Počítání hlasů začalo: Zájem Maďarů o volby byl obrovský, podle analytiků to uškodí Orbánovi | info.cz

Články odjinud

Počítání hlasů začalo: Zájem Maďarů o volby byl obrovský, podle analytiků to uškodí Orbánovi

V Maďarsku skončily parlamentní volby, ve kterých se nynější konzervativní premiér Viktor Orbán ucházel o třetí mandát v řadě a o udržení ústavní většiny. Hlasování provázela podle průběžných informací volební komise vysoká účast, což podle analytiků nebylo pro Orbána výhodné. Zveřejnění prvních průběžných výsledků volební komise očekává okolo 23:00 SELČ.

 

 

 

Komise zprvu informovala, že první dílčí výsledky se objeví kolem 21:30 SELČ, tento záměr ale musela odložit, neboť ještě ve 22:00 SELČ na některých místech lidé stále čekali ve frontě, aby mohli odevzdat svůj hlas. Volební místnosti, které byly otevřené od 06:00 SELČ, se sice oficiálně uzavřely v 19:00 SELČ, odevzdat hlas ale mohli všichni lidé, kteří se do té doby zařadili do fronty na hlasování. Zveřejňovat dílčí výsledky přitom komise může až poté, co se v zemi všechny místnosti skutečně uzavřou.

Půl hodiny před uzavřením volebních místností činila účast přes 68 procent. Volební účast v předchozích parlamentních volbách byla 61,2 procenta; dnes byla tato hodnota překonána ještě před 17:00 SELČ.

Zájem o hlasování ukazuje, že opozici se podařilo zmobilizovat Maďary nespokojené s nynější vládou. Šéf parlamentní frakce Fideszu Gergely Gulyás vysokou účast označil za známku pevnosti maďarské demokracie.

„Maďarská demokracie je silná,“ řekl Gulyás. Dodal, že je možné, že účast nakonec bude rekordní v postkomunistické historii země.

Komentátoři volební účast považují za důležitý ukazatel před zveřejněním výsledků. Pokud by totiž k urnám přišlo přes 70 procent voličů, mohla by Orbánova strana Fidesz přijít v přijít v parlamentu nejen o ústavní dvoutřetinovou, ale i o prostou většinu. V takovém případě by musel Fidesz najít koaličního partnera, aby mohl nadále vládnout.

Za favorita s náskokem až třiceti procentních bodů považují předvolební průzkumy Orbánův Fidesz, který v kampani těžil z dobrého hospodářského stavu země a z kritiky vstřícné přistěhovalecké politiky Evropské unie. Druhý byl v sondážích se zhruba 19 procenty krajně pravicový Jobbik a třetí socialisté se 14 procenty. Výsledek ale může vedle vysoké účasti rozhodnout i fakt, že až třetina voličů do poslední chvíle tvrdila, že neví, jakou stranu podpoří.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud