Články odjinud

První oběť italských voleb: expremiér Renzi zřejmě rezignoval na vedení Demokratické strany

První oběť italských voleb: expremiér Renzi zřejmě rezignoval na vedení Demokratické strany

Šéf italské Demokratické strany, expremiér Matteo Renzi se kvůli volebním výsledkům rozhodl odstoupit z vedení strany. Informovala o tom agentura ANSA. Jeho mluvčí ovšem rezignaci agentuře Reuters nepotvrdil. Oznámil, že se Matteo Renzi k výsledkům voleb oficiálně vyjádří v 17:00 SEČ.

Vládnoucí DS získala méně než 20 procent hlasů; celá středolevá formace pak zhruba 23 procent a skončila až třetí za středopravou koalicí (asi 37 procent hlasů) a populistickým Hnutím pěti hvězd (přibližně 32 procent hlasů).

Podle agentur se DS nepodařilo politicky zúročit loňské hospodářské oživení země a snížení proudu migrace z Libye. Média se shodnou v hodnocení, že italští voliči se veskrze odvrátili od tradičních stran a upřednostnili antisystémová, euroskeptická a krajně pravicová uskupení.

V čele Demokratické strany stanul Renzi, bývalý starosta Florencie, na konci roku 2013. V letech 2014-16 předsedal vládě. Jeho dlouhý politický pád začal v roce 2016, kdy se Renziho sen o "výkonnější a jednodušší" Itálii roztříštil o neúspěch v referendu o změně ústavy, napsala agentura AFP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud