Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko jako nový buldok na migraci: Státy EU se bojí, že jeho předsednictví nebude neutrální

Rakousko jako nový buldok na migraci: Státy EU se bojí, že jeho předsednictví nebude neutrální

V zemích Evropské unie není v současnosti ožehavější téma, než je otázka řešení migrace. S tím, jak omezit příchod migrantů do Evropy a jak s nimi po jejich příchodu naložit, si unijní státy lámou hlavu už víc než tři roky. Odpověď na palčivé otázky spojené s migrací bude v příštích šesti měsících řešit také Rakousko, které přebírá otěže předsednictví v Radě EU. Vláda v čele s mladým kancléřem Sebastianem Kurzem se při řešení migrace přiklání spíš k pozici, kterou razí země visegrádské čtyřky, západoevropské státy proto mají obavy, zda bude Rakousko během předsednictví dostatečně objektivní.

Předsednictví v Radě EU, o které se unijní státy střídají v pravidelných půlročních intervalech, patří mezi nejzásadnější a zároveň nejnáročnější úkoly vyplývající z členství země v unii, které zároveň vyžaduje určitou míru neutrality. V následujících šesti měsících se v tomto směru bude veškerá pozornost upínat k Rakousku, které má ale na palčivé otázky, jako je migrace nebo budoucnost evropského rozpočtu, vlastní, velmi specifický pohled na věc.

Některé členské země proto mají podle bruselského serveru Politico.eu obavy, zda je Vídeň vůbec schopná stát se neutrálním zprostředkovatelem v jednáních o tématech, které Evropu hluboce rozdělují. Jedním z nich je právě otázka migrace a reforma azylového systému, o které se v unii jedná poslední roky, státy se ale na společné pozici nemohou shodnout.

Kamenem úrazu se staly především takzvané povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, které se snažilo prosadit i minulé bulharské předsednictví, ale neúspěšně. Hledání kompromisu ohledně nového azylového systému tak nyní připadne do rukou Rakouska, které ale od migračních kvót chce celou debatu stočit především k problematice lepší ochrany vnějších hranic EU.

„Moc jsme se soustředili na to, jak rozdělíme lidi do pokojů, ale nikdo neřešil, že je třeba hlídat vstupní dveře od domu. Když se tohle změní, možná se pak domluvíme i na celkovém řešení,“ říká podle ČTK rakouský diplomat. Vídeň navíc hodlá prosadit to, aby se o takto citlivé otázce nehlasovalo většinově, ale na základě jednomyslnosti.

Rakouský cíl zaměřit se během předsednictví především na ochranu vnějších hranic v úterý potvrdil i Sebastian Kurz během svého projevu před Evropským parlamentem. „Ochrana evropských občanů musí být naší hlavní prioritou,“ uvedl Kurz. „Proto potřebujeme změnu naší migrační politiky. Musíme se víc zaměřit na ochranu vnějších hranic, což je základní předpoklad pro společnou Evropu bez hranic,“ dodal s tím, že se jeho země ujímá předsednictví ve velmi citlivém čase plném nepokojů.

Že by Rakousko udělalo v příštích šesti měsících významnější pokrok, který konečně vedl ke shodě evropských zemí nad změnou azylového systému, však Kurz příliš optimistický není. „Povinností předsednictví je na reformě dál pracovat. Ale rád bych řekl, že to bude složitá práce, protože dohodu nebylo možné najít ani v minulých letech. A nemáme důvod si teď myslet, že něco v příštích šesti měsících půjde rychleji,“ prohlásil dnes Kurz, který zároveň potvrdil, že se Vídeň k migračním kvótám staví od počátku skepticky.

Německo urovnalo spor na úkor Rakouska

Rakouský kancléř má přitom kvůli migraci plné ruce práce i doma. Důvodem je dohoda německé kancléřky Angely Merkelové s ministrem vnitra a šéfem bavorské strany CSU o zřízení tranzitních centrech na hranici s Rakouskem, která má znamenat ukončení třítýdenní německé vládní krize. „Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska,“ komentoval pondělní dohodu šéf opozičních rakouských sociálních demokratů a bývalý kancléř Christian Kern.

O zřízení tranzitních center na rakouské hranici, odkud mají být vraceni migranti registrovaní jinde v EU, dnes Sebastian Kurz ve Vídni jedná s autorem plánu Horstem Seehoferem. Německý ministr vnitra se pak má sejít i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se kterým o tranzitních centrech dnes jedná i Merkelová.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Ještě před jednáním se Seehoferem Kurz novinářům sdělil, že o německém plánu zatím nemá zatím moc informací, jeho vláda je však připravená na jakýkoliv scénář rychle reagovat. „Německo je tou zemí, která v této chvíli plánuje svá národní opatření. My s nimi jednáme, ale prosím pochopte, že jde o německá rozhodnutí, která si možná vyžádají naši reakci,“ řekl rakouský kancléř novinářům.

Následná rakouská reakce by podle diplomatů mohla přinést zpřísnění režimu na jižní hranici s Itálií, kam v současnosti od libyjských břehů připlouvá největší počet žadatelů o azyl. Zavedení kontrol by se přitom zřejmě dotklo i vytíženého přechodu v Brennerském průsmyku, který je hojně využíván nejen pro kamionovou dopravu, ale i turisty.

Seehofer s Kurzem se však následně dohodli, že Německo nepodnikne při řešení druhotného pohybu migrantů přes společnou hranici žádné jednostranné kroky na úkor Rakouska. Podle Kurze tak obě země musí spojit síly s Itálií, aby došlo k zastavení nelegální migrace do Evropy a trojce zemí se zároveň domluvila na možných opatřeních, která by vedla k zamezení druhotného pohybu migrantů po unii.

„Rakouska se to nedotkne, lidé budou přesouváni z tranzitních center zpět přímo do Řecka a Itálie. V této chvíli nehodláme činit Rakousko zodpovědným za uprchlíky, to nebyl a není náš záměr,“ uvedl po jednání Seehofer s tím, že jednání s Řeckem a Itálií nebudou snadná.

První příležitostí k rozhovorům bude setkání ministrů vnitra EU v Innsbrucku plánované na příští týden. „Budeme přemýšlet, co můžeme společně udělat především ohledně možností uzavřít jižní migrační trasu,“ poznamenal Seehofer.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744