Články odjinud

Söder: CSU nechce ohrozit stabilitu vlády. Nabídka o odstoupení Seehofera ho překvapila

Söder: CSU nechce ohrozit stabilitu vlády. Nabídka o odstoupení Seehofera ho překvapila

Bavorský premiér Markus Söder dnes prohlásil, že bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) nechce ohrozit stabilitu německé vlády. Řekl to ke sporům v německé vládní koalici ohledně migrační politiky den poté, co šéf CSU a německý ministr vnitra Horst Seehofer nabídl odstoupení z obou svých funkcí. Rozhodnout se ale chce po dnešním jednání sesterských stran a také po osobním setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou. Vedení CDU dnes dalo najevo, že si přeje udržení koalice.

Söder poznamenal, že Seehoferova nabídka rezignace bavorskou stranu překvapil. „Je mnoho možných kompromisů, včetně některých, které jsme nabídli k dosažení řešení my, a to je velmi důležité. A doufáme, že to je možné. Jedno je jasné: stabilita vlády není otázka pro nás,“ citovala bavorského premiéra agentura Reuters.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové zdůraznila, že nadále vidí prostor ke kompromisu ve sporu o azylovou politiku se sesterskou stranou. „Přejeme si shodu na společném postupu,“ uvedla CDU v dnešním prohlášení po jednání svého předsednictva v Berlíně.

Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka to odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.

Při stranickém jednání CSU Seehofer v neděli podle zdrojů z jednání nastínil tři možné scénáře řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se rozpadla. Třetí možností je jeho demise, které prý dává přednost.