Rakousko jako nový buldok na migraci: Státy EU se bojí, že jeho předsednictví nebude neutrální | info.cz

Články odjinud

Rakousko jako nový buldok na migraci: Státy EU se bojí, že jeho předsednictví nebude neutrální

V zemích Evropské unie není v současnosti ožehavější téma, než je otázka řešení migrace. S tím, jak omezit příchod migrantů do Evropy a jak s nimi po jejich příchodu naložit, si unijní státy lámou hlavu už víc než tři roky. Odpověď na palčivé otázky spojené s migrací bude v příštích šesti měsících řešit také Rakousko, které přebírá otěže předsednictví v Radě EU. Vláda v čele s mladým kancléřem Sebastianem Kurzem se při řešení migrace přiklání spíš k pozici, kterou razí země visegrádské čtyřky, západoevropské státy proto mají obavy, zda bude Rakousko během předsednictví dostatečně objektivní.

Předsednictví v Radě EU, o které se unijní státy střídají v pravidelných půlročních intervalech, patří mezi nejzásadnější a zároveň nejnáročnější úkoly vyplývající z členství země v unii, které zároveň vyžaduje určitou míru neutrality. V následujících šesti měsících se v tomto směru bude veškerá pozornost upínat k Rakousku, které má ale na palčivé otázky, jako je migrace nebo budoucnost evropského rozpočtu, vlastní, velmi specifický pohled na věc.

Některé členské země proto mají podle bruselského serveru Politico.eu obavy, zda je Vídeň vůbec schopná stát se neutrálním zprostředkovatelem v jednáních o tématech, které Evropu hluboce rozdělují. Jedním z nich je právě otázka migrace a reforma azylového systému, o které se v unii jedná poslední roky, státy se ale na společné pozici nemohou shodnout.

Kamenem úrazu se staly především takzvané povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, které se snažilo prosadit i minulé bulharské předsednictví, ale neúspěšně. Hledání kompromisu ohledně nového azylového systému tak nyní připadne do rukou Rakouska, které ale od migračních kvót chce celou debatu stočit především k problematice lepší ochrany vnějších hranic EU.

„Moc jsme se soustředili na to, jak rozdělíme lidi do pokojů, ale nikdo neřešil, že je třeba hlídat vstupní dveře od domu. Když se tohle změní, možná se pak domluvíme i na celkovém řešení,“ říká podle ČTK rakouský diplomat. Vídeň navíc hodlá prosadit to, aby se o takto citlivé otázce nehlasovalo většinově, ale na základě jednomyslnosti.

Rakouský cíl zaměřit se během předsednictví především na ochranu vnějších hranic v úterý potvrdil i Sebastian Kurz během svého projevu před Evropským parlamentem. „Ochrana evropských občanů musí být naší hlavní prioritou,“ uvedl Kurz. „Proto potřebujeme změnu naší migrační politiky. Musíme se víc zaměřit na ochranu vnějších hranic, což je základní předpoklad pro společnou Evropu bez hranic,“ dodal s tím, že se jeho země ujímá předsednictví ve velmi citlivém čase plném nepokojů.

Že by Rakousko udělalo v příštích šesti měsících významnější pokrok, který konečně vedl ke shodě evropských zemí nad změnou azylového systému, však Kurz příliš optimistický není. „Povinností předsednictví je na reformě dál pracovat. Ale rád bych řekl, že to bude složitá práce, protože dohodu nebylo možné najít ani v minulých letech. A nemáme důvod si teď myslet, že něco v příštích šesti měsících půjde rychleji,“ prohlásil dnes Kurz, který zároveň potvrdil, že se Vídeň k migračním kvótám staví od počátku skepticky.

Německo urovnalo spor na úkor Rakouska

Rakouský kancléř má přitom kvůli migraci plné ruce práce i doma. Důvodem je dohoda německé kancléřky Angely Merkelové s ministrem vnitra a šéfem bavorské strany CSU o zřízení tranzitních centrech na hranici s Rakouskem, která má znamenat ukončení třítýdenní německé vládní krize. „Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska,“ komentoval pondělní dohodu šéf opozičních rakouských sociálních demokratů a bývalý kancléř Christian Kern.

O zřízení tranzitních center na rakouské hranici, odkud mají být vraceni migranti registrovaní jinde v EU, dnes Sebastian Kurz ve Vídni jedná s autorem plánu Horstem Seehoferem. Německý ministr vnitra se pak má sejít i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se kterým o tranzitních centrech dnes jedná i Merkelová.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Ještě před jednáním se Seehoferem Kurz novinářům sdělil, že o německém plánu zatím nemá zatím moc informací, jeho vláda je však připravená na jakýkoliv scénář rychle reagovat. „Německo je tou zemí, která v této chvíli plánuje svá národní opatření. My s nimi jednáme, ale prosím pochopte, že jde o německá rozhodnutí, která si možná vyžádají naši reakci,“ řekl rakouský kancléř novinářům.

Následná rakouská reakce by podle diplomatů mohla přinést zpřísnění režimu na jižní hranici s Itálií, kam v současnosti od libyjských břehů připlouvá největší počet žadatelů o azyl. Zavedení kontrol by se přitom zřejmě dotklo i vytíženého přechodu v Brennerském průsmyku, který je hojně využíván nejen pro kamionovou dopravu, ale i turisty.

Seehofer s Kurzem se však následně dohodli, že Německo nepodnikne při řešení druhotného pohybu migrantů přes společnou hranici žádné jednostranné kroky na úkor Rakouska. Podle Kurze tak obě země musí spojit síly s Itálií, aby došlo k zastavení nelegální migrace do Evropy a trojce zemí se zároveň domluvila na možných opatřeních, která by vedla k zamezení druhotného pohybu migrantů po unii.

„Rakouska se to nedotkne, lidé budou přesouváni z tranzitních center zpět přímo do Řecka a Itálie. V této chvíli nehodláme činit Rakousko zodpovědným za uprchlíky, to nebyl a není náš záměr,“ uvedl po jednání Seehofer s tím, že jednání s Řeckem a Itálií nebudou snadná.

První příležitostí k rozhovorům bude setkání ministrů vnitra EU v Innsbrucku plánované na příští týden. „Budeme přemýšlet, co můžeme společně udělat především ohledně možností uzavřít jižní migrační trasu,“ poznamenal Seehofer.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud