Piráti hledají zájemce o Evropský parlament. Ve volbách čekají skvělý výsledek

HalfPageAd-1

ČTK, jj

10. 12. 2018 • 16:21

Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je navrhovat do poloviny ledna, o konečné podobě kandidátní listiny se rozhodne na jednání celostátního fóra strany 19. a 20. ledna. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Pirátů.

Mobile-rectangle-3

Zájem o pozici lídra kandidátky zatím vyjádřil pouze poslanec a zahraniční expert Pirátů Mikuláš Peksa. O místa v čele kandidátky se dále chtějí ucházet například vedoucí zahraničního odboru Pirátů Markéta Gregorová, překladatel Michal Gill nebo programátor Michael Polák.

Strana vyhlásila primární volby na počátku prosince.  V době přípravy článku bylo navrženo 16 kandidátů, ne všichni ale zatím získali dostatečnou podporu, aby o nich mohlo celostátní fórum hlasovat. Lhůta pro navrhování kandidátů potrvá do 15. ledna.

V posledních volbách v roce 2014 se Piráti do Evropského parlamentu těsně nedostali, kandidátka vedená předsedou strany a nynějším poslancem Ivanem Bartošem tehdy získala 4,78 procenta hlasů. Příští rok ve volbách ale Piráti očekávají výraznější úspěch i s ohledem na to, že je průzkumy dlouhodobě řadí na druhé nebo třetí místo.

První místopředsedkyně strany Olga Richterová uvedla, že by Pirátům mohla pomoci i tradičně nízká účast v eurovolbách. „Malá pozornost, kterou těmto volbám dává veřejnost, umožňuje udělat skvělý výsledek. Hlavní je vysvětlit jejich význam,“ napsala na pirátském fóru.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května 2019. Dnes představí lídra své kandidátky ODS a očekává se, že jím bude europoslanec Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem celé frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhlo na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, rozhodnutí musí ještě potvrdit další stranické orgány. Ostatní strany dosud jména lídrů nepředstavily.

SDÍLET

Billboard-bottom-1