Pláč a zoufalství. Migranti zachránění u Malty popisují utrpení, které týdny zažívali na moři

ekb

12. 01. 2019 • 08:00

Přes dva týdny se migranti zachránění německou nevládní organizací ve Středozemním moři plavili poblíž maltských břehů. Evropu měli na dohled, vystoupit z lodi ale nemohli – Malta a Itálie totiž odmítají vpouštět do svých přístavů lodě soukromých humanitárních organizací, pokud se unijní země nedokážou shodnout na jejich přerozdělení. Nekonečné čekání a nejistota, zda je evropské země přijmou, se s přibývajícími dny měnily v zoufalství. Atmosféru na lodi a pocity obrovské úlevy popsali migranti pro americký deník The New York Times.

Dvacetiletý obchodník z Nigeru Daouda Souman před čtyřmi lety uprchl před džihádisty z teroristické organizace Boko Haram, loni se v Libyi dostal do otroctví, ze kterého se mu podařilo dostat, tím ale jeho utrpení neskončilo. Další chvíle strachu mu přinesla cesta do Evropy, kam se rozhodl vydat na vlastní pěst za pomoci pašeráků.

Souman byl jedním z 32 migrantů, které ve Středozemním moři zachránila loď Sea-Watch 3 berlínské nevládní organizace. Na palubu německé neziskovky, kde byly mimo jiné i tři děti, se zachránění migranti dostali už před Vánoci, přes dva týdny pak humanitární pracovníci marně hledali přístav, kde by loď mohli zakotvit.

Poté, co ve středu 9. ledna osm evropských zemí přislíbilo si běžence mezi sebou přerozdělit, mohla loď s migranty konečně zakotvit na Maltě. Rozhodnutí přineslo vytouženou spásu, která ukončila dlouhé dny strávené na moři, kdy mezi běženci začalo propukat stále větší zoufalství.

Jak pro americký deník NY Times popisuje Souman, zachránění, ale nechtění běženci z Afriky na palubě lodi při pohledu na maltské břehy, ke kterým se nesmí přiblížit, brečeli. „Vidíme Maltu na vlastní oči, ale stále jsme uvízlí na této lodi,“ popsal atmosféru na lodi Souman ještě před tím, než byli z lodi osvobozeni. 

Záchranářské lodě ve Středomoří

Souman, který uprchl z rodného města v roce 2015, se pokoušel z Libye dostat do Evropy přes Středozemní moře už dvakrát. Pokaždé byl ale zadržen libyjskou pobřežní stráží. Ve vězení pak zažíval peklo. Dozorci ho stejně jako ostatní migranty mlátili kovovými tyčemi, později se dostal do otroctví, kdy byl nucen bez jakéhokoliv výdělku pracovat na farmě.

„Neoslovují vás jménem. Říkají vám ‚abd‘ (arabské označení pro otroka – pozn. redakce),“ popisuje Souman. „Utekl jsem před jedním problémem v Libyi, abych se dostal do dalších problémů tady,“ dodal pro NY Times ještě na palubě lodi Sea-Watch 3, která ho spolu s dalšími migranty zachránila 22. prosince, tedy den poté, co na gumovém člunu vypluli od libyjských břehů.

Spolu s ním se na palubu dostala také libyjská uprchlice, která se vydala na cestu se svým šestiletým synem. Utekla před manželem, který ji týral a pokusil se ji i zabít. Zato 15letý Abdaláh, který pochází z válkou zmítaného Jižního Súdánu, se na útěk do Evropy vydal sám.

Všichni však uprchli především před zhoršujícími se podmínkami v Libyi, kde jsou migranti mučeni a zneužíváni pro otrockou práci. Na otřesné podmínky ve státních detenčních centrech, kde jsou migranti biti a prodáváni jako otroci na aukcích upozorňují humanitární organizace, které poukazují na to, že Libye není takzvaná bezpečná země a není možné sem zachráněné migranty vozit zpátky, jak požadují některé státy v čele s Itálií.

Právě Itálie, která migrantům dlouhé roky podávala pomocnou ruku, po propuknutí migrační krize a následném nástupu protiimigrační vlády v čele s Hnutím pěti hvězd a Ligou svou migrační politiku radikálně změnila a své přístavy lodím se zachráněnými běženci začala uzavírat. Italský vzor pak zkopírovala také Malta, protiimigrační nálady však prostupují celou Evropou.

Jak pro NY Times říká odborník na migraci z italského Institutu pro studium mezinárodní politiky Matteo Villa, případ lodi Sea-Watch 3 je „metaforou toho, čím se Evropa stala“ v posledních měsících. „Evropa už migraci nechce. Chce vytvořit symbol, který ukáže, že se dovnitř už nikdo nedostane,“ míní italský expert.

Dobré zprávy se 32 migrantů dočkalo až po 19 dnech, kdy Malta vylodění běženců dovolila. V tom okamžiku posádka lodi pocítila obrovskou úlevu. Dlouhé dny strávené na moři, během kterých došlo i na krizové okamžiky, byly konečně u konce. Nehorším dnem pro Sea-Watch 3 byl Silvestr, kdy se zvednul silný vítr.

Kymácení lodi ze strany na stranu u běženců vyvolalo mořskou nemoc, pracovníci německé organizace proto museli 32 běženců uzavřít do malé místnosti v podpalubí. Jak popisuje vedoucí námořní mise lodi Sea-Watch, tento okamžik u migrantů vyvolal traumatizující zážitek, který jim připomněl podmínky v libyjském vězení. „Pokaždé, když za nimi někdo zamkne dveře a musí sdílet malý prostor s jinými lidmi, vidíte tu náhlou změnu jejich nálady,“ říká pro NY Times.

 

SDÍLET