Články odjinud

Německý ministr vnitra chce zpřísnit deportace migrantů. Některé čeká vazba a snížení dávek

Německý ministr vnitra chce zpřísnit deportace migrantů. Některé čeká vazba a snížení dávek

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) chce znovu zpřísnit pravidla pro deportaci neúspěšných žadatelů o azyl. Informuje o tom magazín Der Spiegel, podle něhož by opatření měla vést především ke zvýšení počtu vyhoštěných migrantů, kteří se v Německu dopustí trestné činnosti.

Do Německa od roku 2015 přišlo asi 1,5 milionu žadatelů o azyl. Většina z nich sice ve spolkové republice dostala určitou formu právní ochrany, a může tak alespoň dočasně zůstat, desetitisíce migrantů by ale měly zemi okamžitě opustit. Německo se je k návratu do vlasti snaží motivovat zvýšenou podporou, pokud se rozhodnou k dobrovolnému odchodu, i hrozbou nedobrovolné deportace.

Právě opatření s ní související chce Seehofer dále zpřísnit, protože se dosavadní postupy ukázaly jako "nedostatečně efektivní". Nový návrh, který ještě neopustil ministerstvo vnitra, počítá mimo jiné s rozšířením možnosti vzít do vazby cizince, které čeká deportace. Týkat se to má migrantů, kteří v Německu nemají právo zůstat, a přesto se brání vyhoštění. Těm by mělo být také jednodušeji možné snížit sociální podporu.

Seehoferův plán počítá i s rychlejšími deportacemi migrantů, kteří poruší zákon, nebo s tím, že cizinci, kteří se ve spolkové republice dopustí závažných trestných činů, budou mít po vyhoštění časově neomezený zákaz vstupu do země, nikoliv jen několikaletý, jak je nyní běžné.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud