. To znamená, že pokud země V4 nechtějí přijímat lidi, kteří do Evropy přicházejí, tak musí proaktivněji nabízet to, co sami definovali jako operativní a finanční podporu. Pokud tedy bude pan premiér vyzván svým italským protějškem, aby se k tomu postavil, tak pan premiér Babiš jistě ví, že by měl přijít s něčím konkrétním, jak Itálii pomůže.

Přála bych si, aby řešení zůstalo ve věcné rovině a přestali jsme si vyčítat. Základní instinkty a naše reakce, které v souvislosti s migrací máme, se v jednotlivých zemích EU liší, protože plynou úplně z jiné historie, jiných kulturních předpokladů a z jiných zkušeností. Lidé na východě Evropy si pamatují dobu nesvobody, dobu nebezpečí a dobu nejistoty a připravují se na to, že zase přijde. Západní Evropa žije sedmdesát let bez podobných výkyvů a možná se nechala trochu ukolébat a nyní zažívá brutální probuzení – ať jde o terorismus nebo o migrační vlnu.

Je Evropa jako celek v této době oslabena?

Myslím, že všechny vnější tlaky, které jsou na ni vyvíjeny, ji naopak posilují. Jako příklad můžu zmínit oblast zahraniční a obranné politiky a zahraniční obchod. Pokud se k nám americký prezident Donald Trump staví zády a říká, že Evropa je nyní jeho nepřítel, čímž popírá axiom posledních dekád, tak se k tomu musíme postavit čelem a tuto změnu zvládnout. Musíme se uvnitř vyztužit. Pokud je Evropa kvalitní a udržitelný projekt, tak tohle musí přežít.

Jak se k tomu staví Komise, které za rok vyprší mandát? Cítíte pořád tah na branku, nebo už pouze dokončujete rozpracovaná témata?

Zrovna včera jsme o tom s kolegy mluvili a shodli jsme se, že úspěšná jednání s Čínou v poslední době a dojednaná dohoda o volném obchodu s Japonskem, jsou dobrou a rychlou reakcí na to, co se děje. Je také pozitivní, že členské státy nám na řadu návrhů říkají ano a nacházíme v tom s nimi společnou řeč.

Můžete uvést příklad?

Nyní pracujeme na nové směrnici o výměně dat v trestním řízení a USA chtějí jednat s každým členským státem EU zvlášť. Za mnou však chodí ministři spravedlnosti zemí EU a opakovaně mi říkají, že chtějí, aby dohoda vznikla za celou Evropu. A podobné příklady zaznívaly i od mých kolegů a kolegyň v Komisi. Členské státy jasně chápou, že tlaky, které jsou na nás nyní vyvíjeny, a případné krize, jimž musíme čelit, nemůžou zvládnout samy. Bez Evropy to nepůjde.

Další příklad je ekonomika. Měla jsem možnost vidět předpovědi hospodářské situace ve světě v příštím desetiletí a v první desítce by z evropských zemí bylo pouze Německo. Pokud Evropa zůstane silným ekonomickým hráčem, a děláme pro to hodně, tak budeme na špičce celého pelotonu.

Proč si tohle Češi neuvědomují? Neselhali jsme ve vysvětlování – myslím vás jako vysoce postavené evropské politiky a také nás jako novináře, kteří mají přinášet objektivní informace a vysvětlení?

My, Češi, jsme poměrně hodně zahledění do toho, co se děje v naší kotlině, a Evropa nás dlouhodobě nezajímá. Nechceme se o tom nic dozvídat a nelíbí se nám to. S tím musíme pracovat a něco s tím udělat, v tom naprosto souhlasím. Bojím se ale, že to bude běh na dlouhou trať.

Jste politička, která se nebojí lidí a mluví s nimi. Na co se vás v poslední době v ČR nejvíce ptají? Ještě pořád vám vyčítají zavedení nařízení o ochraně osobních údajů GDPR?

GDPR to už tolik není, nyní je zajímá migrace. V poslední době mezi lidmi cítím nejistotu a často mi kladou úplně základní existenční otázky. Neptají se na ekonomickou bilanci Evropy, ale na to, jestli se třeba neblíží válka, nebo jestli budou mít co jíst. Migrace vryla do myslí lidí stav naprosto zásadního ohrožení.

Vyprávíte o těchto zkušenostech v Evropské komisi?

Ano, přináším to tam pravidelně. Mluvím o tom, že v nějakém českém nebo moravském městě potkám manželský pár, který se mě s hrůzou v očích ptá, kam se náš svět řítí, a co to bude znamenat pro jejich děti a vnoučata. Nemůžeme se ale divit. V momentě, kdy tito lidé, kteří nikdy neviděli nikoho s jinou barvou pleti nebo jiným náboženským vyznáním, jsou od roku 2015 pod soustavnou mediální masáží, že jim migranti pozítří zaklepou na dveře, ani nic jiného dělat nemohou.

Jak na to reagují vaši kolegové v Komisi, když to slyší?

Nechápou to. Nerozumí tomu ani někteří premiéři z liberální frakce ALDE, se kterými se potkávám. Na těchto setkáních jim premiér Babiš, který tam jezdí také, vysvětluje, jaká je atmosféra v naší zemi a jaké je uvažování lidí. I tak je to pro ně nepředstavitelné, protože jde často o lídry, kteří jsou ze zemí, kde vedle sebe žije několik národností, nebo lidí s odlišným vyznáním. Já sama v Bruselu bydlím v domě, kde je polovina obyvatel jiného vyznání. Ráda se s nimi potkám a popovídám si s nimi. Nemám žádný strach, ale tady je úplně jiná situace.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818