Rumunský prezident odvolal šéfku protikorupční prokuratury. Tvrdě šla po těch nejvlivnějších | info.cz

Články odjinud

Rumunský prezident odvolal šéfku protikorupční prokuratury. Tvrdě šla po těch nejvlivnějších

Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes podepsal dekret, jímž odvolal šéfku protikorupční prokuratury (DNA) Lauru Kövesiovou. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. DNA pod vedením Kövesiové nesmlouvavě bojovala proti korupci v nejvyšších kruzích a před soud pohnala i řadu vysoce postavených osob. Vládní Sociálnědemokratická strana proto usilovala o její odvolání.

Iohannis se za šéfku DNA dříve postavil a její odvolání stejně jako rumunská justiční rada odmítl. Ministr spravedlnost Tudorel Toader se proto proti vetu prezidenta odvolal k ústavnímu soudu a ten jeho žádosti v květnu vyhověl.

Podle rumunského právního řádu ministr spravedlnosti může navrhnout odvolání vedoucích činitelů prokuratury, ale rozhodnutí v této věci je na justiční radě a na prezidentovi. Hlava státu má přitom v takovém řízení poslední slovo.

V čele DNA stála 44letá Kövesiová od roku 2013, předtím zastávala post generální prokurátorky. Přestože si za svou práci vysloužila pochvalu od Evropské komise, rumunská vláda ji viní mimo jiné z překračování pravomocí, svévolného jednání a neúcty k parlamentu. Při rozhovorech se zahraničními médii navíc šéfka DNA podle kabinetu „deformuje realitu“ Rumunska.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud