Články odjinud

Napětí v předvolební Itálii: Hrozí střet demonstrantů proti rasismu a krajní pravice

Napětí v předvolební Itálii: Hrozí střet demonstrantů proti rasismu a krajní pravice

Napjatou předvolební atmosféru v Itálii dnes přiostřilo několik velkých demonstrací, kterých se v ulicích měst po celé zemi účastní desetitisíce lidí. Zřejmě nejmasovější protest se koná v Římě, kde po poledni začal pochod proti rasismu svolaný antifašistickým uskupením ANPI. V metropoli jsou kvůli němu v pohotovosti tisíce policistů, kteří mají zabránit střetům s krajně pravicovými aktivisty. Informovala o tom agentura ANSA.

Hlavní pohnutkou pro svolání demonstrace proti rasismu a fašismu byl nedávný útok v městě Macerata, kde extremista postřelil šest cizinců tmavé pleti. Do dnešní protestní akce se zapojilo i několik předních italských politiků včetně expremiéra Mattea Renziho, předsedkyně dolní komory parlamentu Laury Boldriniové či zástupců odborových svazů.

Těsně před začátkem pochodu policie prověřila asi 20 aktivistů z krajně pravicové skupiny Forza Nuova (Nová síla), u nichž našla vlajky a volební plakáty.

Velký protest proti migrantům za účasti příznivců italské pravice se koná v Miláně, kde se pod heslem "Italové na první místě" sešly rovněž desetitisíce lidí, uvedla agentura APA. Hlavními řečníky jsou šéf pravicové Ligy severu Matteo Salvini a předsedkyně protiimigrační strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová. Právě Salviniho euroskeptické uskupení je partnerem strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho ve středopravé koalici více stran, která aktuálně vede předvolební průzkumy.

Demonstrace se konají i v Turíně a Palermu, kde je ohlášen jak protest proti fašismu, tak shromáždění příznivců krajní pravice z formace Forza Nuova. V Římě se kromě toho vydali do ulic i odpůrci povinného očkování a odboráři, kterým se nelíbí reformy na trhu práce.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud