Články odjinud

Rusko rozpoutalo krizi v Kerčském průlivu a Evropa tápe. Měla by přitvrdit sankce proti Kremlu?

Rusko rozpoutalo krizi v Kerčském průlivu a Evropa tápe. Měla by přitvrdit sankce proti Kremlu?

Nedělní incident v Kerčském průlivu a aktuální eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou znovu rozhýbala debatu o možném zpřísnění protiruských sankcí zavedených Evropskou unií v reakci na anexi Krymu. Přestože členské státy zatím vystupují opatrně, mnozí evropští politici a odborníci vyzývají k přitvrzení postoje – včetně některých českých europoslanců. Evropa by podle nich měla na nové události v Kerčském průlivu určitě reagovat, prosazení nových sankcí se však kvůli postoji některých zemí unie zdá být spíše méně pravděpodobné.

„Myslím, že bychom reagovat měli – zpřísněním protiruských sankcí jsme měli reagovat už dřív, protože to, co se děje na východě Ukrajiny je nepřijatelné a anexe Krymu je nepřijatelná,“ řekl novinářům v Bruselu český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Že by nové kroky Ruska neměly zůstat bez odezvy, si myslí také europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která připomíná, že na ruské aktivity ohrožující bezpečnost v Azovském moři už upozornila rezoluce Evropského parlamentu přijatá koncem října.

V ní europoslanci varovali před militarizací oblasti a odsoudili přehnané kontroly lodí plující nejen pod vlajkou Ukrajiny, ale i několika zemí EU. V rezoluci se také shodli, že pokud bude Rusko napětí v Azovském moři eskalovat, měla by Evropská unie sankce zpřísnit. To se nyní – měsíc od přijetí prohlášení – skutečně stalo, Evropa se ale zatím drží zpátky.

Případné přitvrzení postoje vůči Rusku ze strany EU však podle Charanzové bude závislé na dalším vývoji. „Pokud bude situace gradovat, Evropa se k tomu musí jednotně postavit a jednou z těch odpovědí jsou sankce,“ řekla včera novinářům v Bruselu s tím, že bude záležet na tom, co se bude dít v následujících dnech. „Pokud bude situace dál eskalovat, myslím, že odezva přijde. Pokud se ale situace bude nějakým způsobem řešit, byla bych vůči zpřísňování pesimistická,“ míní česká europoslankyně.

Ukrajinský válečný stavUkrajinský válečný stavautor: Info.cz

Putin slyší jen na sílu

Reakce unie však zůstává spíš opatrná. K situaci včera vydala prohlášení Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federika Mogheriniová, podle které unie „očekává, že Rusko zajistí volný a bezproblémový průchod z a do Azovského moře v souladu s mezinárodním právem“ a vyzvala Moskvu, aby okamžitě zadržená ukrajinská plavidla propustila.

Na závěr však šéfka unijní diplomacie jen uvedla, že unie bude nadále bedlivě sledovat nastalou situaci a „je odhodlána jednat odpovídajícím způsobem v těsné spolupráci s jejími mezinárodními partnery“. To podle odborníka na Ukrajinu z Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka ale není dost. 

„Od aktérů vyjednávání jsem pochopil, že existovala skupina států v čele s Polskem a Pobaltím, které prosazovaly silnější vyjádření ve stylu zvážení dodatečných opatření – čtěme sankce – , ale to se do závěrečného vyjádření prosadit nepodařilo,“ říká pro INFO.CZ.

„Z toho důvodu hodnotím vyjádření jako nedostatečné a nepříliš silné, aby ho seriózně vnímala ruská strana. Bohužel za současné situace a chování ruského režimu Vladimira Putina Rusko slyší pouze na sílu a jasné nastavení mantinelů, jak daleko může vůči svým sousedům zajít,“ dodává a nabízí několik cest, kterými by se Evropa měla při přitvrzování postoje vydat. Jednou z nich je i rozšíření takzvaného Magnitského zákona přijatého v roce 2012 v USA.

„Proto by EU stejně jako Česká republika měla pracovat se scénářem posílení sankčního režimu, například ve spolupráci se spojenci z USA na odříznutí od bankovního systému SWIFT, zavedení dalších sankcí proti jednotlivcům zodpovědným za současnou eskalaci a prosazení tzv. Magnitsky Act na půdě EU, o kterém se v současné době vyjednává na popud Nizozemska,“ míní Havlíček.

Jaké jsou šance na zpřísnění?

Přitvrzení sankcí zřejmě stojí na úzké skupině členských států unie – například Řecka nebo Itálie, jejichž vlády jsou si s Ruskem velmi blízké. Už v minulosti proto opakovaně volaly po zrušení protiruských opatření, Niedermayer tak prý trne pokaždé, když platnost sankcí po půlroce končí a státy musí potvrdit jejich prodloužení.

„Po každých šesti měsících, kdy se prodlužují ruské sankce, trnu, zda-li tam nebude nějaký kamarád pana Putina, který dosáhne toho, že se sankce začnou krok za krokem oslabovat,“ přiznává český europoslanec, podle kterého se jako nejefektivnější ukazují zejména individuální sankce namířené proti konkrétním představitelům ruského režimu. „Moc Putina stojí na podpoře určitého kruhu oligarchů a v okamžiku, kdy se sáhne do jejich zájmů a do zájmů jejich rodin, dojde k určité tenzi ve spojenectví,“ vysvětluje důvod, proč mají smysl zejména sankce cílené.

„V tomto ohledu si myslím, že bychom měli být mnohem razantnější – už proto, že podle informací ruských disidentských kruhů víme, že to jsou sankce, které mají v Rusku poměrně širokou podporu. Naopak ty ekonomické sankce se tamnímu režimu daří přetavit do nenávisti veřejnosti vůči Západu. Nicméně si myslím, že bychom měli používat oba dva druhy sankcí mnohem razantněji,“ dodává s tím, že argumenty pro zrušení sankcí nemají opodstatnění.  

„V Česku často slyšíme, že ekonomické sankce jsou nesmyslné, že neplní svůj účel, což ale kontrastuje s obrovskou snahou Ruska je ukončit, ale i s ekonomickými problémy, které ruská ekonomika má a které se projevily po zpřísnění amerických sankcí. Myslím si proto, že je do určité míry naše selhání, že nejme v tomto směru radikálnější, protože situace v Rusku má na nás samozřejmě větší dopad než na Spojené státy,“ míní Niedermayer.

Šance, že se sankce proti Rusku po posledním vývoji nakonec skutečně zpřísní, podle něj ale navzdory postojům některých členských států nejsou ztracené. Už v minulosti se totiž objevovaly „informace, že Italové, Řekové nebo Viktor Orbán v Maďarsku začnou tlačit na zmírnění sankce, zatím se to nestalo“. Tentokrát je navíc situace kvůli krizi v Azovském moři mnohem vyhrocenější, což by mohlo přitvrzení protiruských opatření nahrávat.  

„To, co se odehrává teď, je natolik viditelný jev, že bych tomu dával určitou šanci. Myslím si, že to nepůjde tím módem, který bych já přivítal – abychom byli tak tvrdí jako Američani třeba v cílených sankcích na konkrétní lidi a firmy – ale považoval bych opravdu za selhání, pokud bychom na to nějakým způsobem nezareagovali,“ uzavírá Niedermayer.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818