Články odjinud

Počet migrantů z Turecka roste. Efekt dohody EU-Ankara uvadá, situace na ostrovech je kritická

Počet migrantů z Turecka roste. Efekt dohody EU-Ankara uvadá, situace na ostrovech je kritická

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem je často považována za největší úspěch, kterého se Evropě podařilo při reformě migrační politiky dosáhnout. Právě ujednání z roku 2016, ke kterému velkou měrou přispěla německá kancléřka Angela Merkelová, prakticky zastavilo příchody migrantů z Turecka do Řecka a následný proud lidí na takzvané balkánské trase. Jenže poslední data ukazují, že dohoda už zřejmě zas tak dobře nefunguje. Počet lidí přicházejících z Turecka totiž začíná strmě růst. Čím to je a čeká Evropu další množství nově příchozích migrantů?

Na nárůst počtu migrantů přicházejících z Turecka do Evropy o víkendu upozornil nedělník Welt am Sonntag. Německý list s odvoláním na interní zprávu Evropské komise píše, že od ledna do poloviny září z Turecka do Evropy dorazilo celkem 38 687 lidí, což je meziročně o 43 procent víc. Drtivá většina lidí (36 423) přitom z Turecka utekla do Řecka, další směřovali do Itálie, Bulharska a na Kypr.

Vzestupný trend dokládají i čísla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Podle ní loni do Řecka dorazilo 35 052 migrantů a letos do 26. září už 35 346 lidí. Data sice ukazují, že migrační dohoda skutečně velmi pomohla příchody lidí z Turecka snížit – ještě v roce, kdy vrcholila migrační krize, do Řecka přišlo 176 906 běženců – zároveň jsou ale náznakem toho, že účinnost dohody v posledních měsících uvadá.

„Pokud se podíváme na čísla nově příchozích z Turecka do Řecka a srovnáme to s krizovými roky 2015 a 2016, ten pokles je samozřejmě zásadní – takže snížení příchodů stále trvá,“ říká pro INFO.CZ odborník na migraci z Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth, který ale zároveň poukazuje na dramatické oslabení středomořské migrační trasy vedoucí především do Itálie – zatímco loni tam dorazilo přes 119 tisíc lidí, letos je to zatím 21 tisíc.

Migrační dohoda EU-Turecko
Dohoda mezi představiteli Evropské unie a Ankarou byla uzavřená 18. března 2016 s cílem ukončit příchod neregulérních migrantů z tureckého území. Hlavními body dohody jsou: návrat všech migrantů, kteří přišli z Turecka do Řecka nelegálně; výměnou za každého navráceného syrského uprchlíka do Turecka EU jednoho syrského uprchlíka z tureckého území přijme; poskytnutí finanční podpory Turecku ve výši 3 miliardy eur (asi 77 miliard korun).

„Je pravdou, že pokud se podíváme na srovnání s centrální středomořskou trasou, na východní trase z Turecka v posledních měsících k podobnému snížení počtu příchodů nedošlo. Ale je otázka, co lze vlastně přisuzovat samotné dohodě, která ani není právně závazným dokumentem, a co lze z dohody vlastně dovozovat. To mně osobně stále není úplně zřejmé,“ tvrdí expert.

Dohoda mezi Tureckem a Evropskou unií totiž zakotvuje povinnost Turecka přijímat z řeckého území zpět všechny Syřany, kteří tam přišli nelegálně. Evropští lídři přitom Ankaře na oplátku slíbili, že za každého vráceného člověka přijmou z tureckého území jednoho syrského uprchlíka. Naplňování dohody však na obou stranách vázne.  

„Tento institut je užíván minimálně – návratů z Řecka do Turecka je jen několik stovek ročně a toto číslo spíše klesá. Takže si myslím, že efekt dohody byl spíše psychologický v tom smyslu, že Turecko a potažmo EU jasně deklarovaly, že se v případě těchto žadatelů o azyl žádostmi nebudou zabývat,“ vysvětluje praktické dopady dohody z roku 2016 Jungwirth.

S jejím fungováním přitom není na 100 procent spokojen ani její autor – německý expert na migraci Gerald Knaus. Ten si pro server Huffington Post před nedávnem postěžoval právě na to, že se migranty do Turecka nedaří vracet. „V současnosti EU ještě stále není v bodě, kdy by byla schopná realizovat první část dohody. Repatriace z Řecka se téměř nedějí – tento rok to je asi 25 případů měsíčně,“ řekl pro německý Huffington Post.

Migrace

Katastrofální podmínky běženců na ostrovech

Odborník AMO Jungwirth poukazuje také na další slabou stránku migrační dohody – klauzuli, podle které budou žadatelé o azyl připlouvající do Řecka zůstávat na místě vylodění, namísto toho, aby byli přesunuti na řeckou pevninu. Přijímací centra na ostrovech v důsledku toho v současnosti praskají ve švech. Podle dat Evropské komise se zde v polovině září nacházelo 20 258 migrantů, střediska přitom mají kapacitu jen 9500 míst. Podmínky v táborech jsou katastrofální.

„Praxe posledních měsíců a let je tedy taková, že máme řecké ostrovy přeplněné – lidi připlouvají a uprchlická centra nejsou schopná to kapacitně zvládat. Řada lidí tam navíc zůstává dlouhou dobu – měsíce i roky – což se podepisuje na jejich psychickém zdraví. Situaci na řeckých ostrovech je proto podle mě věc, na kterou bychom se dnes měli nejvíc zaměřovat a snažit se o to, aby se jejich situace zlepšila nebo v nejlepším případě vyřešila,“ říká Tomáš Jungwirth.

Právě otřesné podmínky v táborech spolu s odeznívajícím „psychologickým efektem“ dohody, který s postupujícím časem vyprchává, přitom mohou být důvodem, proč počet nově příchozích lidí z Turecka opět narůstá.

„Signál, který dohoda migrantům vyslala, možná nějakým způsobem otupuje. Zároveň však může být důvodem i to, že povědomí o tom, jaké jsou podmínky v řeckých táborech, je poměrně rozšířené. Nedovedu si tedy představit, že lidé, kteří jsou informováni o situaci v řeckých táborech a sami nejsou v nějaké extrémně krizové situaci, by se pro cestu do Řecka rozhodli. Vědí totiž, že zde zůstanou,“ říká expert.

Namísto vyplouvání vstříc řeckým ostrovům tak migranti z Turecka raději volí trasu po souši. Ukazují to čísla, podle kterých se příchody z Turecka do Evropy nyní stále častěji odehrávají namísto přes moře po pevnině. „V jeden moment bylo přechodů přes řeku Evros dokonce víc než přes moře, a to znamená, že lidé mohli legitimně předpokládat, že se jejich situace může vyřešit tím, že se dostanou někam dál do Evropy, protože v případě řeckých ostrovů tomu tak není,“ dodává analytik.

Fungování dohody však závisí především na tom, jak bude k jejímu plnění ochotné Turecko. Jeho prezident Recep Tayyip Erdoğan totiž dlouhodobě vyhrožuje tím, že dohodu přestane plnit nebo že ji rovnou vypoví. Je tedy otázka, zda výhrůžky už nezačal naplňovat a nárůst nově přicházejících nesouvisí právě s (ne)ochotou Turecka dojednané podmínky dodržovat.

Má se EU připravit na novou migrační vlnu z Turecka?

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí přicházejících z Turecka vyvstává otázka, zda se může situace zhoršit natolik, že se Evropa bude muset připravovat na další migrační tlak. Do bodu, ve kterém se Evropa nacházela v letech 2015 a 2016, kdy na území evropských zemí ročně přicházely statisíce žadatelů o azyl, to však podle Jungwirtha nedojde.

„K číslům z roku 2015 a 2016 se podle mě v nějaké střednědobé budoucnosti nedostaneme. Tehdejší humanitární krize totiž byla skutečně specifická a velmi naakumulovaná. Evropa zároveň zakotvuje a realizuje velmi restriktivní politiku vůči žadatelům o azyl z afrických zemí, takže ani tam bezprostřední navýšení čekat nelze,“ říká s odkazem na nekompromisní přístup evropských zemí vůči lidem přicházejícím z Afriky odborník AMO.

Záchranářské lodě ve Středomoří

Ke zhoršení současného stavu však podle něj přeci jen může dojít – rozbuškou se může stát vývoj v syrské provincii Idlib. Ta je poslední oblastí, kterou syrská armáda a prezident Bašár Asad stále neovládají. Víc než polovinu území drží v rukou radikální skupiny a působí zde také syrská opozice. Asadův režim proto už několik týdnů vyhrožuje ofenzívou, která by oblast dostala pod jeho kontrolu. Panují obavy, že by podobná operace vyvolala humanitární krizi a dala do pohybu množství lidí.

„V kontextu případné ofenzivy v syrském Idlibu může potenciálně dojít k vysídlení až stovek tisíc lidí, kteří nebudou mít jinou možnost, než jít do Turecka. Turecko lidi v minulosti minimálně dočasně přijímalo a umožňovalo jim přecházet hranici, dneska to však i z vnitropolitických důvodů nebude chtít dělat,“ míní Jungwirth s tím, že se Ankara v tomto ohledu může dostat pod velkým tlak.

„Turecko se v první řadě snaží, aby se humanitární situace v Sýrii zásadně nezhoršila – ale myslím, že Rusko a další mocnosti na to mají trochu jiný názor – a zároveň bude s ohledem na případný nárůst počtu nově příchozích tlačit na EU, aby navýšila počty přesídlených lidí z Turecka a i objem finanční pomoci, které se Turecku dostává. Takže přestože se čísla nezvednou tak, jako tomu bylo před pár lety, pokud se příchody lidí ze Sýrie výrazně zvýší, předpokládám, že bychom to pocítili i na turecko-řecké hranici,“ uzavírá odborník.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818