Články odjinud

Rumunský prezident odvolal šéfku protikorupční prokuratury. Tvrdě šla po těch nejvlivnějších

Rumunský prezident odvolal šéfku protikorupční prokuratury. Tvrdě šla po těch nejvlivnějších

Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes podepsal dekret, jímž odvolal šéfku protikorupční prokuratury (DNA) Lauru Kövesiovou. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. DNA pod vedením Kövesiové nesmlouvavě bojovala proti korupci v nejvyšších kruzích a před soud pohnala i řadu vysoce postavených osob. Vládní Sociálnědemokratická strana proto usilovala o její odvolání.

Iohannis se za šéfku DNA dříve postavil a její odvolání stejně jako rumunská justiční rada odmítl. Ministr spravedlnost Tudorel Toader se proto proti vetu prezidenta odvolal k ústavnímu soudu a ten jeho žádosti v květnu vyhověl.

Podle rumunského právního řádu ministr spravedlnosti může navrhnout odvolání vedoucích činitelů prokuratury, ale rozhodnutí v této věci je na justiční radě a na prezidentovi. Hlava státu má přitom v takovém řízení poslední slovo.

V čele DNA stála 44letá Kövesiová od roku 2013, předtím zastávala post generální prokurátorky. Přestože si za svou práci vysloužila pochvalu od Evropské komise, rumunská vláda ji viní mimo jiné z překračování pravomocí, svévolného jednání a neúcty k parlamentu. Při rozhovorech se zahraničními médii navíc šéfka DNA podle kabinetu „deformuje realitu“ Rumunska.

 

Články odjinud