Pátrání po nacistickém vlaku se zlatem: Jeden z hledačů už misi vzdal, druhý pořád doufá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po nacistickém vlaku se zlatem: Jeden z hledačů už misi vzdal, druhý pořád doufá

Pátrání po nacistickém vlaku se zlatem: Jeden z hledačů už misi vzdal, druhý pořád doufá

Jeden z německo-polské dvojice amatérských historiků, kteří u jihopolského města Walbrzych několik let hledali legendární vlak plný zlata a cenností zabavených nacisty za druhé světové války, se rozhodl své pátrání ukončit. Němec Andreas Richter nepřestal v existenci pokladu věřit, nelíbil se mu prý ale způsob, jakým jeho kolega k hledání přistupuje, informovala dnes agentura DPA. Polák Piotr Koper hodlá v pátrání po "zlatém vlaku" pokračovat v zimě.

"Je s tím konec," řekl agentuře DPA Richter. "Už nebudu dělat žádné hlouposti," dodal pátrač a vyjádřil nespokojenost s prací svého polského kolegy. Pátrání podle něj nebylo transparentní. První pokus o vykopání vlaku podle Richtera selhal proto, že výkop nebyl dostatečně hluboký. Druhý jeho polský kolega stále odkládal. "V určitém okamžiku jsem toho měl dost," vysvětlil Němec.

Polák Koper ale chce v pátrání pokračovat na vlastní pěst. "V zimě budeme pokračovat," řekl DPA. Je to podle něj ten nejlepší čas na hledání. "Žádné omezení kvůli kvetoucím stromům a keřům, žádní hnízdící ptáci," uvedl. Kopat chce tentokrát až do hloubky 15 metrů.

Legenda z poloviny minulého století praví, že nacisté na konci druhé světové války vypravili z Vratislavi obrněný vlak plný zlata a cenností. Před Rudou armádou soupravu schovali v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem.

Richter a Koper oznámili, že ví, kde se legendární vlak nachází, v létě roku 2015. Zpráva vyvolala senzaci a o pátrání dvojice informovala řada světových médií. Podle většiny odborníků je ale nacistický vlak plný zlata pouhou legendou.

"Započteme-li náklady na práci a techniku a peníze, o které jsem přišel absencí v práci, tak se moje výdaje pohybují kolem 80.000 eur (zhruba dva miliony korun)," řekl DPA Richter, podle kterého byl nepoměr výdajů mezi ním a Koperem jedním z důvodů, proč se duo pátračů nakonec rozešlo. Polský hledač v minulosti náklady obou mužů na pátrání po vlaku odhadl na 20.000 eur (zhruba půl milionu korun).

Že se do pátrací akce pustil, ale Richter nelituje. Neztratil ani víru v existenci vlaku. "Jsem si z 95 procent jistý, že existuje," řekl. O tom, že se jeho bývalému kolegovi poklad podaří najít při pátrání na vlastní pěst, ale Němec pochybuje.

Shodnout se dokážou amatérští historici v jednom: na pátrání po nacistickém vlaku na rozdíl od jiných nic nevydělali. Spokojené je tak hlavně město Walbrzych, pro kterého znamenalo pátrání a zájem světových médií o něj reklamu, kterou by si samo mohlo jen těžko dovolit. "Zlatá horečka" do dolnoslezského města se zhruba 160.000 obyvateli podle radnice přilákala asi o třetinu víc turistů než dřív.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.