Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko brutálně seškrtá peníze pro Čechy, kteří tam pracují. Na přídavcích jim vezme stamiliony

Rakousko brutálně seškrtá peníze pro Čechy, kteří tam pracují. Na přídavcích jim vezme stamiliony

O stovky milionů korun přijdou Češi pracující v Rakousku. Tamní vládní koalice rozhodla o tom, že jim sebere rakouské přídavky na děti. Vláda se tak pustila do otevřeného boje nejen s Evropskou komisí, ale i s Českem, Slovenskem, Maďarskem a dalšími zeměmi, které snížení přídavků na děti svých občanů považují za diskriminační. Naopak Němci by rakouský model rádi napodobili.

Úpravu zákona o přídavcích na děti měl rakouský kabinet složený z lidovců (ÖVP) a Svobodné strany (FPÖ) dlouho v programu. Dnes se ale koaliční poslanci v parlamentním výboru pro rodinu rozhodli, že zákon začne platit – a to už od příštího roku. Podle rakouských médií je jeho definitivní schválení parlamentem, plánované na 24. října, už jen formálním aktem.

Od 1. ledna 2019 tak nejspíš čeká všechny Čechy, kteří jezdí za prací do Rakouska a mají doma rodinu a děti, poměrně výrazné snížení „platu“. Dosud totiž dostával každý zahraniční zaměstnanec ze zemí EU na dítě stejné přídavky jako Rakušan, tedy v závislosti na věku dítěte od 114 do 165 eur (zhruba 4200 korun) měsíčně. To se ale mění. Nově by měli gastarbeiteři dostávat na přídavcích jen takovou částku, která odpovídá životní úrovni v jejich domovských zemích. To podle výpočtu rakouské vlády například znamená, že Češi budou v Rakousku nově pobírat jen 40 % částky, kterou na děti dostávali doposud.

„Chceme ukončit nesmyslný model, v jehož rámci vyplácíme rakouskou podporu dětem, které v Rakousku nikdy nežily,“ prohlásil už dříve kancléř Sebastian Kurz. Argument rakouské vlády je jednoduchý: I když například Čech pracuje jako kuchař v Linci, pokud jeho děti zůstávají v Česku, náklady na ně odpovídají české životní úrovni a místním cenovým relacím. Není tedy důvod, aby „gastarbeiter“ dostával stejné přídavky jako Rakušan, který za své ratolesti musí platit více peněz.

S touto argumentací však zahraniční zaměstnanci pracující na rakouském území striktně nesouhlasí. „Opravdu uvažuju o tom, že s prací v Rakousku skončím. Už o tom přemýšlím dlouho a tohle mě konečně dožene k tomu, abych to udělal,“ řekl pro INFO.CZ český kuchař Pavel Sláma, otec dvou dětí, který pracuje v Dolních Rakousích. Za prací v pravidelných cyklech dojíždí, rodina zůstává v jižních Čechách.

„Jestli nám Rakušáci seberou přídavky na děti, tak přijdu o tisíce korun. A přitom už dnes není ten rozdíl v platech v Česku a Rakousku zdaleka tak vysoký, jak by se mohlo zdát,“ tvrdí Sláma. Někteří další Češi dokonce obviňují rakouskou vládu z nepřípustné diskriminace.

„V Rakousku řádně platím úplně stejné daně jako Rakušan. Tak nevím, proč bych neměl mít také stejné výhody jako Rakušan,“ řekl INFO.CZ Jiří Plecr, který už dlouho dojíždí z Českých Budějovic za prací do hotelu v rakouském Gmündu a je otcem nezletilého syna. Argumentuje také tím, že v Rakousku nejen pracuje, ale také často nakupuje, včetně potravin a věcí pro dítě.

Rakouská vládní koalice však na snížení přídavků trvá. A to i přesto, že jí Evropská komise důrazně varovala, aby pracujícím cizincům ponechala přídavky na děti stejné jako u Rakušanů. Jinak zemi kvůli diskriminaci zažaluje u Evropského soudu. Podobně protestoval proti rakouskému opatření i maďarský premiér Viktor Orbán.

Jde totiž o obrovské částky peněz. Podle výpočtu, který zveřejnil rakouský deník Kurier, dnes dostávají Češi zaměstnaní v Rakousku na přídavcích na děti zhruba 12,5 milionu eur (320 milionů korun) ročně. Po úpravě zákona přijdou o bezmála 5 milionů eur (tedy 128 milionů korun).

Stále jsou to však „drobné“ třeba oproti Slovákům či Maďarům, kterých v Rakousku pracuje mnohonásobně víc než Čechů. Maďaři by měli přijít o 25 milionů eur, tedy o takřka pětkrát vyšší částku než Češi, Slováci si pohorší o 16 milionů eur(409 milionů korun).

Rakousko ročně vyplatí na přídavcích na děti 4,7 miliardy eur, z toho 273 milionů putuje do ciziny. Po úpravě přídavků tak, aby odpovídaly nákladům v příslušných zahraničních zemích, by měla rakouská státní kasa ušetřit až 114 milionů eur(3 miliardy korun).

Otázka úspor je však složitá. I někteří rakouští ekonomové varují, že snížení přídavků na děti gastarbeiterů může způsobit hromadné odchody mnoha zahraničních zaměstnanců z Rakouska. A to by mohl být velký problém například v případě slovenských pečovatelek, bez kterých si Rakušané nedovedou péči o staré a nemohoucí lidi vůbec představit. Pro pečovatelky s dětmi jsou přitom dětské přídavky zcela zásadní. Zatímco v Rakousku dostávají na dítě až 165 eur, na Slovensku dostanou maximálně 24 eur.

Na to, jak celý spor o rakouské dětské přídavky dopadne, čekají i některé další státy v Evropě. Není totiž pochyb o tom, že kdyby Rakušanům zákon prošel i přes odpor Evropské komise, budou se jím inspirovat i některé další státy. Už dříve uvažovaly o snížení přídavků pro děti „gastarbeiterů“ například Německo, Dánsko a Lucembursko.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1