Články odjinud

Rozpad tradičního spojenectví v Německu? CSU by mohla být druhou nejsilnější stranou, tvrdí průzkum

Rozpad tradičního spojenectví v Německu? CSU by mohla být druhou nejsilnější stranou, tvrdí průzkum

Pokud by současný spor o migraci vedl k rozpadu tradičního spojenectví německých konzervativních stran CDU a CSU, mohla by se Křesťanskosociální unie (CSU) rychle stát druhou nejsilnější stranou ve spolkové republice. Ukazuje to alespoň průzkum veřejného mínění agentury INSA, který vychází z hypotetického předpokladu, že by CDU i CSU samostatně kandidovaly ve všech spolkových zemích. Zatím je tomu tak, že CSU staví kandidáty jen v Bavorsku a Křesťanskodemokratická unie (CDU) ve všech ostatních spolkových zemích.

Nezvyklý průzkum CDU kancléřky Angely Merkelové přisoudil 22 procent a CSU vedené ministrem vnitra Horstem Seehoferem jako druhé nejsilnější 18 procent. Dohromady by tedy získaly 40 procent hlasů, což je zajímavé, protože při společné kandidatuře mají podporu jen 29 procent voličů.

O možnosti, že by letité spojenectví CDU/CSU skončilo, se mluví především kvůli vážnému sporu obou stran o vracení uprchlíků z německých hranic. I když je konec spojenectví stále spíše nepravděpodobný, ukazují podobné úvahy, jak je situace vážná.

Z dalších stran by se nyní do parlamentu dostali koaliční sociální demokraté (SPD) s 19 procenty, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se 16 procenty, Levice se 12, Zelení s 11 a svobodní demokraté (FDP) s osmi procenty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud