Pachta: NATO je ve skvělé formě. Myslet si, že ho nahradí evropská armáda, je naivní

Lukáš Pachta

09. 04. 2019 • 16:10

KOMENTÁŘ LUKÁŠE PACHTY | Když před 20 lety hlasovali poslanci o našem vstupu do NATO, bylo to jedno z nejdůležitějších hlasování v historii českého parlamentu. Jsem upřímně rád, že vstup do Severoatlantické aliance byl tehdy schválen. S odstupem lze říci, že strany, které byly tehdy proti, zejména KSČM, byly a jsou jasným ohrožením bezpečnosti naší země. Otázkou je, jak by tehdy hlasovali Piráti, kdyby byli v Parlamentu.

Od té doby se hodně změnilo, ale NATO zůstává pilířem naší bezpečnosti. Při vší úctě k evropským obranným ambicím, které podporuji, se domnívám, že bez NATO to nepůjde. Z EU právě odchází Británie, tedy země s největší a nejvyspělejší armádou v Evropě. Francie, druhá země v pořadí v rámci EU, to sama nezachrání. Je důležitá interoperabilita evropských sil, ale spolupráce s NATO je klíčová.

O Donaldu Trumpovi si můžeme myslet cokoli, ale jednu věc mu musíme přiznat. Donutil evropské spojence, aby zvýšili své výdaje na obranu. Musel k tomu ale použít až nevybíravého nátlaku, když hrozil, že se USA z Aliance stáhnou.

V době, kdy NATO slaví 70. narozeniny, je naštěstí tato krize zažehnána. Severoatlantická aliance je funkční a připravuje se na nové hrozby a výzvy, jakými jsou kybernetická bezpečnosti či vzrůstající rivalita s Čínou. Velkou zásluhu na urovnání sporu a dobré spolupráci má generální tajemník Jens Stoltenberg.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATO

Myslet si, jako někteří, že NATO nahradíme evropskou armádou, je naivní. Americkou a britskou sílu v pozadí zatím ve světě nic nedokáže nahradit. Zatím naštěstí ani síla čínská.

Autor je poradce europoslankyně Michaely Šojdrové a kandidát do EP za KDU-ČSL.

 

SDÍLET