Články odjinud

Nejdůležitější volby v Evropě. Výsledky italského hlasování mohou posílit Evropu i ohrozit stabilitu eura

Nejdůležitější volby v Evropě. Výsledky italského hlasování mohou posílit Evropu i ohrozit stabilitu eura

Před nedělními italskými parlamentními volbami hlavní italské politické strany zmírnily svoji kritiku Evropské unie. Italové si podle průzkumů veřejného mínění přejí více moci pro Evropskou unii. Investoři se ale obávají, že bude těžké po volbách vytvořit vládu a plánů jednotlivých stran na další utrácení. Itálie je nyní druhou nejzadluženější zemí EU v poměru k HDP a její ekonomické zdraví je klíčové pro společnou evropskou měnu.

Výsledkem italských voleb bude vláda několika stran, protože žádná ze stran nezíská pravděpodobně potřebnou většinu. Kdo bude v budoucí italské vládní koalici ale není jasné, experti spekulují o různých možnostech od velké koalice přes středopravou či centristickou vládu a může vzniknout i kabinet populistických stran Hnutí pěti hvězd a Ligy severu. Dobrou zprávou pro Evropskou unii je, že i ti nejzapřisáhlejší antievropané v posledních měsících přestali tvrdě kritizovat unii.

Strana Forza Italia (Vzhůru Itálie) za kterou stojí bývalý premiér Silvio Berlusconi už příliš nekritizuje Evropskou unii, euro a Německo jako zastánce úspor v Evropě. Berlusconi teď tvrdí, že má rád Evropu a že měl „vždycky pozitivní vztahy“ s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Berlusconi nemůže být sice premiérem, protože byl odsouzen za daňové podvody, ale premiérem by se mohl stát jeho spojenec Antonio Tajani. Forza Italia jde do voleb v koalici s Ligou Severu vedenou Matteem Salvinim a dvěma dalšími stranami. Liga Severu původně prosazovala odtržení severu země a později referendum o opuštění eurozóny. Nápad na hlasování o opuštění společné evropské měny ale vzdala a spíše se soustředí na kritiku postoje Evropské unie k migraci. Mimo jiné obviňuje unii, že dělá málo, aby pomohla Itálii zvládnout příliv uprchlíků.

Forza Italia by sama či se svými spojenci mohla sestavit po volbách vládu, kterou by zřejmě podporovala či alespoň tolerovala Demokratická strana, která je někdy za jedinou italskou proevropskou stranu. Podle týdeníku The Economist ale není vyloučeno ani to, že novou vládu vytvoří nakonec Hnutí pěti hvězd a Liga severu. Italské strany totiž nejsou po volbách vázány dohodami o předvolebních koalicích. Hnutí pěti hvězd by se dokonce podle některých předvolebních průzkumů mohlo stát po volbách nejsilnější stranou. Původně ostře protievropské hnutí však poté, co z něj odešel jeho zakladatel, komik Beppe Grillo, také změnilo svůj protievropský postoj. Hnutí pěti hvězd už nežádá opuštění eurozóny a jeho současný vůdce Luigi di Maio prohlásil, že „domovem Hnutí pěti hvězd je Evropská unie.“

Server Politico proto nedávno napsal, že ať volby v Itálii dopadnou jakkoliv, jejich vítězem bude jednotná Evropa. Itálie s proevropskou vládou by mohla podporovat Německo a Francii v jejich snaze provést reformu Evropské unie a některých institucí eurozóny. Politico připomíná, že podle průzkumů veřejného mínění z podzimu loňského roku jsou Italové sice největší euroskeptici v unii hned po Kypru a České republice, ale nevyčítají Evropské unii, že se příliš vměšuje do věcí členských států. Naopak tvrdí, že dělá příliš málo. Představu, že italské volby pomohou celé Evropské unii ale narušují obavy z obtížného sestavování povolební koalice a ekonomických plánů jednotlivých stran. Může to v nejhorším případě vést k obnovení krize eurozóny.

„Nikdo nepochybuje, že volby mohou přinést nejasný výsledek a pak stačí pár špatných kroků a naše země se stane rychle slabým článkem světa,“ varovala organizace Cofindustria, která sdružuje italské firmy a podnikatele. Cofindustria přitom upozornila, že Itálie má velké dluhy a její ekonomické potíže by se snadno projevily v celé eurozóně. Podle analytiků na které se odvolává agentura Reuters může vést nejistota či váhání při sestavování vlády k výkyvům na trzích a včetně měnových a mohla by tedy mít vliv i na euro.

List Financial Times zase upozorňuje na to, že žádná z italských politických stran neplánuje úspory. Itálie má přitom v poměru k HDP druhé nejvyšší veřejné zadlužení ze zemí Evropské unie. Hned po Řecku. Na konci roku 2016 dlužila Itálie 132,6 procent svého HDP. Pokud ji investoři považují za stabilní zemi a požadují nízké úroky, je schopna své dluhy bez potíží splácet. Jako nyní, když platí za své desetileté dluhopisy úrok dvě procenta ročně. V případě krizi nebo nedůvěry investorů ale mohou úroky vzrůst a pak by se do potíží dostala nejen Itálie ale i celá eurozóna. Investory by mohly vystrašit plány na další utrácení navrhovaných jednotlivými stranami. Například Forza Italia navrhuje snížení daní a zvýšení penzí, Demokratická strana zrušení televizních poplatků a Hnutí pěti hvězd zase minimální zaručený příjem pro chudé Italy. Se zvyšujícími se výdaji by ale rostly dluhy, tím i riziko, že je stát nesplatí. Investoři by chtěli za své peníze vyšší úroky, to by opět zvýšilo výdaje státu a tím i riziko nesplacení dluhů a ohrozilo stabilitu eura.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud