Články odjinud

První odhady: volby v Itálii vyhrála středopravá koalice, většinu zřejmě nikdo nezíská

První odhady: volby v Itálii vyhrála středopravá koalice, většinu zřejmě nikdo nezíská

Podle prvních odhadů výsledků dnešních parlamentních voleb v Itálii vyhrála středopravá koalice, v níž jsou nejvýraznějšími silami strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho. Prognózy napovídají, že ani jedna z hlavních politických sil nezíská parlamentní většinu.

Průzkum mezi voliči po jejich hlasování ukázal, že před nejsilnější italskou stranou, populistickým protestním hnutím pěti hvězd (M5S), má středopravá formace náskok zhruba 3,5 procentního bodu.

Vládnoucí Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho podle prvních odhadů skončila třetí a uvedla, že pokud se první odhady potvrdí, odchází do opozice.

V rámci středopravé koalice má mírný náskok Liga severu před Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie, informovala televize Sky Italia.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny získá podle televize RaiNews24 středopravá koalice 33 až 36 procent hlasů; M5S 29,5 až 32,5 procenta a středolevá formace kolem PD 24,5 až 27,5 procent hlasů.

Ve volbách do Senátu získá podle stejného zdroje středopravá koalice 33,5 až 36,5 procenta hlasů; M5S 29,5 až 32 procent hlasů a středolevá formace kolem PD 25 až 28 procent hlasů.

Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci, volí se zároveň na obdobný počet let.

Výsledky se budou upřesňovat v průběhu noci, kolem páté hodiny ranní se podle italských médií budou blížit skutečnému výsledku. Oficiální výsledky mají vyhlášeny v pondělí ve 14:00.

Volební účast přesáhla podle ministerstva vnitra 70 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud