Články odjinud

Nebezpečné biopotraviny. Evropští farmáři mohou používat látky, před kterými úřady varují

Nebezpečné biopotraviny. Evropští farmáři mohou používat látky, před kterými úřady varují

Evropská unie povolila další používání modré skalice v organickém zemědělství. Ačkoliv je nebezpečná pro ptáky, malé savce a další živočichy a není jasné, zda je její používání bezpečné pro lidi. Modrá skalice se používá hlavně při pěstování rajčat, jablek a hroznového vína.

Biopotraviny, produkty tak zvaného organického zemědělství, si lidé kupují proto, že je považují za zdravější a proto, že jejich výroba neničí přírodu. Nic takového ale není jisté. Dobře to ukazuje případ modré skalice a dalších sloučenin mědi, povolení k jejichž používání v organickém zemědělství od února opět prodloužila Evropská unie. A to přesto, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který sleduje bezpečnost potravin v Eropě, upozornil na rizika používání těchto látek v zemědělství a již několik let se zvažuje, že budou zakázány nebo nahrazeny jinými sloučeninami.

Článek zveřejněný v časopise Evropkého úřadu pro bezpečnost potravin na začátku letošního roku uvádí, že použití sloučenin mědi jako pesticidu na ochranu rajčat a hroznové víno, je vysoce nebezpečné pro malé savce, ptáky a také vodní živočichy. Určité zdravotní nebezpečí hrozí také farmářů, kteří používají tyto postřiky na vinnou révu.

Jestli se zdravotní problémy mohou projevit u těch, kteří jedí takto ošetřená rajčata a víno, není podle autorů článku v časopise Evropkého úřadu pro bezpečnost potravin jasné. Protože zatím není k dispozici dostatek údajů. V některých případech se může dostat do těla člověka více mědi než z jídla z rozvodu pitné vody. Neznamená to ale, že nemůže ohrozit zdraví člověka. Sloučeniny mědi mohou poškozovat v určitém množství játra a ledviny u lidí, napsal server osel.cz zaměřený na popularizaci vědy.

Už v roce 2015 byly dotyčné sloučeniny mědi v EU zařazeny na seznam látek, které mají být „postupně vyřazeny z používání“ nebo „nahrazeny“, napsal list New Europe. Jenže jde o nerozšířenější pesticid, tedy látku na ochranu rostlin před škůdci, používaný v organickém zemědělství. Podle serveru EurActiv byli pro prodloužení jeho používání představitelé 26 členských zemí unie. Proti bylo jen Švédsko a Francie. Zástupci biozemědělců si totiž stěžovali, že sloučeniny mědi by šly jen těžko nahradit.

Současné povolení platí na jeden rok, pak by se znovu měli posoudit dopady používání modré skalice a další sloučenin mědi, napsal EurActiv. Celým případem by se také zabývat Evropský parlament, uvádí server.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud