Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko se ujímá předsednictví EU. Kurz chce být nekompromisním dveřníkem Evropy

Rakousko se ujímá předsednictví EU. Kurz chce být nekompromisním dveřníkem Evropy

Rakousko se v neděli ujalo evropského předsednictví a kancléř Sebasatian Kurz nenechal nikoho na pochybách, jaké bude hlavní evropské téma příštích šesti měsíců. Oficiální motto třetího rakouského předsednictví je totiž „Evropa, která chrání“. Kurz chce vyslat jasný vzkaz, že osmadvacítka má nyní nového, nekompromisního dveřníka. 

„Evropa, která chrání“ přichází ve chvíli, kdy se státy bloku snaží najít východisko z migrační krize a nalézt systém, podle kterého bude přerozdělovat uprchlíky. Rakousku připadá obtížný úkol sladit požadavky z tak odlišných ideových táborů, jakými jsou Itálie, Visegrád či Německo.

Kancléř Kurz na konci května uvedl, že Evropa promrhala zbytečně mnoho času tím, že řešila přerozdělování uprchlíků mezi členskými zeměmi. Přitom se mohla soustředit na vnější ochranu vlastních hranic. „Myslím, že lidé jsou už otrávení tím, že se o migraci pořád hovoří, ale nevidí žádný pokrok,“ uvedl Kurz.

Právě na posílení vnějších hranic proto chce Rakousko během příštích šesti měsíců klást důraz. Kurz plánuje masivní posílení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a rozšíření její působnosti i na sever Afriky. Podle některých analytiků však bude obtížné tohoto cíle dosáhnout. „S tím, jak těžké bylo poslední vyjednávání o navýšení stavů Frontexu si nemyslím, že jde o jednoduchý úkol," říká pro Deutsche Welle Saskia Stachovitschová, ředitelka Rakouského institutu pro mezinárodní politiku. 

Kromě důrazu na boj s nelegální migrací se Rakousko chce ve svých prioritách zaměřit i na dvě další oblasti: rozšíření digitalizace v celém bloku a na budování vztahů s balkánskými státy. A řešit podle všeho bude i rozpočet Evropské unie pro rok 2021 - 2027, první rozpočet, který nepočítá s příspěvky Velké Británie. 

Rakousko se předsednictví Unie ujímá již potřetí – země Evropě předsedala již v letech 1998 a 2006. V jistém smyslu však jde stále o novou zkušenost. Nyní jde totiž o první předsednictví země od chvíle, kdy začala platit Lisabonská smlouva, která reformovala evropské instituce a fungování celého bloku. S tím, jak se zvýšily role Evropského parlamentu, zavedla funkce Vysokého představitele pro zahraniční politiku a posílila role Euroskupiny, se snížila relevance předsednictví. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744