Orbán v kampani spojoval Brusel a Sorose s podporou migrace. Komise teď odpovídá a odkryla karty | info.cz

Články odjinud

Orbán v kampani spojoval Brusel a Sorose s podporou migrace. Komise teď odpovídá a odkryla karty

Evropská komise v pondělí zveřejnila podrobnou reakci na kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu EK Jeana-Clauda Junckera a miliardáře a filantropa George Sorose s podporou migrace a oslabováním ochrany hranic. Ve své nejnovější reakci komise zdůrazňuje, že neexistují žádné "tajné plány" na posílení migrace do EU a že rozhodnutí v této ani žádné jiné zásadní záležitosti nemohou být přijata proti vůli členských států a Evropského parlamentu.

Obsah maďarské kampaně EK již dříve označila za výmysly a "alternativní údaje", maďarský premiér Viktor Orbán ji ale navzdory kritice evropské pravice hájí s tím, že "odhaluje migrační plány bruselských byrokratů".

"Předložení faktů" jako reakci na maďarskou kampaň slíbil mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas již minulý týden. V pondělí EK na svých webových stránkách zveřejnila v maďarštině text, který reaguje na hesla z maďarské plakátové kampaně. "I vy máte právo vědět, co je fakt a co je fikce," paroduje zveřejněný text ústřední heslo maďarské vládní kampaně.

EK ve své reakci v prvé řadě zdůrazňuje fakt, že se evropským institucím a členským státům podařilo snížit počty migrantů přicházejících do EU na úroveň před rokem 2015. Upozorňuje také na složitý proces rozhodování v rámci EU, do něhož je zapojena jak maďarská vláda, tak maďarští europoslanci.

EK dále v textu odmítá, že by navrhovala zřízení tzv. "humanitárních víz" pro migranty, a upozorňuje, že naopak iniciovala navyšování počtů příslušníků evropské pobřežní a pohraniční stráže. Posílení společné obrany vnějších hranic přitom podle EK v žádném případě neoslabí roli členských států při ochraně vlastních hranic.

Zveřejněný text dále podrobně reaguje na různá detailní tvrzení maďarské kampaně, vysvětluje například, že bankovní karty, přidělované azylantům v Řecku, slouží ke kontrole jejich výdajů a nikoli k posilování jejich přílivu.

Na závěr se v textu hovoří o návrhu dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021-2027, který oproti minulým obdobím počítá s výrazným nárůstem nákladů na ochranu hranic i předcházení migraci. EK v textu odmítá tvrzení, že by účelem návrhu bylo "trestat některý z členských států". Maďarsko podle návrhu nadále zůstane mezi zeměmi, které budou ze společného rozpočtu čerpat nejvíce prostředků. Jen na regionální rozvoj a zemědělství v Maďarsku počítá návrh pro dané období s 32 miliardami eur (820,5 miliardy korun).

Maďarská vláda minulý týden spustila novou informační kampaň pro občany. Na plakátech je předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký finančník maďarského původu George Soros ve spojení s textem "I vy máte právo vědět, co chystá Brusel!" Na plakátu je mimo jiné uvedeno, že oba muži chtějí zavést povinné migrační kvóty, oslabit právo členských zemí na ochranu svých hranic a usnadnit migraci pomocí zvláštních víz.

Na domácí půdě již na kampaň zareagovali aktivisté z malé opoziční strany Momentum. Po Maďarsku rozmísťuje plakáty, které vizuálně připomínají ty vládní. Na nich tvrdí, že skutečným nebezpečím pro Maďarsko není imigrace nebo Soros, ale nedostatek lékařů a učitelů a silná emigrace ze země, uvedla agentura APA.

V Maďarsku přitom podle dnes zveřejněných aktualizovaných údajů statistického úřadu celkový počet obyvatel nadále klesá. Na vině je přitom i nízká porodnost. Jenom v roce 2017 klesl celkový počet obyvatel země o více než 40.000 lidí na 9,764.000 osob. Ještě například v roce 2010 v Maďarsku žilo více než deset milionů lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud