Rakousko se ujímá předsednictví EU. Kurz chce být nekompromisním dveřníkem Evropy | info.cz

Články odjinud

Rakousko se ujímá předsednictví EU. Kurz chce být nekompromisním dveřníkem Evropy

Rakousko se v neděli ujalo evropského předsednictví a kancléř Sebasatian Kurz nenechal nikoho na pochybách, jaké bude hlavní evropské téma příštích šesti měsíců. Oficiální motto třetího rakouského předsednictví je totiž „Evropa, která chrání“. Kurz chce vyslat jasný vzkaz, že osmadvacítka má nyní nového, nekompromisního dveřníka. 

„Evropa, která chrání“ přichází ve chvíli, kdy se státy bloku snaží najít východisko z migrační krize a nalézt systém, podle kterého bude přerozdělovat uprchlíky. Rakousku připadá obtížný úkol sladit požadavky z tak odlišných ideových táborů, jakými jsou Itálie, Visegrád či Německo.

Kancléř Kurz na konci května uvedl, že Evropa promrhala zbytečně mnoho času tím, že řešila přerozdělování uprchlíků mezi členskými zeměmi. Přitom se mohla soustředit na vnější ochranu vlastních hranic. „Myslím, že lidé jsou už otrávení tím, že se o migraci pořád hovoří, ale nevidí žádný pokrok,“ uvedl Kurz.

Právě na posílení vnějších hranic proto chce Rakousko během příštích šesti měsíců klást důraz. Kurz plánuje masivní posílení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a rozšíření její působnosti i na sever Afriky. Podle některých analytiků však bude obtížné tohoto cíle dosáhnout. „S tím, jak těžké bylo poslední vyjednávání o navýšení stavů Frontexu si nemyslím, že jde o jednoduchý úkol," říká pro Deutsche Welle Saskia Stachovitschová, ředitelka Rakouského institutu pro mezinárodní politiku. 

Kromě důrazu na boj s nelegální migrací se Rakousko chce ve svých prioritách zaměřit i na dvě další oblasti: rozšíření digitalizace v celém bloku a na budování vztahů s balkánskými státy. A řešit podle všeho bude i rozpočet Evropské unie pro rok 2021 - 2027, první rozpočet, který nepočítá s příspěvky Velké Británie. 

Rakousko se předsednictví Unie ujímá již potřetí – země Evropě předsedala již v letech 1998 a 2006. V jistém smyslu však jde stále o novou zkušenost. Nyní jde totiž o první předsednictví země od chvíle, kdy začala platit Lisabonská smlouva, která reformovala evropské instituce a fungování celého bloku. S tím, jak se zvýšily role Evropského parlamentu, zavedla funkce Vysokého představitele pro zahraniční politiku a posílila role Euroskupiny, se snížila relevance předsednictví. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud